Višeplodna trudnoća
⦁ nasljedne osobine - ukoliko u historiji ženine porodice postoje slučajevi višeplodne trudnoće⦁ broj prijašnjih trudnoća - ukoliko je žena već imala višeplodnu trudnoću, velika mogućnost je da i drugi put dobije blizance⦁ kasnija trudnoća - žene koje zatrudne u kasnijim godinama, imaju veće mogućnosti za višeplodnu trudnoću⦁ liječena neplodnost - liječenje neplodnosti lijekovima i medicinski potpomognuta oplodnja kao što su indukcija ovulacije gonadotropinima i klomifen citratom te in vitro fertilizacija, često rezultiraju višeplodnom trudnoćom.
Oplodnjom većeg broja različitih jajnih stanica nastaju trojke, četvorke ili trudnoće i s većim brojem plodova. Dakle, osim dvojki, rađaju se i trojke, a rađanje četvorki i petorki je rijetko.
Kada u jednoj trudnoći nastaju dva potomka, oni se zovu blizancima. Dva su tipa blizanaca - jednojajčani (identični) i dvojajčani blizanci. Razvoj blizanaca ovisi o procesu oplodnje.
Ali kako tačno nastaju blizanci?
JEDNOJAJČANI (MONOZIGOTNI) BLIZANCI
Jednojajčani blizanci se razvijaju u procesu od dva koraka. Prvi korak uključuje oplodnju jedne jajne stanice jednim spermatozoidom kako bi se formirala stanica novog organizma, zigota (zygota). Naziv jednojajčani se odnosi na tu jednu stanicu koja se oplođuje. Ta oplođena jajna stanica (zigota) putuje kroz jajovode do maternice i tamo se smješta u sluznici.
Drugi korak je dijeljenje zigote na pola pri čemu nastaju dva embrija. Svaka polovica sadrži istu genetsku kompoziciju, odnosno oni dijele svoje gene u potpunosti. Iz neutvrđenih razloga dolazi do podjele oplođene jajne stanice u dvije jedinke, koje su genetički identične, s istim hromosomima i fizičkim karakteristikama. Istog su spola, imaju istu krvnu grupu, otisak prstiju, boju kose i očiju. Oni čine oko 30% blizanačkih trudnoća.
Od momenta otpočinjanja diobe oplodne mase zavisi ishod - da li će jednojajčani blizanci posjedovati zasebne ili zajedničke ovojnice.
Ukoliko dioba zametne osnove nastane unutar prva 72 sata nakon oplodnje, kada dolazi do stvaranja prvih blastomera, omnipotentnih stanica, pri čemu se svaka od njih zasebno usađuje u sluznicu uterusa, razvoj jednojajčanih blizanaca biti će veoma sličan razvoju dvojajčanih. Čine oko 33% monozigotnih blizanaca.
Obzirom da se u ovom slučaju i trofoblast i embrioblast stvaraju tek nakon razdvajanja zametne osnove, svaki blizanac posjeduje vlastite ovojnice, odnosno dvije amnionske ovojnice i dvije horionske ovojnice. Tako nastaju diamnioti, bichoriati.
Nekada se njihove posteljice mogu međusobno spojiti, pa izgleda kao da blizanci imaju jednu zajedničku placentu. Podjela nakon trećeg dana od oplodnje podrazumijeva početak vaskularne komunikacije između posteljica.
Ukoliko dioba nastane tokom četvrtog do osmog dana nakon oplodnje u stadiju embrionalnog čvora - embrioblastus.s. massa cellularis interna, kada je horion izdiferenciran, ali još nije započela diferencijacija amniona, svaki od blizanaca će poslije imati svoj amnion, ali je jedan zajednički horion, pa se ti blizanci nazivaju diamnioti, monochoriati. Oko 66% monozigotnih blizanaca nastaje na ovaj način.
Rjeđi slučaj je ukoliko dioba nastane tokom sedmog do trinaestog dana nakon oplodnje na stadiju zametnog štita - discus embryonicus, neposredno prije pojavljivanja primitivne pruge, kada su se i horion i amnion već razvili, pa će kao rezultat blizanci dijeliti zajedničku posteljicu, amnion i horion. Takvi blizanci nazivaju se monoamnioti, monochoriati. 4% monozigotnih blizanaca nastaje na ovaj način.
