EYES ON DIABETES – DIJABETIČKA RETINOPATIJA
Važno je naglasiti da mnogi pacijenti koji boluju od šećerne bolesti uopće nisu svjesni postojanja dijabetičke retinopatije. Joslin Diabetes Center studija o samosvjesnosti dijabetičke retinopatije je pokazala da 83% pacijenata sa dijabetičkom retinopatijom i čak 78% onih sa uznapredovalim stadijem bolesti su bili u potpunosti asimptomatski i nisu znali da imaju dijabetičku retinopatiju, prilikom prvog očnog pregleda.
DEFINICIJA
Dijabetička retinopatija predstavlja progresivnu disfunkciju vaskulature retine koja je posljedica hronične sistemske hiperglikemije, što dovodi do nastanka strukturalnog oštećenja neuralnog dijela retine.
Abnormalni krvni sudovi rastu u retini, što može dovesti do krvarenja ili ožiljavanja, a posljedično i do trajnog oštećenja vida ili čak sljepila. Oštećenje vida najčešće nastaje usljed zadebljanja centralnog dijela retine (dijabetički makularni edem), što vodi ireverzibilnom oštećenju.
ETIOLOGIJA
Postoji više faktora koji utiču na nastanak dijabetičke retinopatije:
- Dužina trajanja šećerne bolesti – Prvih pet godina kod šećerne bolesti tip 1 postoji veoma niska mogućnost razvoja retinopatije. Međutim, 27% onih koji boluju od šećerne bolesti 5-10 godina i 71-90% onih koji boluju od iste duže od 10 godina imaju dijabetičku retinopatiju. Nakon 20-30 godina incidenca raste do 95%, a oko 30-50% ovih pacijenata ima proliferativnu formu dijabetičke retinopatije (PDR).
- Vrijeme nastupa šećerne bolesti – Važan je nastup šećerne bolesti nakon puberteta. Rizik za nastanak retinopatije je gotovo isti za dva 25-godišnjaka, ukoliko se kod jednog bolest javila u 6.godini života dok se kod drugog bolest javila u 12.
- Loša glukozna kontrola – Studija kontrole šećerne bolesti i njenih komplikacija (Diabetes Control and Complications Trial - DCCT) je pokazala da svako smanjenje nivoa hemoglobina A1c (HbA1c) za 1%, smanjuje incidencu dijabetičke retinopatije za 28%.
- Nefropatija – Koja se očituje proteinurijom, uremijom, visokim vrijednostima serumskog kreatinina, pa čak i mikroalbuminurijom, je odličan prediktor za istovremenu prisutnost retinopatije.
- Trudnoća – Ponekad je asocirana sa brzom progresijom dijabetičke retinopatije. Ukoliko je prisutna dijabetička retinopatija uznapredovalog stepena, potrebne su mjesečne kontrole.
- Drugi – hipertenzija, prethodna kardiovaskularna bolest, hiperlipidemija, pušenje, prethodna operacija katarakte, gojaznost, anemija i pojedini lijekovi.
EPIDEMIOLOGIJA
Dijabetička retinopatija je vodeći uzrok preventabilnog oštećenja vida i sljepila radno sposobnog stanovništva (Cheung et al., 2010; Ding et al., 2012; Leasher et al., 2016). Teret na ekonomiju Evrope usljed toga je značajan (Happich et al., 2008; Heintz et al., 2010). Prevalenca dijabetičke retinopatije kod osoba sa šećernom bolesti varira ovisno o tipu bolesti, njenoj dužini trajanja i regiji. Pretpostavlja se da u Evropi između 20-30% osoba sa šećernom bolesti ima neki vid dijabetičke retinopatije i oko 2% ima proliferativnu formu.
PATOGENEZA
Tačan mehanizam nastanka dijabetičke retinopatije nije poznat, ali postoji više teorija koje opisuju tipičan način razvoja bolesti.
- Aldehid reduktaza
- Šećerna bolest uzrokuje abnormalan metabolizam glukoze kao posljedica sniženih vrijednosti inzulina. Smatra se da visoke vrijednosti glukoze u krvi utiču na strukturu i fiziologiju kapilara retine čineći ih anatomski i funkcionalno inkompetentnim.
