Hijaluronski fileri
Fileri s hijaluronskom kiselinom su privremeni fileri i veoma popularan izbor za smanjenje linija lica i bora koje nastaju starenjem. Hijaluronski fileri su napravljeni od hijaluronske kiseline, tvari koja se prirodno nalazi u vezivnom tkivu i koži tijela. Nakon ubrizgavanja, pune kožu lica koja je izgubila volumen ili elastičnost kao dio procesa starenja, ispunjavajući bore iznutra i čineći kožu mlađom.
ŠTA JE HIJALURONSKA KISELINA?
Hijaluronska kiselina (HA) je sveprisutan, biorazgradiv, nespecifičan molekularni supstrat s ograničenim potencijalom za imunogene reakcije, povezana sa zacjeljivanjem rana i regeneracijom kože, a čiji se sadržaj u koži starenjem smanjuje. Fileri koji se ubrizgavaju hijaluronskom kiselinom se koriste za povećanje volumena mekog tkiva i konturisanje. Biomehanički i biohemijski uticaji HA-filera na lokalno mjesta injiciranja ključni su za njegov uspjeh kao punila/filera mekog tkiva. Međutim, u periokularnom području takvi proizvodi mogu migrirati i trajati znatno duže od očekivanog životnog vijeka punila. Ranije biomedicinske primjene HA bile su prilično raznolike, uključujući nadoknadu zglobne sinovijalne tekućine za liječenje osteoartritisa i u oftalmološkoj hirurgiji kao zamjena staklastog tijela. Mnogi pacijenti se odlučuju za filere hijaluronskom kiselinom jer nema rezova, zavoja i ograničenja u aktivnostima nakon završetka postupka. Hijaluronska kiselina poboljšava strukturu kože dok privlači molekule vode, što pomaže u hidrataciji i povećanju volumena kože.
TRETMAN
Tretmani hijaluronskim filerima nude alternativu nekim hirurškim zahvatima uz unapređenje trenutnih rezultata, minimalno vrijeme ozdravljenja i uz nisku stopu komplikacija. Neki će rezultati biti vidljivi odmah, dok drugima može trebati sedmica ili dvije da postanu vidljivi. U zavisnosti o korištenoj otopini HA fillera, rezultati mogu trajati od nekoliko mjeseci do nekoliko godina.

Ilustracija 1: Područja primjene hijaluronskog filera
Injekcije hijalurosnke kiseline izvode se dok pacijenti sjede na stolici. Veoma je važna tehnika, znanje, stručnost s filerima, pravilna procjena pacijenta, dobro napravljen plan liječenja s pristupom sredstvima za površinske, umjerene i duboke bore uz minimaliziranje mogućih komplikacija. Trajanje tretmana određeno je regijom i količinom filera. Neke formulacije sadrže lidokain, lokalni anestetik, dok u drugim slučajevima, profesionalac može primijeniti lokalni anestetik kako bi liječenje bilo što ugodnije. Zatim se odabrani filer ubrizgava kroz tanku iglu u ciljano područje kože. Tačan volumen ubrizganog hijaluronskog filera ovisi o dubini bora, količini željene promjene, tipu kože, ali i drugim faktorima.

Ilustracija 2: Metode apliciranja injekcije hijaluronskog filera
Nakon ubrizgavanja, koža se može masirati kako bi se zagladio ubrizgani materijal i kako bi osigurali estetski najugodniji i prirodniji rezultati. Nakon tretmana, pacijenti mogu odmah napustiti ordinaciju. Međutim, rane i odgođene komplikacije, u rasponu od manjih do teških, mogu se pojaviti nakon injekcije hijaluronskog filera.