Ukoliko diferencijacija embrionalnog štita nije potpuna nakon trinaest dana od oplodnje, nastaju nepotpuno odvojeni blizanci tzv. sijamski blizanci.
DVOJAJČANI (DIZIGOTNI ILI FRATERNALNI) BLIZANCI
Dvojajčani blizanci su oni blizanci koji se razvijaju iz dvije jajne stanice, svake oplođene drugim spermatozoidom tako da se zameci genetski potpuno razlikuju. Dvije jajne stanice se razvijaju u dva odvojena embrija. S obzirom na to da zigote imaju sasvim različite nasljedne osnove, takvi blizanci ne sliče jedan drugome. U prosjeku, dvojajčani blizanci dijele tek polovicu svojih gena, tako da mogu biti slični jedan drugome ili pak biti potpuno različiti. Mogu biti istog spola, ali i ne moraju. Čine oko dvije trećine blizanačkih trudnoća.
Postoje tri mogućnosti za nastanak:
⦁ jajne stanice mogu biti iz oba jajnika - ovulatio biovarialis
⦁ jajne stanice mogu biti iz istovremeno puknutih folikula u jednom
jajniku - ovulatio uniovarialis
⦁ jajne stanice mogu biti iz jednog folikula - ovulatio unifollicularis.
Svaka se zigota posebno implantira u uterusu i svaka od njih razvija sopstvenu placentu, spoljašnju ovojnicu (chorion) i unutrašnju ovojnicu (amnion). Nekada se implatiraju tako blizu jedna drugoj da se njihove posteljice međusobno spoje. U tom slučaju dolazi i do spajanja zidova horionskih šupljina te posredno povezivanja krvotoka dvojajčanih blizanaca.
U krvi dvojajčanih blizanaca postoji genetski različitih eritrocita pa se takvo stanje naziva eritrocitni mozaicizam. Eritrocitni mozaicizam ukazuje da je spajanje dviju posteljica bilo takvo da su eritrociti mogli prelaziti iz jedne posteljice u drugu.
Koji su rizici višeplodne trudnoće?
Višeplodna trudnoća sa sobom nosi rizik i za majku i za bebu. Na samom početku trudnoće dolazi do spontanog pobačaja što je jedan od najčešćih rizika kod višeplodne trudnoće. Incidenca je najveća kod monozigotnih blizanaca.
Drugi najčešći rizik višeplodne trudnoće je prijevremeni porođaj i jedan je od najčešćih razloga hospitalizacije trudnica. Rizik prijevremenog porođaja kod blizanačkih trudnoća je velik, a događa se pri kontraktilnosti miometrija prouzrokovanim većom distenzijom miometrija nego što je to slučaj kod jednoplodnih trudnoća. Višeplodna trudnoća u 50% slučajeva završava prijevremenim porođajem, prije 37. sedmice gestacije. Veći broj plodova u trudnoći povećava i vjerovatnost da će se porođaj desiti prijevremeno. Prijevremeno rađanje jedan je od glavnih uzroka visokog broja perinatalne smrtnosti i veliki rizik za nepovratna i doživotna oštećenja djece kod višeplodnih trudnoća.
Pored ova dva, vrlo učestala, višeplodne trudnoće praćene su i brojnim drugim rizicima.
Višeplodna trudnoća također nosi povećan rizik od razvoja preeklampsije. Preeklampsija je komplikacija koju karakteriše povišen krvni pritisak majke, uvjetovan trudnoćom te pogađa 10-20 % žena koje nose blizance. To je dvostruko više nego što je to slučaj kod žena s jednoplodnom trudnoćom. Kod blizanačke trudnoće taj poremećaj pojavljuje se jako rano. Od 20. sedmice trudnoće do porođaja započinje iznenada i napredovanjem može dovesti do krvarenja u moždano tkivo te problema pri radu jetre i bubrega kod majke, smanjenog dotoka krvi do fetusa i stvaranja krvnih ugrušaka te time ugroziti život majke i bebe.
Abrupcija ili odrubljivanje posteljice predstavlja stanje u kojem se posteljica odvaja od zida maternice prije porođaja. Takvi slučajevi se najčešće integriraju s neodgovarajućom ishranom i uživanjem duhana. Odrubljivanje posteljice može dovesti do prijevremenog porođaja i predstavlja uzrok jedne od pet blizanačkih smrti u kasnoj trudnoći ili u prvom mjesecu života.
