TERAPIJA KAŠLJA
Farmaceuti kao najdostupniji zdravstveni djelatnici, vrlo često su prva linija raznoraznih upita i nedoumica s kojima se pacijenti susreću. Farmaceut kao pružatelj farmaceutske skrbi, treba nastojati utvrditi uzrok i prirodu kašlja, procijeniti ozbiljnost problema, na ispravan način savjetovati korištenje receptnih i bezreceptnih lijekova i drugih nefarmakoloških mjera za ublažavanje kašlja, te uputiti pacijenta liječniku ukoliko procijeni da je to potrebno. U sljedećem tekstu pobliže ću objasniti važnost i ulogu farmaceuta u savjetovanju pacijenata sa simptomima kašlja, zbog kojeg pacijenti često dolaze u ljekarnu i s kojom se farmaceuti susreću u praksi.
Kašalj je jedan od najčešćih razloga posjeta ljekarni, a statistički je peti najčešći simptom posjete liječniku. Pacijenti koji dolaze u ljekarnu vrlo često traže savjet zbog prisutnog kašlja ili „uzimaju ono što su koristili i ranije“. U pravo u takvim situacijama dužni smo uputiti pacijentu nekoliko pitanja kako bi prikupili detaljnu anamnezu te dobili konkretnije i šire informacije. Prvo pitanje koje upućujemo pacijentu koji traži bezreceptni lijek jeste upitati za koga je, zatim koliko dugo traje kašalj, je li suh ili produktivan, postoje li drugi simptomi poput vrućice i otežanog disanja, pušite li, imate li drugih bolesti poput astme, GERB-a, KOPB-a te pijete li neke lijekove. Također potrebna je upitati pacijenta koji se žali na kašalj - koliko dugo traje kašalj? Ako kašalj traje duže od 7 dana, potrebno je posjetiti liječnika. Također, ono što nikako ne trebamo zaboraviti jeste to da moramo postići balans između ublažavanja kašlja i refleksa kašlja kojeg ne smijemo u potpunosti spriječiti, jer se njegova obrambena funkcija mora održati.
Što je kašalj?
Kašalj je prirodni obrambeni mehanizam kojim se refleksno ili namjerno pokušavaju očistiti dišni putovi od sekreta i drugih stranih tvari. Refleks kašlja je vrlo kompleksan te se nalazi pod kontrolom centra u produženoj moždini. On je zaštitni mehanizam čišćenja traheobronhalnog stabla od sekreta, iritansa, infektivnih agensa ili stranog tijela. Uzroci kašlja su brojni, a najčešće su to upale gornjih i donjih dišnih putova te tumori bronha. Kašalj nije bolest, nego simptom stanja ili bolesti čiji se uzročnik mora utvrditi te u skladu s tim i preporučiti odgovarajuća terapija. U normalnim okolnostima kašalj ima važnu zaštitnu fiziološku ulogu održavanja dišnih putova i pluća prohodnima. Važno je naglasiti da bronhijalna sluz ima protektivnu ulogu, no kod upala pluća i dišnih putova dolazi do prevelikog lučenja sluzi i posljedično otežanog ulaska zraka u pluća.
Podjela kašlja
Prema smjernicama American College of Chest Physicians, postoje tri vrste kašlja s obzirom na trajanje. Akutni kašalj traje do 3 tjedna, subakutni od 3 do 8 tjedana i kronični više od 8 tjedana.
· Akutni kašalj javlja se najčešće kod upala gornjega dišnog sustava, prehlada, sinuitisa, pertusisa, pneumonija te kardijalnog popuštanja.
