POVEZANOST COVID-19 I TROMBOEMBOLIJE – RACIONALNA UPOTREBA ANTIKOAGULANTNE TERAPIJE
Infekcija novim teškim akutnim respiratornim sindromom koronavirusom 2 (SARS-CoV-2) i rezultirajući sindrom, COVID-19, povezani su s upalom i protrombotičkim stanjem, s povećanjem fibrina, produkata razgradnje fibrina, fibrinogena i D-dimera. U nekim studijama, povišenja kod ovih markera povezani su s lošijim kliničkim ishodima.(NIH, 2021)
Brojne studije su izvijestile o različitim incidencijama venske trombembolije (VTE) kod pacijenata sa COVID-19. Metaanaliza studija na hospitaliziranim pacijentima s COVID-19 pokazala je sveukupnu prevalenciju VTE od 14,1%. Prevalencija VTE bila je veća u studijama koje su se koristile ultrazvučni skrining nego u studijama koje nisu. (NIH, 2021)
U randomiziranim kontroliranim ispitivanjima provedenim prije pandemije COVID-19, incidencija VTE kod hospitaliziranih pacijenata koji nisu bili COVID-19 i koji su primali VTE profilaksu kretao se od 0,3% do 1% za simptomatska VTE i od 2,8% do 5,6% za VTE ukupno. (Barnes et all, 2020)
Iako incidencija tromboembolijskih stanja, posebno plućne embolije, može biti visoka među hospitaliziranim pacijentima s COVID-19 nisu objavljeni podaci koji pokazuju kliničku korist rutinskog nadzora duboke venske tromboze koristeći ultrazvuk donjih ekstremiteta u ovoj populaciji. Meta-analiza koju je proveo panel sa smjernicama Američkog društva za hematologiju upoređivala je izgledi za krvarenje i trombotičke ishode kod pacijenata sa COVID-19 liječenih profilaktičkom dozom antikoagulanata u odnosu na one koji se liječe blažom ili terapijskom dozom antikoagulanata. Sve u svemu, izgledi za VTE i smrtnost nisu se razlikovali kod pacijenata liječenih profilaktičkom dozom antikoagulanata i onih koji su liječeni većim dozama antikoagulanata. (NIH, 2021)
U kritično bolesnih pacijenata, antikoagulacijska srednja ili terapijska doza bila je povezana s manjim šansama za plućnu emboliju ali veće šanse za velika krvarenja. U studijama na pacijentima s COVID-19, dokazana je incidencija simptomatskih VTE između 0% i 0,6% 30 do 42 dana nakon otpusta iz bolnice. Epidemiološke studije koje kontroliraju kliničke karakteristike, osnovne komorbiditete, nalažu upotrebu antikoagulantne terapije. (NIH, 2021)
Međutim, problem predstavlja ograničenost podataka koji pokazuju sigurnost i efikasnost upotrebe terapijskih doza antikoagulansa za prevenciju VTE kod pacijenata sa COVID-19. Retrospektivna analiza 2.773 hospitaliziranih pacijenta sa COVID-19 iz jednog centra u Sjedinjenim Državama prijavili su smrtnost u bolnici kod 22,5% pacijenata koji su primili terapijsku antikoagulaciju i 22,8% pacijenata koji nisu primili terapiojsku antikoagulaciju. Studija je dalje izvijestila da je u podskupini od 395 mehanički ventiliranih pacijenata, 29,1% pacijenata koji su primili antikoagulaciju i 62,7% onih koji nisu primili antikoagulacija, umrli. Studija je imala važna ograničenja: nedostajali su joj detalji o karakteristikama pacijenta, indikacije za početak antikoagulansa i opisi drugih terapija koje su pacijenti primali a sve to je moglo uticati na smrtnost. (NIH, 2021)
Iz tih razloga podaci nisu dovoljni da utiču na standard njege, a ova studija dalje naglašava potrebu budućih ispitivanja kako bi se definirali rizici i potencijalne koristi terapijske antikoagulacije kod pacijenata sa COVID-19. Tri međunarodna sprovedena ispitivanja (ATTACC, ACTIV, i REMAP-CAP) upoređivali su efikasnost antikoagulacijske terapijske doze i profilaktičkog doziranja antikoagulanata u smanjenju potrebe za podrškom organa tokom 21 dana kod umjereno bolesnih ili kritičnih bolesnika hospitalizovanih zbog COVID-19. (NIH, 2021)
Potreba za potporom organa definirana je kao potreba za velikim protokom nazalnog kisika, invazivna ili neinvazivna mehanička ventilacija, vazopresorska terapija ili vantjelesna membranska oksigenacija (ECMO). Istraživanje je izostavilo upis pacijenata koji se liječe u jedinicama intenzivne njege, gdje se nakon privremene objedinjene analize pokazala uzaludnost terapijske antikoagulacije u poboljšanju podrške organima. (NIH, 2021)