- Sorbitol koji nastaje ne može da difundira lako iz ćelija, što povećava njegovu koncentraciju unutar ćelije. Osmotske sile povlače vodu u ćeliju pa zbog toga dolazi do oštećenja epitelnih ćelija očne leće (koje imaju visoku koncentraciju aldehid reduktaze), a posljedično i do razvoja katarakte.
- Obzirom da se aldehid reduktaza može naći u visokim koncentracijama i u pericitima retine i Schwannovim ćelijama, naučnici smatraju da su oštećenja u dijabetičkoj retinopatiji i polineuropatiji posredovana aldehid reduktazom.
- Vazoproliferativni faktori
- Retina i pigmentni epitel retine otpuštaju vazoproliferativne faktore, poput vazoendotelijalnog faktora rasta - VEGF (vasoendothelial growth factor), koji indukuju neovaskularizaciju. VEGF ima direktan uticaj na proliferaciju abnormalne vaskulature retine, koja se može vidjeti kod dijabetičke retinopatije.
- Viskoznost krvi i hematološki poremećaji
- Šećerna bolest je asocirana i sa različitim hematološkim poremećajima, uključujući pojačanu agregaciju eritrocita i trombocita, predispoziciju hiperviskozne krvi, oštećenje endotela i fokalnu kapilarnu okluziju. To vodi nastanku ishemije retine, koja povratno doprinosi razvoju dijabetičke retinopatije.
- Hormon rasta
- Hormon rasta također igra ulogu u nastanku i razvoju dijabetičke retinopatije. Pokazalo se da je ona reverzibilna u žena sa Sheehan sindromom. Osim toga, dijabetička retinopatija se viđa i kod hipopituitarizma.
KLASIFIKACIJA
KLINIČKA SLIKA
Simptomi se mogu javiti tek u uznapredovalom stadiju bolesti. U početnim stadijima dijabetičke retinopatije pacijenti su uglavnom asimptomatski, ali u uznapredovalom stadiju mogu se žaliti na svjetlace, distorziju slike i/ili zamagljenje vida.
Obilježja same bolesti uključuju:
- Mikroaneurizme – predstavljaju najraniji i glavni klinički znak dijabetičke retinopatije. To su lokalizirana proširenja kapilarnog zida (uglavnom sakularna) na mjestima gdje nedostaju periciti. Izgledaju kao sitne crvene tačkice, uglavnom prvobitno locirane temporalno od foveje. Može ih biti teško razlikovati od tačkastih krvarenja.
- Krvarenja u retini – mogu biti:
o Tačkasta (dot and blot hemorrhages) – podsjećaju na mikroaneurizme kada su manja, a nastaju prilikom rupture mikroaneurizmi u dubljim slojevima retine
o U obliku plamena (flame-shaped hemorrhages) – uska krvarenja koja nastaju u površnijim slojevima retine.
- Cotton wool spots – nastaju usljed ishemijskog oštećenja aksona nerava. To su male bjeličaste površne lezije koje prikrivaju ispodležeće krvne sudove. Klinički su evidenti samo u post-ekvatorijalnom dijelu retine; često su okruženi mikroaneurizmama i hiperpermeabilnom vaskulaturom.
- Intraretinalne mikrovaskularne anomalije (IRMA) – predstavljaju arterio-venske šantove između arteriola i venula retine; obično se mogu naći na granicama retine u kojoj nedostaje perfuzija. To su fine, iregularne, crvenkaste intraretinalne linije, koje povezuju arteriole i venule, ali bez presijecanja glavnih krvnih sudova.
- Eksudati – nastaju zbog hroničnog lokaliziranog edema retine; narušavanje barijere krv- retina dopušta curenje serumskih proteina, lipida i proteina iz krvnih sudova. Razvijaju se na prelazu normalne u edematoznu retinu.
- Neovaskularizacija – predstavlja glavno obilježje proliferativne dijabetičke retinopatije. Iako novi preretinalni krvni sudovi mogu nastati u bilo kojem dijelu retine, uglavnom se nalaze na njenom stražnjem polu.
o Novi krvni sudovi na disku (NVD) – opisuju neovaskularizaciju na ili unutar 1 disk dijametar od fundus n.optici
o NVE – opisuju neovaskularizaciju izvan diska, a mogu biti asocirani sa fibrozom ukoliko su duže prisutni
o Novi krvni sudovi irisa (NVI) – poznato kao rubeosis iridis, nose sa sobom rizik od nastanka neovaskularnog glaukoma.