· Kronični kašalj kod pušača javlja se kao posljedica kronične opstruktivne plućne bolesti i bronhiektazija (karakteristični napadaji kašlja ujutro uz iskašljavanje gustog sekreta) te bronhalnog karcinoma (česta pojava krvi u iskašljaju). U nepušača, koji ne uzimaju ACE-inhibitore i imaju normalan rendgenski nalaz toraksa, najčešći uzroci kašlja su postnazalni drip, gastroezofagealni refluks i astma. Psihogeni kašalj je nešto rjeđi, a dijagnosticira se isključivanjem drugih uzroka. Žgaravica, promuklost i kroničan noćni ili ranojutarnji kašalj, posebno bez drugih simptoma, ukazuju na GERB. Nadalje, kronični kašalj s iskašljavanjem gnojnog sadržaja u pušača ukazuje na kronični bronhitis. Liječenje podrazumijeva kontrolu osnovnog uzroka. U ovakvim slučajevima slabu pomoć treba očekivati od antitusika ili mukolitika iako bolesnici često pribjegavaju tom tretmanu. Tako razlikujemo produktivni kašalj (vlažni, odnosno mokri kašalj) i neproduktivni (odnosno suhi nadražajni kašalj).
Lijekovi (antitusici i ekspektoransi)
Produktivni kašalj karakterizira prekomjerno stvaranje sluzi koju je teško iskašljati. Kod suhog kašlja nema sluzi, ali postoji snažan podražaj na kašalj. Vrlo je važno je ispravno procijeniti vrstu kašlja jer o tome ovisi njegovo liječenje.
Sintetski antitusici blokiraju centar za kašalj u produženoj moždini (centralno) ili opuštaju muskulaturu bronha (periferno djelovanje). Sluzi kao djelatne tvari biljnih ekstrakata oblažu sluznicu gornjih dišnih putova te na taj način ublažavaju suhi kašalj (periferno djelovanje).
Ekspektoransi olakšavaju iskašljavanje tako što razrjeđuju nakupljeni sekret povećavajući njegovo izlučivanje i uklanjanje (mukolitici, sekretolitici i sekretomotorici). Simptomatskom se terapijom ublažavaju simptomi, ali i poboljšava kvaliteta života pacijenata te preveniraju komplikacije.
Simptomatska i nespecifična terapija neproduktivnog kašlja antitusicima primjenjuje se kad uzrok kašlja nije poznat ili ne postoji specifična terapija te u slučajevima kad kašalj nema svoju funkciju, a s druge strane uzrokuje nelagodu i narušava kvalitetu života. Antitusici mogu izazvati neželjeno usporenje mukocilijarnog klirensa i retenciju sekreta štetnu za bolesnike s astmom, kroničnim bronhitisom i KOPB-om. Pacijente s dijagnosticiranim kroničnim bolestima (astma, KOPB, kronični bronhitis) povezanima s kašljem ili simptomima i znakovima koji upućuju na njih, treba uputiti liječniku i ne preporučiti im samoliječenje.
Pacijentima s pušačkim kašljem nije indicirana niti primjena antitusika niti ekspektoransa, te u ovom slučaju treba preporučiti prestanak pušenja.
Primjena centralnih atitusika ne bi trebala imati mjesto u pedijatrijskoj populaciji zbog nedovoljnih studija o učinkovitosti takvih lijekova kod djece. Kašalj kod te populacije možemo liječiti tradicionalnim biljnim lijekovima ili nefarmakološkim mjerama. U ublažavanju takvog kašlja možemo djelovati na dva načina:
1. mehanički: zaštitom respiratornih puteva djelatnom tvari koja ih oblaže i na taj način smanjuje kontakt iritansa sa sluznicom (bijeli sljez, islandski lišaj, trputac) i pod
2. djelovanjem direktno na centar za kašalj u produljenoj leđnoj moždini te time sprečavajući refleks kašlja (butamirat, deksometorfan, folkodin, morfin).
Centralni antitusik s neopoidnim djelovanjem:
Butamirat (BRp i Rp)- je neopioidni antitusik koji umiruje kašalj djelujući na centar za kašalj u središnjem živčanom sustavu. Osim što koči refleks kašlja, on djeluje umjereno spazmolitički na mišiće bronha. Može se primjenjivati već nakon navršene 1. godine života, ali se kod mlađih od 12 godina ne primjenjuje duže od 3 dana. Kod starijih od 12 godina, njegova primjena ograničena je na 5 dana. Butamirat se ne preporučuje trudnicama ni dojiljama kao ni bolesnicima s depresijom disanja i hipoventilacijom.
