PRAVILNO UZIMANJE MELATONINA
Melatonin nastaje u pinealnoj žlijezdi (epifizi), tačnije u pinealocitima. Melatonin se veže za MT1 i MT2 receptore u suprahijazmatskoj jezgri u hipotalamusu. Melatonin je poznat kao hormon tame. Melatonin se ispušta u krvotok, a zatim se prenosi u sve dijelove tijela, a u mozak dolazi tako što prolazi krvnomoždanu barijeru. Melatonin regulišu beta 1 adrenergični receptori koje aktiviše noradrenalin tj. simpatikus. Suprahijazmatična jezgra reguliše inače cirkardijalni ritam, te se u njoj nalaze spomenuti MT1 i MT2 receptori.
Sintetiše se i u stanicama koštane srži, limfocitima, trombocitima, koži, enterohronatinim stanicama gastroitestinalnog trakta i žuči. Općenito, važno je napomenuti da je melatonin amfilne hemijske strukture i prolazi kroz krvno-moždanu barijeru i placentu.

Lučenje melatonina počinje kada pada mrak, a smanjuje se i jenjava u jutarnjim satima pri pojavi svjetla, upravo na taj način melatonin reguliše cirkadijalni ritam kod čovjeka.

KAKO SE PRAVILNO KORISTI MELATONIN ?
Primjena egzogenog melatonina povećava pospanost, produžava REM fazu spavanja, povećava sekreciju endogenog melatonina i smanjuje tjelesnu temperaturu, što za rezultat ima uspavljivanje. Terapija egzogenim melatoninom značajno poboljšava kvalitet, ali i kvantitet sna u usporedbi sa placebom, ali jednako tako dokazuje da su mu učinci znatno slabiji od učinaka benzodiazepina. Međutim, na preparate melatonina ne razvija se tolerancija i imaju povoljan profil nuspojava.
Melatonin se koristi za primarnu nesanicu, kod osoba koje često putuju i mijenjaju vremenske zone (jet lag), kod djece sa posebnim potrebama koja imaju poremećaje spavanja… Starenjem se endogena produkcija melatonina smanjuje pa je to upravo jedan od razloga zbog kojih je nesanica vrlo česta pojava kod osoba starije životne dobi.
„Jet lag“ je poremećaj sna koji su iskusili skoro svi koji su putovali avionom i prelazili više vremenskih zona. Tijelo je potrebno pripremiti sa uzimanjem početne doze od 0,5 mg zbog toga što prelazak kroz više vremenskih zona remeti prirodni unutrašnji sat. Po dolasku na destinaciju potrebno je nekoliko dana nastaviti koristiti 1mg, dok se unutrašnji sat ne prilagodi na novu zonu.
Iako je najčešće korišten kod osoba starije životne dobi, ukoliko je došlo do poremećaja sna kod osoba srednje životne dobi, savjetuje se 1mg, 1-2h prije spavanja, nakon obroka.
Uzimanje ovog preparata se preporučje i radnicima koji rade u smjenama u obliku dodatka prehrani, kao pomoć na njihov zahtjevan bioritam!
Kod djece se ne primjenjuje, jer se u mlađoj životnoj dobi hormon tame normalno luči, ali izuzetak su djeca sa poremećajem pažnje (ADHD). Doza od 2,5 mg se pokazala efikasnom, te su takva djeca manje razdražljiva, budnija i društvenija.
Melatonin je trenutno dostupan u obliku tableta, tableta sa produženim oslobađanjem, kapsula, pastila koje se otapaju pod jezikom i kapi. Individualno je koji će se oblik koristiti, prema potrebama i subjektivnim željama pacijenta.
Prije same terapije potrebno je ispitati i uzrok nesanice, jer neki lijekovi kao što je acetil-salicilna kiselina, ibuprofen i beta-blokatori mogu „ remetiti„ lučenje melatonina, pa je uz to potrebna liječnička konsultacija. Najčešće je korišten oblik u tabletama sa produženim djelovanjem. Ovakve tablete indicirane su kod bolesnika u dobi od 55 godina i više kao monoterapija za kratkoročno liječenje primarne nesanice, karakterisane lošom kvalitetom sna.
INTERAKCIJE
Budući da je riječ o pravilnom uzimanju melatonina, vrlo je bitno znati da se ne treba kombinovati sa antidepresivom fluvoksaminom jer može povećati depresiju i dovesti do nusefekata fluvoksamina!
Postoje i lijekovi koji povećavaju razinu melatonina u organizmu pa je potreban oprez jer više ne znači i bolje; to su lijekovi:
- 5-metoksipsoralen ( 5-MOP)
- 8-metoksipsoralen (metoksalen)
- cimetidin
- estrogeni
- kinoloni
Generalno pri pravilnom korištenju melatonina bitno je paziti na istodobnu primjenu već spomenutih benzodiazepinskih i nebenzodiazepinskih hipnotika, zbog povećanja sedativnog svojstva. Generalno pri pravilnom korištenju melatonina bitno je paziti na istodobnu primjenu već spomenutih benzodiazepinskih i nebenzodiazepinskih hipnotika, zbog povećanja sedativnog svojstva. U multicentričnom randomiziranom istraživanju dokazano je da pacijenti stariji od 55 godina slobodno smiju koristiti tri sedmice terapiju i do 2mg, bez opasnosti od sindroma ustezanja ili „rebound nesanice“. Sa ovim se dodatno objašnjava zašto melatonin ima povoljan profil nuspojava.
OPREZ SA DOZAMA!
Iako ima brojne prednosti i manje nuspojava, doziranje i pravilna primjena je od velike važnosti. Savjet je da se uvijek počinje sa što nižim dozama kao 0.5 mg te postepeno povećava, ali ne više od 5mg ! Ukoliko se melatonin koristi nepravilno dolazi do vrtoglavice, želučanih tegoba, glavobolje pa čak i simptoma depresije.
Preporučena doza je tableta od 2mg jednom dnevno, 1-2 sata prije odlaska na spavanje, nakon obroka. U ovakvoj dozi se smiju koristiti i do trinaest sedmica.
PRAVILO KOJE VRIJEDI ZA SVE ŽIVOTNE DOBI
Melatonin se ne treba koristiti zajedno sa kofeinskim napitcima i alkoholom, zbog toga što su oni tzv. prirodni „neprijatelji sna „. Može se kombinovati sa toplim mlijekom, čajevima od matičnjaka, kamilice i lavande, osim što imaju umirujući efekat, topli napitci smiruju gastrointestinalni trakt pa je tijelo mnogo više opušteno. Također, poželjno je uz terapiju uključiti i vitamine B skupine zbog povoljnog djelovanja na nervni sistem.
LITERATURA:
1) Begić D. Poremećaji spavanja i njihovo liječenje. Medicus. 2017; 26 (2): 209-14.
2) Hodoba D. Poremećaji spavanja – sabrane teme s didaktičkom namjenom. Zagreb: Medicinska naklada. 2017.
3) Morin CM, Jarrin DC. Epidemiology of insomnia: Prevalence, course, risk factors, and public health burden. Sleep Med Clin. 2013; 8(3): 281-97.
4) https://www.ema.europa.eu/en/documents/product-information/circadin-epar-productinformation_hr.pdf