Edem makule – najčešći uzrok oštećenja vida u pacijenata sa šećernom bolešću. Difuzni edem retine nastaje zbog rasprostranjenog curenja iz kapilara, a lokalizirano curenje nastaje zbog mikroaneurizmi i dilatiranih segmenata kapilara. U konačnici cijela debljina retine postaje edematozna. Sa centralnim nakupljanjem tečnosti, foveja poprima cistoidni izgled – cistoidni edem makule (CMO) koji se lako detektuje pomoću optičke koherentne tomografije (OCT).
- Krvarenje u staklastom tijelu
- Trakcijska ablacija retine.
DIJAGNOSTIKA
Glavno obilježje dijabetičke retinopatije su mikroaneurizme, koje se obično razvijaju na stražnjem polu retine. U njihovom odsustvu, dijagnoza dijabetičke retinopatije se ne može postaviti. Za potvrdu prisutnosti hronične sistemske hiperglikemije koriste se: glukoza u krvi natašte, test na glukoznu toleranciju (OGTT) i tromjesečni šećer (HbA1c).
U sklopu dijagnostičke obrade koriste se različite metode:
- Funduskopija (pregled očnog dna/pozadine) – za postavljanje dijagnoze
- Slikanje očnog dna (u boji) – pomaže u određivanju stepena retinopatije
- Fluorescein angiografija – pomaže u određivanju stepena raširenosti retinopatije, određivanju terapijskog protokola i praćenju odgovora
- Optička koherentna tomografija (OCT) – korisna je za praćenje težine edema makule i odgovora na liječenje.
TRETMAN
Tretman dijabetičke retinopatije ovisi prije svega o stepenu same bolesti i o prisustvu makularnog
edema:
- Adekvatna glukozna kontrola i kontrola krvnog pritiska
- Za makularni edem:
o Intraokularna injekcija antivaskularnog endotelijalnog faktora rasta (anti-VEGF)
o Intraokularni kortikosteroidni implantati ili injekcije
o Fokalna laserska fotokoagulacija
o Vitrektomija
- Za visokorizičnu ili komplikovanu proliferativnu retinopatiju:
o Anti-VEGF terapija
o Panretinalna laserska fotokoagulacija
o Vitrektomija.
Anti-VEGF terapija
Nekoliko farmakoloških inhibitora angiogeneze su se pokazali učinkovitim u terapiji usmjerenoj ka liječenju dijabetičkog makularnog edema (DME), uključujući:
- Pegaptinib sodium, VEGF aptamer (Macugen, Eyetech Pharmaceuticals, NY)
- Ranibizumab (Lucentis, Genentech)
- Bevacizumab (Avastin, Genentech)
- Afibercept (Eylea, Regeneron).
Sva četiri lijeka popravljaju vidnu oštrinu i promovišu normalizaciju makularne arhitekture u većine očiju sa DME. Zbog svoje superiorne učinkovitosti, u odnosu na laser i kortikosteroide, anti-VEGF terapija se trenutno smatra prvom linijom terapije kod DME. Glavna mana ove terapije jeste cijena i učestale aplikacije samog lijeka.
Kortikosteroidne injekcije i implantati
- Triamcinolone acetonide – kratkoročno dolazi do poboljšanja vidne oštrine i OCT rezultata u većine očiju. Međutim, dugoročno, ponavljane injekcije dovode do mnogobrojnih komplikacija.
- Dexamethasone intravitealni implantat – sadrži 700 µg deksametazona, a može se koristiti isključivo kod očiju koje su prethodno tretirane kortikosteroidima i pri tome nije došlo do porasta intraokularnog pritiska (IOP).
Fokalna laserska fotokoagulacija
- Argon laser fotokoagulacija smanjuje ili stabilizuje makularni edem. The Diabetic Retinopathy Study i Early Treatment Diabetic Retinopathy Study (ETDRS) su pokazale da blagovremena upotreba laserske fotokoagulacije u dijabetičkoj retinopatiji može reducirati teški gubitak vida za 95%. Neželjeni efekti uključuju gubitak centralnog vida, centralne skotome, te oslabljen kolorni vid. Pored toga, pigmentni epitel retine i atrofija retine su povezani sa laserskim ožiljcima. Kliničari zbog toga danas koriste lasere koji su blaži i slabiji, kako bi se ograničilo širenje laserskog ožiljka i posljedični neželjeni efekti.