Centralni antitusici s opoidnim djelovanjem: opoidni lijekovi, osim što su analgetici, imaju i antitusičko djelovanje. Njih koristimo ih u situacijama kada smo isprobali sve druge načine zaustavljanja kašlja, a oni nisu donjeli olakšanje pacijentu. To su: kodein, folkodin, dekstrometorfan i morfin.
Kodein (Rp i BRp)- njegovo antitusičko djelovanje je praćeno sedativnim učinkom. Stoga ga je najbolje primjenjivati uvečer. Dobro se apsorbira iz GI trakta, a djelovanje mu nastupa 30 min nakon primjene. Kodein se ne smije koristiti u djece ispod 12 godina, a istodobna primjena sa sedativnim lijekovima (benzodiazepini) može rezultirati sedacijom, respiratornom depresijom, komom i smrću. Kodein možemo naći u bezreceptnom režimu u kombinaciji pripravaka s paracetamolom, propifenazonom i koefinom, u dozi od 10 mg. Takvi pripravci ponajviše se upotrebljavaju kod migrena. Navedena doza kodeina trebala bi sinergistički djelovati na jačanje analgetskog učinka. Također, postoji rizik od razvoja ovisnosti kod primjene duže od 3 dana.
Folkodin hidrat (Rp) je derivat morfina. Djeluje na centar za kašalj u produljenoj moždini. Folkodin hidrat također ima blago sedativno i slabo analgetičko djelovanje. Njegova istodobna primjena sa sedativnim lijekova kao što su benzodiazepini ili lijekovima srodnim benzodiazepinima može rezultirati sedacijom, respiratornom depresijom, komom i smrću. Folkodin se ne smije primjenjivati istodobno s MAO inhibitorima, kao i u razdoblju od dva tjedna od uzimanja zadnje njihove doze.
Dekstrometorfan (BRp)- je vjerojatno najčešće neopioidno sredstvo za kašalj. Derivat je morfinana. Značajan je po učinkovitom antitusičkom djelovanju, ali bez popratnog analgetskog učinka. Vrlo rijetko izaziva nuspojave. Dekstrometorfan u kombinaciji s paracetamolom i pseudoefedrinom dolazi u bezreceptnom režimu. Potreban je oprez kod istovremene primjene dekstrometorfana i nekih antidepresiva ( SSRI I MAO inh.), jer može doći do povišenja tlaka i ubrzanog rada srca. Sljedeći je morfin (Rp) - prirodni alkaloid opijuma. On ima depresivno djelovanje na disanje i centre za kašalj čak i u terapijskim dozama. Rijetko se daje za indikaciju suhog kašlja, osim ako nije u sklopu nekih težih dijagnoza kao što je karcinom.
Tradicionalni lijekovi biljnog porijekla se preporučuju kao antitusik kod suhoga, podražajnog kašlja te su prva pomoć kod uklanjanja suhog kašlja.
Ekstrakt bijelog sljeza - Korištenje korijena bijelog sljeza u farmaciji temelji se na tradicionalnoj primjeni. Kao demulcens, korijen bijelog sljeza se primjenjuje u simptomatskom liječenju nadražaja sluznice usne šupljine i grla praćenog suhim kašljem te kod blažih oblika gastrointestinalnih tegoba.
Ekstrakt trputca - se najčešće koristi za liječenje i ublažavanje suhog kašlja koji nastaje kao posljedica infekcija i iritacija u dišnim putovima, i to u obliku čajeva, tableta i sirupa.
