Kako pretilost utiče na trudnoću i carski rez
Žene koje se žele ostvariti kao majke, često trudnoću smatraju najljepšim periodom bez obzira što sama trudnoća nosi niz poteškoća koje itekako imaju utjecaj na zdravlje majke. Kako se bliži kraj trudnoće, sve buduće majke se nadaju da će moći svoje novorođenče donijeti ''prirodnim putem'' na svijet. Međutim, u koliko zdravlje majke i zdravlje djeteta postane ugroženo, majka se mora podvrgnuti carskom rezu.
Carski rez jedna je od najvećih operacija u području abdomena i kao i svaka operacija sa sobom nosi određene rizike kao što su: pojačano krvarenje nakon poroda, mogućnost infekcija, alergijske reakcije na lijekove, tromboza, ozljeda unutarnjih organa majke te ozljeđivanje novorođenčeta. Upravo su ti rizici glavni razlozi, zašto su ljekari uvijek skloniji vaginalnom porodu, a na carski rez se odlučuju u posebnim okolnostima.
Najčešći razlog kada moramo razmišljati o carskom rezu jeste pretilost kod majke. Pretilost ili gojaznost (debljina, adipositas, obesitas) je prekomjerno nakupljanje masnih tkiva u tijelu zbog povećanja broja masnih ćelija ili zbog povećanja njihovog volumena. Pretilost uvijek predstavlja patološko stanje i nosi razne rizike po zdravlje kao što su:
- Povećan krvni pritisak/ hipertenzija
- Hiperholesterolemija (povišen holesterol u krvi)
- Razvoj šečerne bolesti tip 2 (dijabetes mellitus)
- Povećava rizik za kardiovaskularne bolesti (srčani i moždani udar)
- Pospješuje aterosklerozu
- Opterećuje zglobove i kralježnicu
- Povećava rizik za nastanak žučnih kamenaca, hernija (kile), proširenje vena
- Jedan je od razloga prijevremene smrti

Nakon što zatrudne, buduće majke sa većim BMI = body mass index ≥30 kg/m2, imaju veću stopu ranih pobačaja i kongenitalnih anomalija, uključujući defekte neuralne cijevi. Osim koegzistencije već postojećeg dijabetes melitusa i hronične hipertenzije, pretile žene češće imaju hipertenziju uzrokovanu trudnoćom, gestacijski dijabetes, tromboemboliju, makrosomiju i spontane intrauterine smrti u drugoj polovici trudnoće. Sve su to indikacije za carski rez.
Carski rez započinje horizontalnim rezom kože u donjem dijelu trbuha, tj. bikini zoni. Zatim se presijeca ovojnica trbušnih mišića (mišići se samo razdvajaju) i trbušna maramica te se pristupa maternici. Poslije otvaranja maternice, presijecaju se plodovi ovoji i slijedi porod djeteta. Nakon poroda majci se daje injekcija oksitocina koji će potaknuti stezanje tj. kontrakcije maternice i time zaustaviti krvarenje. Na samom kraju operacije uklanja se posteljica te se rezovi svih navedenih slojeva zatvaraju šavovima.
Nakon carskog reza, pretile žene imaju veću učestalost za razvoj infekcija i otežano cijeljenje rane. Čak i u koliko majka uspije imati prirodan porod, djeca rođena od pretilih majki imaju veću učestalost makrosomije i distocije ramena, što može biti vrlo nepredvidljivo i dodatno otežati porod.
Prevencija pretilosti je najbolji način da se spriječe ove komplikacije, kao i da sama trudnoća bude što lakša. Budući da je trudnoća najgore vrijeme za mršavljenje, žene s visokim BMI treba poticati da izgube težinu prije začeća. Tokom savjetovanja, buduće majke treba educirati o komplikacijama povezanim s visokim BMI. U ranoj trudnoći, osim što treba paziti na veću povezanost pobačaja, pretilim majkama se savjetuje da što češće rade ultrazvućni pregled, kako bi imali uvid na kongenitalne anomalije oko 18 do 22 sedmice.
