Wallenbergov sindrom
Wallenbergov sindrom prvi je opisao 1808. godine Gaspard Vieusseux. Detaljniji opis je dat 1895. godine od strane Adolf Wallenberga, koji je naglasio ovo stanje kao infarkt lateralne produžene moždine nakon začepljenja arterije vertebralis ili stražnje donje cerebelarne arterije.
Anatomija
Lijeva i desna vertebralna arterija idu duž ventrolateralnog aspekta moždanog stabla, vaskularizirajući produženu moždinu. Dvije vertebralne arterije se spajaju kako bi formirale bazilarnu arteriju (a. basilaris) , no prije nego se spoje granaju se da bi formirale lijevu i desnu stražnju donju cerebelarnu arteriju koje idu da vaskulariziraju bočne dijelove medule ka svome putu do malog mozga.
Strukture koje čine lateralnu produženu moždinu uključuju donji cerebelarni pedunkul, vestibularne jezgre, trigeminalno jezgro i put, spinotalamički put, simpatička vlakna, nc. ambiguus i nc. solitarius.
Faktori rizika
Najčešći faktori rizika za Wallenbergov sindrom uključuju hipertenziju (visoki krvni pritisak), pušenje kao i dijabetes. Pored ovih učestalih faktora, postoje i faktori koji nisu toliko česti a uključuju poremećaje vezivnog tkiva, kao što su Marfanov sindrom, Ehlers-Danlosov sindrom i fibromuskularna displazija. Kod mlađih ljudi, najčešći uzrok Wallenbergovog sindroma je disekcija vertebralnih arterija.
Simptomi
Simptomi uključuju poteškoće s gutanjem, promuklost, vrtoglavicu, mučninu i povraćanje, brze nehotične pokrete očiju (nistagmus) i probleme s ravnotežom i koordinacijom hoda. Pojedine osobe će osjetiti nedostatak bola i osjeta temperature samo na jednoj strani lica, ili skup simptoma na suprotnim stranama tijela - poput paralize ili utrnulosti desne strane lica, sa slabim ili utrnulim ekstremitetima na lijevoj strani. Može se javiti i nekontrolirano štucanje, gubitak osjećaja okusa na jednoj strani jezika, a da na drugoj strani bude sačuvana senzacija okusa. Navode da je „ svijet nagnut na uznemirujući način „ , što može otežavati održavanje ravnoteže u hodu.
Dijagnoza
Na osnovu fizičkog pregleda se uspostavlja dijagnoza. Fizičkim pregledom mogu se otkriti senzorni i motorički nedostaci koji imaju uticaj na lice i kranijalne nerve na ipsilateralnoj (istoj) strani infarkta. Ataksija, nistagmus, Hornerov sindrom i oštećenje kičmene trigeminalne jezgre uzrokuju odsustvo bola i temperaturnih osjeta na ipsilateralnoj strani lica, kao i smanjeni refleks rožnice.
Pacijenti sa sumnjom, na dijagnozu trebaju se podvrgnuti MRI i CT evaluaciji, uključujući difuzijsku ponderiranu magnetnu rezonancu (DWI ili DW - MRI), što je najbolji način za potvrđivanje infarkta u donjem dijelu cerebelarnog područja ili bočne medule.
Napomena: MRI i CT mogu biti nepouzdani za lociranje infarkta na nivou medule. Shodno tome se naglašava važna uloga u ranom i preciznom kliničkom pregledu koji je bitan u uspostavljanju dijagnoze ovog sindroma.
„Ispitujemo starijeg gospodina koji se žali na iznenadi nastup vrtoglavice centralnog tipa i neravnotežu sa tendencijom pada na lijevu stranu, gubitkom sluha na lijevom uhu, utrnućem lijevog lica i desne strane tijela, slabošću lijevog lica, disfagijom s mučninom i povraćanjem, disfonijom, tahikardijom i poteškoćama u disanju s iznenadnim početkom. Fizikalnim pregledom utvrđeni su horizontalni nistagmus, ptoza i mioza lijevog oka (Hornerov sindrom), tahikardija i dispneja, multikranijalne nervne palice na lijevoj strani, termastezija na desnoj strani tijela. Na osnovu svih pregleda, ovom pacijentu je dijagnosticiran Wallenbergov sindrom.“
Terapija
Slično liječenju bilo kojeg akutnog ishemijskog moždanog udara, nešto što je bitno zapamtiti jeste "VRIJEME JE MOZAK". Brza procjena je bitna stavka u poboljšanju kliničkog ishoda i prognoze pacijenta. Cilj liječenja jeste smanjiti veličinu infarkta i spriječiti bilo kakve komplikacije s konačnim ciljem poboljšanja ishoda. Dodatni dugoročni tretmani uključuju terapije govora i gutanja, zajedno s ranim fizičkim i radnim terapijama.