Ekstrakt islandskog lišaja - tradicionalni biljni lijek za ublažavanje nadražaja sluznice kod upale usne šupljine i ždrijela te pridruženog suhog, nadražajnog kašlja. Djeluje kao demulcent tako da sluzi oblažu sluznicu, dok gorke lišajne kiseline doprinose antimikrobnom i protuupalnom djelovanju. Preporučuje se sirup uzeti dva sata nakon uzimanja lijekova, jer sluz sirupa može utjecati na apsorpciju nekih lijekova. Nakon uzimanja lijekova s biljnim drogama koje djeluju kao demulcensi preporuča se da bolesnik ne uzima hranu niti piće jer mogu ubrzati odstranjivanje lijeka sa sluznice usta i ždrijela. Sirup od islandskog lišaja indiciran je kod djece starije od 1 godine, a sirup trputca preporučuje se kod djece od 4 godine.
Lijekovi koji podstiču i ubrzavaju uklanjanje bronhijalne sluzi iz dišnih putova zovu se ekspektoransi, a dijele se na tri glavne skupine: sekretolitici pojačavaju bronhijalnu sekreciju i na taj način razmekšavaju i otapaju bronhijalnu sluz, mukolitici kod otežanog iskašljavanja guste sluzi (N-acetilcistein, ambroksol, bromheksin) mijenjaju fizikalnokemijska svojstva sluzi smanjujujući viskoznost sluzi i razrjeđujući sluz.
Sekretomotorici - potiču uklanjanje sluzi povećanjem pokretljivosti cilijarnih resica (eteričnaulja).
Acetilcistein (BRp) je indiciran za liječenje akutnih i kroničnih bolesti dišnog sustava s obilnom sekrecijom guste sluzi i otežanim iskašljavanjem. Djeluje brzo, a terapijski učinak postiže se već nakon 24 sata. Liječenje acetilcisteinom ne smije trajati duže od 4-5 dana. Nadalje, acetilcistein smanjuje učinak antibiotika pa se kod istovremene primjene mora napraviti razmak od najmanje dva sata. Mogu ga koristiti djeca od 1 godine. Malo je klinički podataka o primjeni acetilcisteina u trudnica i dojilja, pa se primjena ne preporučuje.
Bromheksin (BRp) je indiciran za olakšavanje kašlja kod bolesti dišnog sustava popraćenih izlučivanjem viskoznog sekreta (traheobronhitis, KOPB, upala pluća, bronhiektazije). Koristi se najdulje 6 dana. Njegov učinak primjećuje se otprilike 5 sati nakon uzimanja lijeka a potpuni terapijski učinak postiže se nakon nekoliko dana. Bromheksin treba s oprezom davati bolesnicima s teškim oštećenjem jetrene funkcije, te moguće je prolazno povišenje vrijednosti transaminaza. Malo je klinički podataka o primjeni bromheksina u trudnica i dojilja, pa se primjena ne preporučuje. Ambroksol, supstituirani benzilamin, metabolit je bromheksina.
Ambroksol (BRp) počinje djelovati 30 minuta nakon peroralne primjene i traje 6 – 12 sati, ovisno o jačini pojedinačne doze. Smije se koristiti najduže 4-5 dana bez savjetovanja s liječnikom. Kontraindikacija kod primjene ambroksola je aktivna ulkusna bolest. Ambroksol ima FDA kategoriju rizika C. Ne preporučuje se trudnicama, pogotovo tijekom prvog tromjesečja, niti dojiljama jer se izlučuje u mlijeko. Tijekom primjene mukolitika moguće su probavne tegobe (mučnina, povraćanje, proljev, bol u abdomenu) te rijetko reakcije preosjetljivosti.
Tradicionalni biljni lijekovi otapaju bronhijalnu sluz i pojačavaju bronhijalnu sekreciju iz dišnih putova (sekretolitici).