Ilustracija 3: Izgled kože prije i poslije primjene hijaluronskog filera

Slika 4 : Prije i poslije primjene hijaluronskog filera na područje usana
NAKON TRETMANA
Trajanje hijaluronskog filera je okvirno i zavisi od vrste filera, regije, metabolizma, fizičke aktivnosti, starosne dobi pacijenta i od drugih faktora. Pacijenti mogu osjetiti manje modrice, otekline, crvenilo ili osjetljivost na mjestu injekcije. Hijaluron se povlači ravnomjerno, bez neravnina na koži i postepeno. Postepeno se smanjuje tako da se to ne primjeti i vremenom, lagano dio tretiran hijaluronskim filerom dolazi u svoj prvobitni oblik. Budući da se hijaluronska kiselina prirodno pojavljuje u tijelu, ne postoji rizik od alergijske reakcije na tu komponentu, ali može postojati alergija na druge supstance u injekciji. Pacijentima se preporučuje da 24 sata nakon tretmana ne koriste šminku i kozmetičke preparate, također ne bi trebalo da vježbaju, idu u saunu i obavljaju veću fizičku aktivnost. Savjetuje se upotreba antibiotskih gelova narednih nekoliko dana ujutru i navečer prije kreme i šminke. Regiju, ukoliko je ljekar preporučio, treba masirati i ne preporučuje se aktivno sučanje, sauna kao ni drugi estetski ili kozmetički tretmani. Tretirana regija se može hladiti, ali kratotrajno tako da led ne dolazi u direktni kontakt sa kožom, kako ne bi došlo do pojave smrzotina. Također, ukoliko se na usnama pojavijuje herpes treba obavijestiti ljekara kako bi se, upotrebom adekvatnih preparata, izbjegla moguća pojava herpesa.
KOMPLIKACIJE
HA fileri su dugotrajniji, manje imunogeni i mogu se razgraditi hijaluronidazom. Međutim, rane i odgođene komplikacije, u rasponu od manjih do teških, mogu se pojaviti nakon injekcije HA-filera. Komplikacije su grubo klasificirane kao nodularne mase, upala, nekroza tkiva i dispigmentacija. Mjesta komplikacija, prema padajućem redoslijedu učestalosti, su perioralno područje, čelo, uključujući glabelu, nos, nazolabijalni nabor, mentum, uključujući marionetne bore, područje obraza i periokularne bore. Kada su u pitanju opasne zone apliciranja, koje su posebno osjetljive na nekrozu tkiva nakon injekcije filera, su: glabela i nosna šupljina.

Slika 2 : Komplikacije nakon primjene hijaluronskog filera
Kontaminacija ili naknadna imunološka stimulacija mogu potaknuti upalne reakcije s odgođenim početkom. Iako manje vaskularne okluzije nisu neuobičajene, smatra se da su slučajevi sljepoće nakon injekcija filera u kožu lica rijetki. Pravovremena enzimska degradacija injekcijom hijaluronidaze može biti učinkovita u liječenju nekih takvih komplikacija. Ali nedavne studije pokazuju nedostatak prodiranja kroz arterijske zidove i ovojnicu optičkog živca, što dovodi u sumnju ulogu retrobulbarne hijaluronidaze u liječenju gubitka vida zbog embolije punilom hijaluronske kiseline.
KAKO UKLONITI HIJALURONSKU KISELINU - FILER?
Hijaluronidaze su enzimi koji razgrađuju hijaluronsku kiselinu, koja čini bitan dio izvanćelijskog matriksa. Hijaluronidaze su otkrivene u bakterijama i široko rasprostranjene u prirodi i pronađene su u insektima, zmijama, sisavcima itd. Identificirano je šest različitih hijaluronidaza kod ljudi: HYAL1-4, HYAL-P1 i PH-20. PH-20 ima najjaču biološku aktivnost, nalazi se u testisima (visoke koncentracije) i može se lokalizovati na glavi i akrosomu spermija. Tako se hijaluronidaze iz testisa goveda ili ovaca, kao i sintetske hijaluronidaze životinjskog porijekla klinički primjenjuju kao dodaci za povećanje bioraspoloživosti lijekova ili u ovom slučaju za liječenje komplikacija povezanih s estetskim ubrizgavanjem filera na bazi hijaluronske kiseline.
KADA I KO NE SMIJE PRIMJENJIVATI TRETMAN?
Ukoliko postoji alergija na bilo koju komponentu filera npr. lidokain. Također trudnice ili dojilje ne smiju primjenjivati HA filere ili ukoliko osoba/pacijent ima bilo kakvu infekciju na mjestu koje želi tretirati, tada treba izbjeći tretman filerima kako ne bi došlo do dodatnih komplikacija. Naravno uvijek prije odluke potrebno je razgovarati sa liječnikom.
___________________________________________________________________________
Reference:
· https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S174868151100009X
· https://www.thieme-connect.com/products/ejournals/abstract/10.1055/s-0029-1220647
· https://www.sciencedirect.com/sdfe/pdf/download/eid/1-s2.0-S1064740615000772/first-page-pdf
· https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31189193/
· https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31261189/
· https://www.cidjournal.com/article/S0738-081X%2808%2900251-4/fulltext
· https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31482503/