Liječenje ovog sindroma zavisi od simptoma koje ima osoba. U mnogim slučajevima Wallenbergovog sindroma terapija govorom, jezikom i gutanjem može biti korisna. Američka uprava za hranu i lijekove odobrila je specijalizirani oblik neuromuskularne električne stimulacije (NMES), nazvan VitalStim za liječenje faringealne disfagije.
Prognoza
Prognoza za osobu sa Wallenbergovim sindromom ovisi o veličini i lokaciji područja moždanog stabla oštećenog moždanim udarom. Osobe mogu primijetiti smanjenje simptoma u roku od nekoliko sedmica ili mjeseci. Druge osobe mogu imati značajne neurološke smetnje godinama nakon pojave početnih simptoma.
Šta uzrokuje štucanje kod Wallenbergovog sindroma?
Uglavnom kada dođe do lezije u dorzolateralnom području medule, javlja se štucanje.
Zašto je štucanje znak moždanog udara?
Kod hemoragičnog moždanog udara, krvni sud u mozgu može puknuti a krv može pokriti tkiva mozga što rezultira paralizom i drugim teškim zdravstvenim stanjima. Mozak, nervi i mišići mogu da sudjeluju u nehotičnom kretanju zvanom štucanje.
Glossary
⦁ Marfanov sindrom - posljedica poremećaja vezivnog tkiva koji dovode do promjena na očima, kostima kao i kardiovaskularnom sistemu
⦁ Ehlers–Danlosov sindrom - nasljedna bolest kolagena, karakteriše je pretjerana pokretljivost zglobova i rastezljivost kože
⦁ Fibromuskularna displazija - predstavlja heterogenu skupinu neupalnih promjena arterija, koje dovode do stenoze krvnih sudova
⦁ Ataksija - nedostatak koordinacije ekstremiteta i trupa tokom voljnih pokreta
⦁ Hornerov sindrom – poremećaj nastao kao posledica unilateralnog (jednostranog) prekida simpatičke inervacije oka
⦁ MRI – Magnetna rezonanca je medicinska tehnika koja koristi magnetno polje i kompjuterski generisane radio-talase kako bi stvorila detaljnije slike organa
⦁ CT – kompjuterska tomografija koja koristi X zrake za stvaranje detaljnije slike organa
⦁ DWI - Difuzijski ponderirana magnetska rezonanca predstavlja upotrebu određenih MRI sekvenci kao i softver koji generiše slike iz rezultirajućih podataka koji koristi difuziju molekula vode za stvaranje kontrasta na MR slikama.
Reference:
⦁ https://www.physio-pedia.com/Wallenberg_Syndrome ( pristupljeno 15. 4. 2021. )
⦁ https://www.ninds.nih.gov/disorders/all-disorders/wallenbergs-syndrome-information-page ( pristupljeno 14. 4. 2021. )
⦁ https://www.osmosis.org/answers/wallenberg-syndrome ( pristupljeno 15. 4. 2021. )
⦁ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470174/ ( pristupljeno 16. 4. 2021. )
⦁ https://www.semanticscholar.org/paper/Diagnosis-and-Management-of-a-Patient-with-Syndrome-Widyadharma-Setyopranoto/55dde37a2f2e77b684cdacc849e6c2af7f884ffa ( pristupljeno 16. 4. 2021. )
Slike:
⦁ https://www.osmosis.org/answers/wallenberg-syndrome ( pristupljeno 15. 4. 2021. )
⦁ https://clinicalgate.com/surgical-management-of-aneurysms-of-the-vertebral-and-posterior-inferior-cerebellar-artery-complex/ ( pristupljeno 15. 4. 2021. )
⦁ https://epomedicine.com/medical-students/lateral-medullary-wallenberg-syndrome-made-easy/ ( pristupljeno 15. 4. 2021. )
5. https://www.semanticscholar.org/paper/Diagnosis-and-Management-of-a-Patient-with- Syndrome-Widyadharma-Setyopranoto/55dde37a2f2e77b684cdacc849e6c2af7f884ffa ( pristupljeno 16. 4. 2021.)