Ekstrakt timijana koristi se za ublažavanje nadražaja grla i olakšavanje iskašljavanja u akutnim upalama dišnog sustava. Djelatna tvar je ekstrakt timijanove zeleni. Tvari sadržane u timijanovoj zeleni navodno potpomažu iskašljavanje, a esencijalno ulje timijanove zeleni ima antiseptička svojstva. Kontraindikacije za primjenu ekstrakt timijana su poznata preosjetljivost na bilo koju biljku iz porodice Lamiaceae. Zbog nedovoljne ispitanosti u kliničkim studijama ne preporučuje se koristiti niti tijekom trudnoće i dojenja.
Ekstrakt lišća bršljana - Koristi se kao ekspektorans u liječenju bolesti dišnog sustava. Točan mehanizam djelovanja nije poznat. Bršljan se koristi i kod suhog i kod produktivnog kašlja te kod katara pušača. Primjena kod djece mlađe od 2 godine je kontraindicirana zbog rizika od pogoršanja respiratornih simptoma. Primjena tijekom trudnoće i dojenja se ne preporučuje. Moguće nuspojave lijekova koji sadrže timijanovu zelen i bršljanov list su gastrointestinalne tegobe (mučnina, dijareja, povraćanje) i alergijske reakcije (urtikarija, osip kože, dispneja).
Ekstrakt korijena jaglaca ili jagorčevine koristi se kao ekspektorans u akutnim upalama dišnog sustava. Ne smije se primjenjivati tokom trudnoće i dojenja, a kontraindikacije za njegovu primjenu su anamneza akutnog opstruktivnog laringitisa kod djece i astma.
Mješavina eteričnih ulja – mješavina eteričnih ulja eukaliptusa, slatke naranče, limuna i mirte kojoj se prepisuje sekretolitički i sekretomotorički učinak. Indikacija za primjenu je akutni i kronični bronhitis i sinusitis. Ne primjenjuje se u trudnoći i dojenju. Ekspektoransi biljnog podrijetla su sigurni za primjenu. Nuspojave na ove lijekove su rijetke i nema mnogo podataka o njima. Mogući su poremećaji probavnog sustava (bol u gornjem dijelu trbuha, proljev, mučnina, povraćanje) i poremećaji imunološkog sustava (reakcije preosjetljivosti, uključujući svrbež i urtikariju, osip.
Nadalje, neizostavno je spomenuti da kašalj može biti neželjeni efekat terapije: inhalacionim kortikosteroidima, beta-blokatorima, nesteroidnim antiinflamatornim lijekovima, sitagliptinom, metpotreksatom, topiramatom, risperidonom i dr. ACE inhibitori inhibiraju razgradnju bradikinina i drugih kinina, koji se akumuliraju u plućima i uzrokuju suhi i perzistentni kašalj koji ne odgovara na lijekove protiv kašlja. Kašalj ne mora nastupiti odmah nakon primjene lijeka niti u njegovom liječenju pomaže promjena drugog lijeka iz iste skupine.
Uloga farmaceuta (u samoliječenju, prepoznavanju, preporuke za ostale terapijske mogućnosti, situacije u kojima se ne preporučuje samoliječenje…)
Farmaceuti trebaju da poznavaju situacije u kojima pacijenta treba uputiti liječniku I ne preporučiti samoliječenje, a to su kašalj kod djece mlađe od četiri godine, pojava osipa s ili bez povišene temperature kod djece, dijagnosticirana ili moguća kronična bolest, poput astme, KOPB-a, kroničnog bronhitisa, zatajenja srca, prisustvo nekih od popratnih simptoma: nedostatak daha, bol u prsima, hemoptiza (iskašljavanje krvi), zimica, noćno znojenje, osjećaj stisnutoga grla, otečeni gležnjevi i noge, cijanoza, iznenadan gubitak težine, svrbež, neprestane glavobolje, kod gustog, žutog, zagasitog, žućkastosmeđeg, zelenog ili gnojanog sekreta (sluz), kašalj se stalno ponavlja, osobito noću, kašalj koji traje dulje od sedam dana ili se stalno vraća, kašalj koji se iznenada pogoršao, iako gripa ili prehlada prolazi, kod sumnje na kašalj uzrokovan nuspojavom lijekova, sumnja na hripavac, ako nakon sedam dana korištenja lijeka ili pripravka za samoliječenje nije došlo do poboljšanja simptoma, sumnja na GERB, kod osoba s kroničnim bolestima (šećerna bolest, bolesti srca, kronične respiratorne bolesti, terapija imunosupresivima) kod kojih infekcije predstavljaju velik rizik te pušački kašalj koji se iznenada promijenio.
