Hamza Atović - moj put sa urođenom srčanom manom (HRHS)
Moje ime je Eldina, majka sam dječaka Hamze koji ima 3 godine. Dg HRHS
BIH, Sarajevo.
Od samog početka, moja trudnoća je bila jako napeta, iscrpljujuća i nikako nisam uživala u njoj. U 12. sedmici trudnoće sam tokom redovnog pregleda dobila vijesti da je nuhalni nabor bebe jako visok (4.2). Moj ginekolog mi je tada saopštio razne komplikacije i dijagnoze koje bi mogle biti zbog povišenog nuhalnog nabora i da ukoliko želim prekinem trudnoću u ranoj fazi. To me jako psihički poljuljalo, dotuklo jer sam već i prije ove trudnoće imala spontani pobačaj. Odlučila sam da ću ići do kraja sa vjerom u Boga. Tako je i bilo, te nakon nekoliko odrađenih testova, stanje se poboljšalo.
Trudnoća je tada tekla jako dobro i uredno, kako kažu "školski". Kada sam ušla u 28 sedmicu, tačnije u 7. mjesec trudnoće, otišla sam na redovan ginekološki pregled gdje su me iznenada dočekale loše vijesti.
Moj ginekolog je tada vidio promjenu na srcu bebe i uputio me na pregled kod doktora fetalne ehokardiografije. Odlazeći do njega, bila sam u šoku, ali sam i dalje imala nadu da se desila greška na aparatu i time sebe tješila.
Međutim, nakon 4 sata čekanja na pregled saznajem ponovo loše vijesti... "Gospođo, Vaše dijete ima tešku srčanu manu, da li će preživjeti, ne znamo, da li će se trudnoća iznijeti do kraja, ni to ne znamo, ali je stanje jako ozbiljno i Vi se sad vodite kao visokorizična trudnica..." to su bile riječi doktora fetalne ehokardiografije...
U tom trenutku, moj svijet je stao, tišina u sobi, moj tihi plač, nevjerica, jednostavno šok. More pitanja u glavi, šta dalje....
U svemu ovome, imala sam najveću podršku, podršku mog muža. On je bio moj smiraj i lijek za dalje. Zajedno smo išli korak po korak, razmišljali, planirali, borili se. Samo ja i on. Niko osim nas dvoje nije znao da prolazimo najteži period u našim životima. Trudnoća je nakon toga išla jako dobro, beba se uredno razvijala, dobijala na kilaži, redovno sam osjećala pokrete.
Kad sam ušla u 38 sedmicu, porod je krenuo. Porodila sam se prirodnim putem 11.01.2022. godine u 02:00h. Tad je na svijet stigao moj hrabri dječak Hamza, tezak 3550kg, visok 52cm. Porod je protekao uredno, obzirom da sam bila prvorotkinja, trajao je dva sata. Bebu sam uspjela kratko držati na prsima, pomilovati ga, nakon čega su ga brzo odnijeli na sve moguće preglede. Tada je već počela borba, bitka za život našeg Hamze. Hamza je bio priključen na aparate koji su ga održavali da živi. Bilo je upitno prvih 48h da li će uopšte ostati živ....
Drugi dan nakon poroda sam odmah izašla iz bolnice, a on je ostao... osjećaj da sama izlazim bez bebe.... jako tužan... osjećala sam se bespomoćno... Obzirom da je bila korona, svaki dan smo zvali pedijatrijsku kliniku, pitali za stanje djeteta, a odgovor je uvijek bio isti "stanje je stabilno". Zauvijek ću mrziti tu rečenicu, koja ne znači konkretno ništa, ali daje neku nadu za dalje...
Nakon 48h boravka na aparatima, stanje je bilo zaista stabilno, Hamza je hvala Bogu je preživio najteze. Tada je krenula naša prava borba, dobila sam ogromnu snagu i vjeru da će sve biti dobro. Jer kako kažu "strpljenje je gorko, ali su plodovi slatki". Deseti dan smo dobili poziv da nas hitno izmještaju vani, u Tursku, da se obavi prva operacija. Hamza i ja smo putovali sanitetskim letom, a muž je odmah krenuo za nama komercijalnim.
Tek porođena, nisam mogla hodati, sjediti, bolovi su bili prisutni konstantno, ali u tom trenutku sam mislila samo na svog Hamzu, da on bude dobro, ništa mi više nije bilo bitno. Kad smo stigli u Tursku, u bolnicu Acibadem Bakirköy, Hamzu su smjestili odmah na intenzivnu, mene u pacijentsku sobu gdje sam dočekala i muža. Sve vrijeme smo bili zajedno, isčekivali nove informacije, nadali se najboljem.
Prilikom prvog susreta doktor Ahmet Arnaz nam je objasnio situaciju gdje je naglasio da se moraju izvršiti 3 operacije na Hamzi. Prvu operaciju je imao sa 14 dana života gdje je urađen centralni šant, a sama operacija je trajala 5 sati. Nama vječnost...
Sjećam se, kad je završena operacija, doktor je rekao "Ovako mali, a pravi Hamza-lav". I bio je upravu...
Nakon prve operacije je sve teklo uredno, kontrole, terapije. Hm, kako je život nepredvidiv, naučili smo sami praviti terapije i davati Hamzi. Nisam mogla nikad ni pomisliti da ćemo se suočiti sa svime što nas je dočekalo.
Druga operacija je bila sa 5 mjeseci njegovog života. Tada je urađen Glenn šant i operacija je trajala 3 sata. Oporavak je bio puno brži i "lakši" nego kod prve operacije. Jako teška borba, veliko iskušenje za nas, ali ko smo mi da biramo sudbinu?
Treću operaciju očekujemo kada Hamza još malo poraste...
Naš Hamza danas ima 3 godine, veseo je dječak, umiljat, aktivan. Niko ne bi ni znao da je imao čak dvije operacije srca, sve dok ne vide ožiljak. Jako voli da ide u malu školicu gdje boravi 4h, puno voli svoje drugare, aktivnosti i učiteljicu.
Ono što se zna desiti, kao promjena na njemu jeste kad puno trči, skače, pleše, umori se jako, usne i ručice mu budu modre boje. Ali Hamza sada jednostavno zna kad treba da napravi pauzu i odmori se. Ne sputavamo ga ni u čemu, radi sve kao i druga djeca, nikakve pretjerane razlike nema.
U svemu ovome, najbitnije je da čovjek prihvati to da dijete ima neki problem i da se radi na tome. Jeste teško, ali što se prije prihvati problem, odmah će i psihički biti lakše sve proći. Upoznali smo jako puno roditelja i djece sa srčanim manama, razmijenili iskustva, ojačali jedni druge i to jako puno znači kad imate nekoga ko vas u potpunosti razumije.
Dragi roditelji, Vi koji se borite zajedno sa vašom djecom, roditelji djece sa srčanim manama, budite jaki, uporni, vjerujte u čuda jer ta djeca su veliki heroji, veliki borci koji nakon svega što prođu nabace osmijeh na lice. Budite ponosni roditelji djece sa srčanim manama i uvijek imajte vjeru u Boga.