Malo randomizirano ispitivanje (n = 20) upoređivalo je terapijsku i profilaktičku antikoagulaciju kod mehanički ventiliranih pacijenata s D-dimerom> 1.000 µg/L. Samo su pacijenti liječeni terapijskom antikoagulacijom pokazali poboljšanje u omjeru parcijalnog pritiska kisika u arterijama i udjela udahnutog kisika (PaO2/FiO2). Broj dana bez ventilatora bio je veći u terapijskoj antikoagulacijskoj grupi nego u profilaktički antikoagulacijskoj grupi (15 dana naspram 0 dana. Dva pacijenta liječena antikoagulantnom terapijom imali su manja krvarenja, a dva pacijenta u svakoj ruci imala su trombozu. (Carfora et all, 2021)
Sve gore navedene smjernice slažu se da bi hospitalizirani pacijenti s COVID-19 trebali primiti profilaktička doza antikoagulacija za VTE. Neke smjernice uočavaju da se antikoagulacijska srednja doza može uzeti u obzir za kritično bolesne pacijente. S obzirom na varijacije u incidenciji VTE i nepoznati rizik od krvarenja kod kritično bolesnih pacijenata sa COVID-19, Smjernice za liječenje COVID-19 preporučuju liječenje svih hospitaliziranih pacijenata s COVID-19, uključujući kritično bolesne pacijente, sa profilaktičkom dozom antikoagulacije. (Barnes et all, 2020)
Rezultati kliničkih ispitivanja koja procjenjuju sigurnost i djelotvornost različitih doza antikoagulanta pružit će daljnje informacije o najboljim profilaktičkim strategijama za pacijente sa COVID-19. (Carfora et all, 2021)
1.1. Praćenje markera koagulacije kod pacijenata sa COVID-19
U nehospitaliziranih pacijenata sa COVID-19, markeri koagulopatije, kao što je nivo D-dimera, protrombinsko vrijeme, nivo fibrinogena i broj trombocita ne treba rutinski zahtijevati. Iako su abnormalnosti ovih markera koagulacije povezane sa lošijim ishodima, podaci nam ukazuju na to da ovi markeri u službi otkrivanja rizika od VTE kod asimptomatskih pacijenata ili pacijenata sa blažom kliničkom slikom, ne pomažu. (NIH, 2021)
Kod hospitaliziranih pacijenata sa COVID-19, hematološki i koagulacijski parametri su istovremeno i zajedno praćeni a trenutno nema dovoljno podataka za preporuku bilo za ili protiv korištenja takvih podataka za usmjeravanje upravljačkih odluka. (Carfora et all, 2021)
1.2. Izbor antikoagulantnih ili antitrombocitnih lijekova za pacijente sa COVID-19
Kad god se koristi antikoagulantna ili antitrombocitna terapija, moguće su interakcije lijekova te se moraju se uzeti u obzir popratni lijekovi. Univerzitet u Liverpoolu sakupio je listu lijekova koji mogu doći u interakciju. Kod hospitaliziranih, kritično bolesnih pacijenata, heparin male molekularne težine ili nefrakcioniran heparin je poželjniji u odnosu na oralne antikoagulanse, jer dvije vrste heparina imaju kraći rok trajanja, mogu se davati intravenozno ili supkutano i imaju manje interakcija lijekova. (NIH, 2021)
1.3. Hronična antikoagulantna ili antitrombocitna terapija
Ambulantno praćeni pacijenti sa COVID-19, koje primaju varfarin, a koje su u izolaciji i zbog toga ne mogu imati standardan susret sa ljekarom i regularan monitoring, mogu biti kandidat za prelazak na direktnu oralnu antikoagulantnu terapiju. Pacijenti koji primaju varfarin koji imaju mehanički srčani zalistak, ventrikularni pomoćni uređaj ili sindrom antifosfolipidnih antitijela mogu nastaviti sa terapijom koja podrazumijeva varfarin. Hospitalizirani pacijenti s COVID-19 koji uzimaju antikoagulant ili antitrombocitnu terapiju za osnovna medicinska stanja trebaju nastaviti ovu terapiju osim ako ne dođe do značajnog krvarenja ili se pojave određene kontraindikacije. (NIH, 2021)
1.4. Hospitalizirani pacijenti s COVID-19