Neujednačen rast fetusa označava stanje kada jedan ili oba blizanca nejednako rastu. Može uzrokovati prijevremeni porođaj ili pak malu porođajnu težinu. S ovim poremećajem povezuje se gotovo polovica višeplodnih trudnoća u odnosu na jednoplodnu trudnoću kada je ta mogućnost jedva veća od 10%.
Međublizanačka transfuzija se javlja kada jedan blizanac preuzme dotok krvi drugog blizanca. To je rijetka i iznimno ozbiljna komplikacija koja izaziva disproporciju u krvotoku blizanaca pri čemu jedna od beba dobija više krvi, a druga nedovoljno i zbog toga je veoma opasna komplikacija višeplodnih trudnoća. Svojevremeno su ovakvi ozbiljni slučajevi izazivali smrt obje bebe, ali zahvaljujući ranoj dijagnostici, šanse za preživljavanje su sada dosta veće.
Navedeni rizični faktori jasno prikazuju zbog čega su višeplodne trudnoće visokorizične u svim segmentima antenatalne i perinatalne zaštite. Stoga zahtijevaju pažljivu i pojačanu skrb, te vrlo diferentna teorijska i praktična znanja i tehnike ginekologa te poseban nadzor zdravstvenih djelatnika.
Kada dođete u 36. sedmicu trudnoće, smatra se da ste sigurni i van opasnosti. Samim tim, umanjuje se mogućnost prijevremenog rađanja djece ili pak one s malom porođajnom težinom. Naravno prije toga postoji mogućnost primjene terapije lijekovima, ambulantno ili hospitalno liječenje odnosno njega i mirovanje u trudnoći kako bi se spriječilo dodatno opterećenje i izbjegle poteškoće.
BLIZANAČKI POREMEĆAJI
Višeplodne trudnoće imaju jedinstvene komplikacije koje su tipične za njih.
SPOJENI BLIZANCI
Spojeni blizanci ili tzv. sijamski blizanci su vrlo rijetka pojava, a nastaju ako se embrionalne osnove dvaju jednojajčanih blizanaca potpuno ne odijele. Kao što im ime kaže jedan dio tijela im je spojen. Takvi blizanci klasificiraju se s obzirom na dio tijela gdje se nalazi spoj. Ventralni spoj obuhvata thoracopagus - spoj od gornjeg dijela grudnog koša do pupka, koji uvijek zahvata i srce, dorzalni spoj koji obuhvata craniopagus - spoj u području lobanje i pygopagus - spoj sakrokokcigealne i perinealne regije.
⦁ (grč. pagos, pričvršćen).
Srasli blizanci se nazivaju sijamski blizanci prema prvim takvim poznatim sraslim blizancima Changu i Engu, rođenim 1811. godine u Sijamu (današnji Tajland) koji su bili spojeni trupom. Nekada su jednojajčani blizanci spojeni samo naborom kože ili tkivom jetre.
Takvi blizanci se mogu razdvojiti samo ako im vitalni organi nisu zajednički.
SINDROM BLIZANAČKE TRANSFUZIJE (TTTS)
Sindrom blizanačke transfuzije teška je komplikacija blizanačke trudnoće.
Razvija se kod monohorionskih blizanaca zahvaljujući postojanju vaskularnih anastomoza između njihovih krvnih optoka. Zbog vaskularnih komunikacija krvotoka dvaju fetusa dolazi do hemodinamske neravnoteže. Jedan fetus, kojeg zovemo donor, gubi veliki dio krvi koju uzima drugi fetus, kojeg zovemo
recipijent ili primatelj.
Sindrom blizanačke transfuzije liječi se postupkom amnioredukcije ili fetoskopski vođenom laserskom ablacijom krvnih žila koje blizanci dijele.
BLIZANAČKA SEKVENCIJA ANEMIJE I POLICITEMIJE (TAPS)
Blizanačka sekvencija anemije i policitemije (TAPS, engl. twin anemia polycythemia sequence) je jedan od oblika sindroma blizanačke transfuzije, s tom razlikom da ne postoji razlika u volumenu krvi i tekućine između fetusa, nego razlika u razinama hemoglobina. Uz razvoj TAPS- a vežu se vrlo male arteriovenske (AV) anastomoze koje omogućavaju prolaz samo krvnih stanica što onda dovodi do razlike u razinama hemoglobina te razvoju anemije u jednog te policitemije u drugog blizanca.