Ultrazvuk treba ponoviti blizu termina kako bi se provjerila procijenjena težina fetusa i kako bi se isključila makrosomija. Također, kod pretilih majki, potrebno je pratiti šećer u krvi, kao i simptome hipertenzije. Carski rez se, naravno, radi pod anestezijom (spinalnom ili epiduralnom), dok je u hitnim stanjima potrebna opća anestezija, tako da su potrebne konsultacije anesteziologa, prije i poslije, carskog poroda. Kada se radi carski rez, mnogi ljekari preferiraju rez iznad pannusa, kako bi se izbjegla infekcija kože. Nakon carskog reza, potrebno je preuzeti mjere sprječavanja komplikacija tromboembolije korištenjem kompresijskih čarapa i rano kretanje.

Nakon carskog reza, često se majke podvrgnuju profilaktičnoj terapiji zacjeljivanje rane negativnim pritiskom. Smatra se da takav vid terapije smanjuje učestalost pojave infekcija na mjestu hirurškog zahvata. Terapija rane negativnim pritiskom (NPWT) je metoda izvlačenja tekućine i infekcije iz rane kako bi se pomoglo njenom zacjeljivanju. Preko rane se zalijepi poseban zavoj i pričvrsti se nježna vakuum pumpa. Ljekar može preporučiti NPWT ukoliko majka ima opekotine, dekubitus, dijabetički ulkus, hroničnu ranu ili ozljedu. Ova terapija može u tim stanjima pomoći da rana zacijeli brže i uz manje infekcija. Međutim NPWT je dobar izbor za neke pacijentice, ali ne za sve. Razna istraživanja koja su sprovedena u Sjedinjenim Američkim državama, kao i Evropskim državama, nisu dale značajan uspjeh zacjeljivanja ovog vida rane. Prednost jeste ta što se incizijska terapija rane pod negativnim pritiskom značajno je smanjila eksudat rane. No, razna dostupna istraživanja ne podržavaju primjenu terapije rana pod negativnim pritiskom među pretilim ženama za prevenciju komplikacija na ranama carskim rezom. Ljekar je taj koji odlučuje da li je pacijentica dobar kandidat za ovu vrstu terapije na temelju vrste rane i njenog zdravstvenog stanja. Ova terapija može pomoći spojiti rubove rane i postiči rast novog tkiva. Ponekad u toku liječenja je potrebna primjena antibiotika i fiziološke otopine koja se može dati preko rane.
Oporavak nakon carskog reza uobičajeno traje oko 6 sedmica. Tokom prve dvije sedmice majke se moraju odmarati, te ne bi trebale dizati teške predmet. Zbog pritiska na ožiljak, poželjno je spavati na leđima ili boku. Zbog sprječavanja nastanka zatvora, potrebno je unositi velike količine tekućine, jesti raznovrsnu hranu bogatu vlaknima i nakon dvije sedmice početi sa kretanjem. Ako se javi bol preporučuje se primjena analgetika (ibuprofen ili paracetamol). Sve dok ne prestane krvarenje i dok ožiljak u potpunosti ne zacijeli, poželjno je izbjegavati kupanje u kadi ili bazenima te se radije tuširati. Ožiljak je potrebno oprati jednom dnevno i pažljivo ga osušiti čistim peškirom.
Nakon poroda normalno se javlja postporođajno krvarenje (lohije) u trajanju 2-6 sedmice. Time se organizam „čisti“ , a maternica vraća u prvobitni položaj. Tijekom krvarenja poželjno je koristiti higijenske uloške za rodilje ili uloške umetnute u jednokratne gaćice, a izbjegavati tampone zbog rizika od infekcije. Kontrolni pregled uslijedit će unutar 4-6 sedmica kada će ljekat učiniti fizikalni i ultrazvučni pregled.
Reference:
PubMed: Prophylactic incisional negative pressure wound therapy reduces the risk of surgical site infection after caesarean section in obese women: a pragmatic randomised clinical trial.
Surgical site infection risk in cesarean delivery patients with obesity after negative pressure wound therapy: A retrospective cohort study.
Effect of Prophylactic Negative Pressure Wound Therapy vs Standard Wound Dressing on Surgical-Site Infection in Obese Women After Cesarean Delivery: A Randomized Clinical Trial Maternal obesity and pregnancy.
Obstetrics and Gynecology: Prophylactic Negative Pressure Wound Therapy for Obese Women After Cesarean Delivery.
Gestational Weight Gain, Macrosomia, and Risk of Cesarean Birth in Nondiabetic Nulliparas
Intermountain healthcare: Negative Pressure Wound Therapy
Patologija, peto izdanje, Ivan Damjanov, Sven Seiwerth, Stanko Jukić i Marin Nola