Za hospitalizirane pacijente sa COVID-19, treba propisati profilaktičku terapijsku antikoagulacijsku dozu, osim ako je kontraindicirana (npr. pacijent ima aktivno krvarenje ili opasnu trombocitopeniju). Iako su podaci koji podržavaju ovu preporuku ograničeni, retrospektivna studija pokazala je smanjenu smrtnost u pacijenata koji su primali profilaktičku antikoagulaciju, pogotovo ukoliko je pacijent imao sepsom izazvanu koagulopatiju ≥4. Za one koji nemaju COVID-19, antikoagulantna ili antitrombocitna terapija se ne bi trebala koristiti za prevenciju arterijske tromboze izvan standarda njege. Antikoagulacija se rutinski koristi se za prevenciju arterijske tromboembolije kod pacijenata sa srčanim aritmijama. (Carfora et all, 2021)
Kada imaging nije moguć, pacijentima sa COVID-19 koji imaju incidentnu tromboemboliju ili za koje se sumnja da imaju tromboembolijsku bolest, treba ordinirati terapijsku dozu antikoagulantne terapije prema standardu njege za pacijente bez COVID-19. (Carfora et all, 2021)
Iako postoje dokazi da je zatajenje više organa vjerovatnije kod pacijenata sa sepsom kod kojih se razviju koagulopatije, nema uvjerljivih dokaza koji pokazuju da je bilo koji specifični antitrombotički tretman utiče na ishode kod onih sa ili bez COVID-19. (Carfora et all, 2021)
Ukoliko je pacijent na ECMO-u, vrši se upravljanje antikoagulacijom. Osnovni cilj antikoagulacije na ECMO-u je postići umjereni antikoagulacijski učinak koji osigurava određenu koagulacijsku aktivnost s tim da se izbjegne prekomjerna aktivacija koagulacije. To jest, potrebno je održavati ravnotežu između antikoagulacije, koagulacije i fibrinolize. Pacijenti trebaju dobiti natrij heparin (25-50 IU/kg) za vrijeme intubacije te dobivati dozu održavanja (7.5-20 IU/kg/h) tokom perioda na ECMOu. Doziranje heparin natrija treba prilagoditi prema APTVu čije bi vrijednosti trebale biti između 40-60 sekundi. Tokom antikoagulacijskog razdoblja treba smanjiti broj venepunkcija. Operativne zahvate treba izvoditi pažljivo. Krvarenje treba pažljivo promatrati. (NIH, 2021)
Preporučeni način racionalne upotrebe antikoagulantne terapije kod nas je trenutno sljedeći (Lian, 2020):
1) Za bolesnike bez aktivnog krvarenja, bez visceralnog krvarenja i s brojem trombocita > 50x109 /L, preporučena početna doza heparina je 50 U/kg;
2) Za bolesnike koji krvare ili s brojem trombocita ˂ 50x109 /L preporučena početna doza heparina je 25 U/kg;
3) Predlaže se da ciljna vrijednost APTV-a bude 40-60 s za održavanje antikoagulacije. Trend promjene D - dimera treba istodobno uzeti u obzir;
4) Postupak se može provesti bez heparina u sljedećim okolnostima: kad se ECMO podrška mora nastaviti unatoč aktivnom, životno ugrožavajućem krvarenju,; cijela petlja prekrivena heparinom, kateterizacija s protokom krvi > 3L/min. Preporučeno vrijeme rada je manje od 24h. Potrebno je pripremiti zamjenske uređaje i potrošni materijal;
5) Otpornost na heparin. Pod nekim uvjetima, APTV vrijednosti ne dosežu standardne potrebne vrijednosti te dolazi do zgrušavanja krvi. U ovom slučaju treba pratiti aktivnost antitrombina III (ATIII). Ako se aktivnost smanji, trebalo bi nadomjestiti svježe smrznutu plazmu kako bi se vratila osjetljivost na heparin;
6) Heparinom izazvana trombocitopenija (HIT). Kada se dogodi HIT, preporučujemo provođenje terapije izmjene plazme ili zamjenu heparina argatrobanom;
COVID-19 je stanje hiperkoagulacije, a rizik od tromboembolijske bolesti povećan je kod kritično bolesnika a ponekad i kod pacijenata kod kojih je klinička slika blaža i povoljnija. Tromboembolija je obično venska, ali u nekim slučajevima može biti i arterijska. Krvarenja su mnogo rjeđa, ali se mogu javiti, uključujući intracerebralno krvarenje, ističući važnost dokumentiranja ishemije ili tromboze kad je to moguće. Odluke o antikoagulantnoj terapiji donose se na osnovu kliničkih kriterija kao što je gore prikazano, a ne na izoliranim laboratorijskim nalazima poput D-dimera, koji se prvenstveno koristi kao mjera težine i prognoze bolesti.