Panretinalna fotokoagulacija (PRP)
- PRP značajno smanjuje mogućnost progresije bolesti u visokorizičnih očiju tj.spriječava teški gubitak vida. Tačan mehanizam djelovanja PRP nije poznat. Jedna hipoteza govori o smanjenju produkcije vazoproliferativnih faktora eliminisanjem hipoksičnih područja retine. Dok, druga hipoteza govori o stanjenju retine, PRP time povećava oksigenaciju preostalih dijelova retine jer povećava difuziju oksigena iz horioideje. Cilj PRP je prekid ili regresija neovaskularizacije.
Vitrektomija
Ova metoda pomaže u očuvanju i djelomičnom povratku gubitka vida u pacijenata sa:
- Perzistentnim krvarenjem u staklastom tijelu
- Ekstenzivnim preretinalnim membranama
- Trakcijskom ablacijom retine
- Refrakternom dijabetičkom makularnom edemu.
PREVENCIJA I SKRINING
Prevencija i usporavanje napretka dijabetičke retinopatije ovise o dobroj glukoznoj kontroli. Ispravna edukacija pacijenata, podržavanje samokontrole i promocija zdravog načina života (uz kontrolu šećera u krvi, krvnog pritiska i lipida) i adekvatan tretman, poboljšavaju kvalitet života.
Cilj skrininga za dijabetičku retinopatiju jeste smanjenje rizika za slabljenje vida i sljepilo u asimptomatskih osoba koje boluju od šećerne bolesti, kroz blagovremeno prepoznavanje i učinkovit tretman.
Važni aspekti programa za skrining su:
- Izbor testa ili testova za skrining
- Učestalost skrininga
- Korištenje najučinkovitije metode
- Određivanje praga za uputu pacijenta u tercijernu ustanovu.
Generalno je prihvaćeno da se pacijenti sa šećernom bolesti tip 2 pregledaju prilikom postavljanja dijagnoze, a zatim jednom godišnje. Pacijente sa šećernom bolesti tip 1 je potrebno pregledati tek 5 godina po postavljanju dijagnoze, ali ne prije puberteta, a zatim jednom godišnje. Ukoliko se otkrije retinopatija, učestalost pregleda se povećava shodno napretku oboljenja.
- Amslerov test
Amslerov test može otkriti čak i najsuptilnije promjene vida uzrokovane bolestima makule, uključujući dijabetički makularni edem. Može poslužiti kao odličan "samopregled"; kod kuće, pri čemu bi se pacijenti trebali javiti ljekaru ukoliko primijete neke promjene u mreži.
REFERENCE:
1. https://www.webmd.com/diabetes/diabetic-retinopathy#2-6
2. Salmon JF. Kanski's Clinical Ophthalmology – A Systemetic Approach. Elsevier. 9 th Edition.
Oxford. 2020.
3. Yanoff M, Duker JS. Ophthalmology. Elsevier. 5 th Edition. London. 2019.
4. Diabetic retinopathy screening: a short guide. World Health Organization. 2020.
5. https://www.msdmanuals.com/professional/eye-disorders/retinal-disorders/diabetic-
retinopathy
6. https://emedicine.medscape.com/article/1225122-overview
7. Global Estimates on the Number of People Blind or Visually Impaired by Diabetic
Retinopathy: A meta-analysis from 1990-2010. Leasher et al. Diabetes Care. 2016.
8. Diabetic Retinopathy. Cheung et al. Lancet. 2010.
9. Current epidemiology of diabetic retinopathy and diabetic macular edema. Ding et al.
Springer. 2012.
10. The quality of life and economic burden of neuropathy in diabetic patients in Germany in
2002 – results from the Diabetic Microvascular Complications (DIMICO) study. Happich et al.
Elsevier. 2008.
11. Prevalence and healthcare costs of diabetic retinopathy: a population-based register study in
Sweden. Heintz et al. Springer. 2010.
12. https://visionaware.org/your-eye-condition/diabetic-retinopathy/symptoms-of-diabetic-
eye-disease/









