Pulpitis
ŠTO JE TO PULPITIS?
Zapaljenje pulpe (pulpitis) predstavlja oboljenje zubne pulpe koje nastaje kao posljedica intoksinacije ili infekcije iz kariozne lezije,a rijetko kao posljedica drugih faktora. Zapamtite, spriječiti neku bolest je puno bolja opcija nego da istu liječimo! Pulpitis je itekako dobar primjer bolesti koju pacijent nije na vrijeme spriječio.
Pulpitis je upala zubne pulpe do koje dolazi zbog neliječenog karijesa, traume ili višestrukih popravaka. Pulpitis se može razviti kada karijes prodre duboko u dentin, kad su pri liječenju zuba poduzeti višestruki invazivni zahvati ili kad se zbog trauma prekinu krvne i limfne žile koje opskrbljuju pulpu. Započinje kao reverzibilna promjena kod koje se zub može spasiti običnim ispunom. Kako dolazi do edema unutar krutog oklopa dentina, remeti se cirkulacija, dolazi do nekroze pulpe, a to pogoduje infekciji.
Posljedice infekcije kod pulpitisa obuhvaćaju apikalni parodontitis, periapikalni apsces, celulitis i osteomijelitis čeljusti. Širenje iz gornjih zubi može izazvati gnojni sinusitis, meningitis, moždani apsces, orbitalni celulitis i trombozu kavernoznog sinusa. Širenje iz donjih zubi može uzrokovati Ludwigovu anginu, parafaringealni apsces, medijastinitis, perikarditis, empijem i jugularni tromboflebitis.