Na osnovu podataka promatranja, čini se da postoji veći rizik od venske tromboembolije (VTE) kod pacijenata sa COVID-19. Na osnovu izvješaja Američkog udruženja za hematologiju o dubokoj venskoj trombozi donjih ekstremiteta (DVT) incidenca za istu se kreće od 1,1% kod pacijenata koji se ne liječe u jedinici intenzivne njege do 69% kod onih koji imaju znatno pogoršanje kliničke slike i liječe se JIL-u.
Na osnovu ovih zapažanja, nekoliko je institucija razvilo protokole protiv zgrušavanja za pacijente zaražene SARS-CoV-2. Nažalost, u ovom trenutku nijedno randomizirano kontrolirano ispitivanje ne vodi empirijsku upotrebu terapijske antikoagulacije kod pacijenata sa COVID-19.
Konsenzus Društva za intenzivnu njegu i Američkog društva za hematologiju nudi neke preporuke. VTE profilaksa preporučuje se svim pacijentima s COVID-19 u odsustvu kontraindikacija. Iako su viši D-dimeri povezani sa smrtnošću kod COVID-19, nije poznato da li terapijska antikoagulacija ublažava ovaj rizik i poboljšava ishode. Trenutno, tamo gdje je to moguće, treba tražiti konačnu dijagnozu VTE i trenutno se ne preporučuje parenteralna terapijska antikoagulacija.
Iako se brzo pojavljuju dokazi o riziku od koagulopatije i tromboze povezane sa COVID-19, malo je visokokvalitetnih dokaza koji bi vodili upravljanju antitrombotikom.
Cilj sadašnjih preporuka je pružiti smjernice za kliničare koji vode računa o pacijentima s COVID-19 i / ili pacijentima s hroničnim trombotičkim stanjima koji zahtijevaju kontinuirano upravljanje za vrijeme pandemije COVID-19.
Kad god je to moguće, preporučuje se da se kliničari oslanjaju na principe upravljanja antikoagulacijom zasnovane na dokazima pre-COVID u kombinaciji s racionalnim pristupima za rješavanje kliničkih izazova.
Kako se ovo područje brzo razvija, bit će potrebno integrirati dodatne dokaze u ovih preporuke upravljanja. Srećom, provodi se nekoliko kliničkih studija, uključujući randomizirana kontrolirana ispitivanja; rezultati će bolje informirati naše upravljačke odluke.
REFERENCE:
- Barnes, G.D., Burnett, A., Allen, A. et al. Thromboembolism and anticoagulant therapy during the COVID-19 pandemic: interim clinical guidance from the anticoagulation forum. J Thromb Thrombolysis 50, 72–81 (2020). https://doi.org/10.1007/s11239-020-02138-z
- Carfora, V., Spiniello, G., Ricciolino, R., Di Mauro, M., Migliaccio, M. G., Mottola, F. F., Verde, N., Coppola, N., & Vanvitelli COVID-19 group (2021). Anticoagulant treatment in COVID-19: a narrative review. Journal of thrombosis and thrombolysis, 51(3), 642–648. https://doi.org/10.1007/s11239-020-02242-0
- National Institutes of Health (2021). COVID-19 Treatment Guidelines Panel. Coronavirus Disease 2019 (COVID-19) Treatment Guidelines. Available at https://www.covid19treatmentguidelines.nih.gov/.
- Driggin E, Madhavan MV, Bikdeli B, et al. Cardiovascular considerations for patients, health care workers, and health systems during the coronavirus disease 2019 (COVID-19) pandemic. J Am Coll Cardiol. 2020. Available at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/32201335.
- Lian, T. (2020): Handbook of covid-19 prevention and treatment, Zhejlang University School of Medicine, China
- Tang N, Bai H, Chen X, Gong J, Li D, Sun Z. Anticoagulant treatment is associated with decreased mortality in severe coronavirus disease 2019 patients with coagulopathy. J Thromb Haemost. 2020;18(5):1094-1099. Available at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/32220112.
- Zajednički izvještaj Međunarodne pedijatrijske asocijacije i UNICEF-a o infekciji COVID-19, UNICEF, 2020.