AKARDIJUS
Akardijus je također malformacija koja se javlja isključivo kod monohorionskih, monozigotnih blizanaca te je izuzetno rijetka, ali i najozbiljnija komplikacija monohorionskih trudnoća. U toj anomaliji jedan od fetusa nema razvijeno srce, a održava se na životu preko krvožilnih anastomoza u posteljici koje ga povezuju s drugim, zdravim fetusom (fetus davatelj). Blizanac akardijus ugrožava zdravog blizanca. On je strukturno normalan, no postoji opasnost razvoja kongestivne srčane greške zbog stalne anemije koja se stalno pogoršava te zastoja u rastu. Zdravi blizanac je posebno ugrožen kada prestane rad krvotoka blizanca akardijusa kada nastupa dodatna teška hipotenzija i srčana insuficijencija. Fetusa akardijusa često prate i druge anomalije, s poremećajem razvoja drugih organa u grudnom košu i gornjim ekstremitetima.
INTRAUTERINO ZAOSTAJANJE U RASTU (IUGR)
Intrauterino zaostajanje u rastu (IUGR, engl. intrauterine growth restriction) je jako često stanje kod višeplodnih trudnoća u kojem jedan ili oba fetusa ne dostižu svoj genetski potencijal za rast. Nastaje zbog uteroplacentarne insuficijencije te zbog malog prostora maternice za veći broj fetusa. Zaostajanje u rastu povezano je s nizom faktora. To su najčešće malformacije uterusa, hematološke i imunosne bolesti, pothranjenost, pušenje, insuficijencija placente, teratogeni i mnogi drugi.
akvo zaostajanje u rastu značajno pridonosi mortalitetu i morbiditetu novorođenčadi i većoj incidenciji neuroloških posljedica.
SMRT JEDNOG FETUSA PRIJE TERMINA POROĐAJA
Intrauterina smrt jednog blizanca ili takozvano nestajanje blizanca je česta pojava u stranoj literaturi i označava se kao « vanishing twin ». To se događa u prvom ili u ranome drugom tromjesečju, a može nastati zbog resorpcije ili nastanka papirnatog fetusa. Manji plod nekada može da ugine i da se pod pritiskom živog većeg blizanca priljubi uz zid uterusa u vidu manje ili veće ploče. Tada ga nazivamo fetus papyraceus.
Blizanačke trudnoće jedan su od vodećih javnozdravstvenih problema u svijetu. Morbiditet i perinatalna smrtnost djece iz blizanačkih trudnoća višestruko su viši u odnosu na djecu rođenu iz jednoplodnih trudnoća.
Približno 10 - 20% ih umire u usporedbi s 2% djece iz jednoplodnih trudnoća.
Stoga, poznavanje incidencije blizanačkih trudnoća, embrionalnog i fetalnog razvoja blizanaca i njihovih specifičnih patoloških stanja izuzetno je važno zbog prevencije mogućih komplikacija te uvođenja novih metoda prenatalne dijagnostike s ciljem smanjenja morbiditeta i perinatalne smrtnosti kod blizanaca.
Reference:
⦁ Aličelebić S, Mornjaković Z, Ibrulj S (2010) Prije nego što smo rođeni, Sarajevo: Medicinski fakultet
⦁ Sadler TW (2008) Langmanova medicinska embriologija, 10. izd., Školska knjiga, Zagreb
⦁ https://medlineplus.gov/twinstripletsmultiplebirths.html
⦁ https://www.centarzdravlja.hr/trudnoca-i-roditeljstvo/trudnoca/problemi-u-trudnoci/viseplodna-trudnoca-i-njeni-rizici/
⦁ https://raisingchildren.net.au/pregnancy/health-wellbeing/twin-pregnancy/twins
⦁ http://www.embryology.ch/dutch/fplacenta/gemell02.html
⦁ https://www.zdravobudi.hr/clanak/ginekologija/viseplodna-trudnoca-17910
⦁ https://my.clevelandclinic.org/health/articles/9710-expecting-twins-or-triplets