Slika 1
TIJEK UPALE

Klasifikacija
1. Akutni pulpitis- a) serozni ili gnojni
b) parcijalni ili totalni
2. Kronični pulpitis- a) otvoreni i zatvoreni
3. Reverzibilni pulpitis
4. Ireverzibilni pulpitis
5. Hiperplastični pulpitis.
Akutni pulpitis
Pulpitis acuta serosa: Kada bakterije probiju do pulpe u početnom stadijumu dolazi do nakupljanja tečnosti eksudata u pulpi i to u blizini granice između pulpe i dentina. Sloj odontoblasta je ovdje u potpunosti očuvan, a inflamatorne stanice prije svega neutrofilni granulociti počinju da se nakupljeju u pulpi naročito oko proširenih krvnih sudova koji su krcati eritrocitima.
Pulpitis acuta partialis: Za subjektivni nalaz karakterističan je spontani bol,koji se javlja i danju i noću.Bolovi mogu biti isprovocirani termičkim nadražajem.Bolovi se postepeno pojačavaju,traju oko 30 minuta,zatim lagano prestaju.Pacijent može da lokalizuje bol.Prag nadražaja je snižen a nalaz perkusije negativan
Pulpitis acuta totalis: Za subjektivni nalaz karakterističan je spontan bol.Bol je veoma intenzivan,nastaje i na najmanji nadražaj.Pojačava se u horizontalnom položaju ili pri fizičkom naprezanju.Pacijent ne moze da odredi koji ga zub boli jer bolovi iradiraju.Nalaz perkusije je pozitivan a prag nadražaja snižen.
Pulpitis acuta purulenta: nakon seroznog dolazi gnojni pulpitis u kojem dolazi do nekroze odontoblasta a u pulpi se nakuplja upalni inflitrat pre svega od neutrofilnih granulocita, malo limfocita i plazma stanica dok su krvni sudovi dilatirani i ispunjeni eritrocitima. Nagomilavanjem sve većeg broja neutrofila oni praktično prožimaju cijelu pulpu i tako nastaje acuta purulenta. Unutar pulpe se mogu stvoriti mikroapscesi.
Važno za napomenuti da je u parcijalnom pulpitisu zahvaćena samo koronalna pulpa dok je u totalnom zahvaćena cijela pulpa!
Za subjektivni nalaz karakterističan je spontan, jak, pulsirajući i iradirajući bol.Pojačava se na toplo i u horizontalnom položaju.
Histološki prisutan apsces i u njemu bakterije.Nalaz perkusije je negativan a prag nadražaja povišen.
Eksudat koji se nakuplja u pulpi vrši pritisak na krvne žile koje opskrbljuju pulpu. One prolaze kroz apikalni otvor koji je dosta uzak te se optok krvi zaustavlja što dovodi do staze. Slijedi nekroza tkiva koja če pogodovati nastanku gangrene i tako dobijamo pulpitis acuta gangrenosa.
Kronični pulpitis
Kronični pulpitis može nastati prelaskom akutnog u kronični pulpitis,a može i od početka imati kroničan tok.
U zavisnosti da li je krov cavuma dentisa otvoren ili zatvoren,kronični pulpitis može biti:
a)pulpitis chronica aperta-otvoreni kronični pulpitis.
b)pulpitis chronica clausa-zatvoreni kronični pulpitis
Za subjektivni nalaz karakteristično je odsustvo bola jer zbog slabe eksudacije ne dolazi do značajnijeg povećanja intrapulparnog tlaka.
Prag nadražaja je povišen
Pulpitis chronica aperta- otvoreni kronični pulpitis.
Patohistološki uočava se proliferacijska upala sa stvaranjem granulacije. Na površini se može naći nekrotično tkivo.Pacijent ima slabe bolove koji se povećavaju pri žvakanju.
Pulpitis chronica clausa- zatvoreni kronični pulpitis
Patohistološki se uočava kronični apscesi u pulpi bez bakterija.Pacijent nema bolove, osim na topli nadražaj.Najčešće se javlja u vidu internog granuloma pulpe.
Pulpitis chronica irreversibile
To je jaka upala, koja ne prolazi uklanjanjem uzročnika. Pulpa nema sposobnost oporavka, te brže ili sporije postaje nekrotična. Bol kod ireverzibilnog pulpitisa može biti spontani i kontinuirani bol, oštar ili tup, difuzan, i trajati od nekoliko minuta do nekoliko sati. Kako bol jača, sve ga je teže lokalizirati. Aplikacija vanjskih podražaja, poput hladnog i toplog, može dovesti do dugotrajnog bola
Pulpitis chronica hiperplastica
(polip pulpe) oblik je ireverzibilnog pulpitisa do kojeg dolazi prerastanjem kronično upaljene pulpe kroz karijesom razorenu krunu zuba. Njegov nastanak dovodi se u vezu s dobrom prokrvljenošću mlade pulpe, odgovarajućom drenažom i proliferacijom pulpnog tkiva. Ponekad se pojavljuju simptomi ireverzibilnog pulpitisa, poput spontanog i dugotrajnog bola na hladno i toplo, a često boli i tijekom žvakanja, zbog mehaničkog podraživanja tkiva. Za zube s hiperplastičnim pulpitisom indicirana je endodontska terapija.

Slika 2: Prikaz polipa pulpe
Vidjeli smo što se sve može desiti ukoliko smo, grubo rečeno,neodgvorni prema sebi i prema svom zdravlju. Vaša usta su ogledalo Vas i Vašeg zdravlja te Vas ovim putem napominjem i skrećem pozornost da održavate Vaše cjelokupno i oralno zdravlje. Redovno i pravnilno održavajte oralnu higijenu kako bi se izbjegle bolesti kao što su karijes, periodnotitisi i pulpitisi. Naravno, posjete Vašim stomatolozima održavajte redovno najmanje jednom u 6 mjeseci. Ukoliko se tog budete pridržvali garantiram Vam da će zdravlje Vaše usne duplje biti itekako održivo i na zavidnom nivou.

Reference:
- Endodoncija mliječnih zuba: https://hrcak.srce.hr/file/125315
- Budakov P, Eri Ţ i sar. Patologija. Univerzitet u Novom Sadu, Medicinski fakultet Novi Sad, 2022.
- Muhamed Šeremet,Mirza Kahvić- Periodontalna oboljenja,SVIJETLOST
- Preventivna stomatologija,Erih Jelinek,Zdravko Rajić, JUMENA Zagreb