Pored navedenih lijekova važno je spomenuti I dodatne terapijske mogućnost koje uvelike mogu biti dopuna liječenju, te pomoći olakšanju tegoba.
- Kao broj jedan uvijek bih navela konzumiranje dovoljne količine tekućine. Voda je najbolji izbačivač sekreta iz pluća. Za produktivan kašalj, da bi se sekret što više razblažio i izbacio neophodno je piti što više tekućine, a kod suhog kašlja za vlaženje sluznice i smanjenje iritacije. Također, uz uzimanje mukolitika svakako je potrebno preporučiti uzimanje većih količina tekućine (osigurati optimalnu hidriranost) jer to pojačava mukolitički učniak lijeka.
- Kod neproduktivnog kašlja može se dodatno uz sirup koristiti bombone za postepeno otapanje u ustima (oriblete) na bazi bijelog sljeza ili pantenola, a kod produktivnog kašlja kao što smo naveli piti puno vode ili toplog čaja s medom ili limunom.
- Inhalacija odnosno udisanje vodene pare može olakšati iskašljavanje, naročito kod bolesnika s KOPB-om. Inhaliranjem potičemo znojenje, olakšavamo kašalj i izbacivanje sekreta iz nosa te vlažimo iritiranu sluznicu nosa i grla.
- Prostoriju u kojoj bolesnik boravi redovito treba provjetravati i vlažiti (ovlaživači zraka, voda, posude ili mokar ručnik na radijatoru). Kašalj koji se javlja u prehladi i nastaje zbog “slijevanja sekreta” iz gornjih dišnih putova ne treba liječiti sirupima. Ovdje je vrlo važno čišćenje nosa te eventualno uporaba dekongestivnih kapi za nos. Kada prestane curenje nosa, prestat će i kašalj.
- Nadalje, tijekom spavanja korisno je i podignuti uzglavlje (nekoliko jastuka, ili kod male djece, podignuti madrac za 10 cm). Ne smijemo zaboraviti da se med i propolis također se mogu preporučiti kod kašlja, ali i za ublažavanje iritacije sluznice grla koja je oštećena kašljanjem.
MJERE FIZIKALNE TERAPIJE (POSTRURALNA DRENAŽA, VJEŽBE DISANJA) preporučuju se naročito kod pacijenata s KOPB-om. Naravno tu je i prestanak pušenja te prestanak izlaganja pacijenta pasivnom pušenju.
LITERATURA:
1. CASI, Priručnik za samoliječenje 2017.
2. Inpharma - Liječenje kašlja i iskašljavanja
3. Inpharma – Centralni antitusici br. 82
4. Farmakoterapijski priručnik 7. izdanje Igor Francetić i sur.
5. Nura Ismailovski – Biljni lijekovi za liječenje kašlja u djece, Zagreb 2022.
6. Kašalj: kratki pregled etiologije, dijagnostike i liječenja, Mile Bogdan, Zagreb 2015.
7. Kašalj, Branimir Nestorović i Katarina Milošević, 2014.
8. Dykewicz MS. Cough and angioedema from angiotensin-converting enzyme inhibitors: new insights into mechanisms and management. Curr Opin Allergy Clin Immunol. 2004 Aug;4(4):267-70
9. HALMED – Metotreksat, uputa o lijeku
10. HALMED – Topiramat, sažetak opisa svojstava lijeka
11. HALMED – Risperidon, sažetak opisa svojstava lijeka









