REUMATOIDNI ARTRITIS
Reumatoidni artritis - neprijatelj zglobova, hronično je oboljenje čijim uznapredovanjem dolazi do upale samih zglobova, te njihovog oticanja i u suštini gubitka funkcije. Membrana synovialis je opna građena od rijetkog a bogato prokrvljenog vezivnog tkiva. Njena unutrašnja površina sadrži epitel koji izlučuje tekućinu - synovia, a ona vlaži zglobne plohe te olakšava klizanje između njih. Jedna od glavnih gradivnih supstanci hrskavice je kolagen. Kod reumatoidnog artritisa stalni upalni proces koji zahvaća sinoviju postupno razara kolagen, te se tako prostor u zglobu smanjuje i u konačnici razara samu kost.
UZROCI
Tačan uzrok reumatoidnog artritisa nije poznat - inače je to kombinacija više uzročnika. 3 glavna uzroka bi bila:
⦁ Abnormalni autoimuni odgovor
⦁ Genetska predispozicija
⦁ Bakterijska ili virusna infekcija
Upalni proces je nusproizvod imunološkog sistema koji se bori protiv same infekcije te mu je funkcija da zaliječi rane i povrede. Zdrav organizam je sam zadužen za kontrolisanje i ograničavanje upalnih procesa, no međutim, kod ove bolesti postoje određene abnormalnosti tj. defekti koji podržavaju proces a oni bi mogli biti genetske prirode.
RIZIKO FAKTORI / RIŽIČNE SKUPINE
⦁ Pol: žene imaju veću predispoziciju da obole od reumatoidnog artritisa, te je on kod žena češći nego kod muškaraca u odnosu 3:1
⦁ Godine: može se javiti u bilo kojoj dobi ali se najčešće javlja u srednjim godinama (između 30 i 60 godina)
⦁ Porodična historija: osobe u čijoj porodici jedan od članova ima ili je imao reumatoidni artritis, imaju povećan rizik od oboljevanja
⦁ Izloženost okoline: osobe koje se nalaze u područjima izloženim azbestu ili silicijevom dioksidu imaju povećan rizik od razvoja bolesti
⦁ Gojaznost: osobe prekomjere težine imaju povećan rizik od razvoja bolesti
SIMPTOMI
Početni simptomi reumatoidnog artritisa su malaksalost, groznica i gubitak tjelesne težine, te ovi simptomi nisu isključivo prisutni na početku bolesti nego oni mogu trajati i godinama. Jedan od najuobičajnijih simptoma je jutarnja ukočenost koja traje cca 30 minuta. Prije samog dijagnosticiranja bolesti, bol u zglobovima te njihova otečenost traju najmanje 6 sedmica. Najčešće mjesto razvijanja su zglobovi prstiju, međutim nema sumnje da bolest zahvata koljena i laktove, kao i mnoge druge zglobove. Bol se obično javlja na i na desnoj i na lijevoj strani tijela tj. simetrična je ali ako se češće koristi desna ruka onda će i bol biti pojačana na desnoj ruci u odnosu na lijevu. Upaljeni zglobovi su popraćeni oteklinom te se pri dodiru nerijetko osjeća da su topli.
Oko 40% oboljelih imaju simptome koji ne uključuju samo zglobove jer reumatoidni artritis utiče i na druge strukture našeg tijela, kao što su: koža, oči, pluća, srce, bubrezi, pljuvačne žlijezde, nervno tkivo, koštana srž te krvni sudovi.
Simptomi nisu iste težine i nisu konstantni. Oni mogu doći, zadržati se neko vrijeme te proći, a nakon nekog vremena opet doći. Kod reumatoidnog artritisa su poznate 2 faze bolesti koje se smjenjuju: faza bljeska i faza relativne remisije. Faza bljeska je faza u kojoj je aktivnost bolesti povećana a faza relativne remisije je faza kada se otok i bol smanje/popuste ili nestanu.
DIJAGNOSTICIRANJE
S obzirom da reumatodnom artritisu nalikuju mnoga druga stanja i da se simptomi razvijaju podmuklo, vrlo je teško dijagnosticirati bolest. Krvnim pretragama se može posumnjati na reumatoidni artritis a te pretrage su: reumatoidni faktor; brzina sedimentacije eritrocita (SE) te C-reaktivni protein (CRP). Skoro u 80% slučajeva krvne pretrage otkrivaju reumatoidni faktor. Pored ovih faktora snima se i radiogram šaka i stopala koji u prvim mjesecima bolesti pokazuje samo otok mekih tkiva. Ranu upalu i erozije zgloba otkrivamo pomoću magnetne rezonance.
PROGNOZA
Ova bolest skraćuje trajanje života za 3-7 godina, a to najviše zbog srčanih promjena, infekcija te unutrašnjeg krvarenja ali i zbog nuspojava korištenih lijekova ili nekih drugih bolesti koje se javljaju uz RA. Nažalost, oko 10% bolesnika postaje teško invalidno. Prema istraživanjima, lošija je prognoza, kao što je već navedeno, za žene ali i za bijelce općenito, za osobe sa potkožnim čvorićima, za osobe sa kasnijim nastankom bolesti, za osobe kojima bolest zahvata 20 ili više zglobova te naposlijetku za bolesnike koji unatoč svemu ne prestaju konzumirati duhan.
LIJEČENJE
Proces liječenja obuhvata terapiju lijekovima te promjenu načina života. Cilj terapije lijekovima je smanjenje i suzbijanje erozije i progresivne deformacije zglobova. Koriste se nesteroidni antireumatici (NSAR) koji smanjuju bol i upalu, ali se njima dodaju i sistemski kortikosteroidi koji su zaduženi za suzbijanje višezglobnih simptoma. Opće mjere suzbijanja bolesti su: redovita tjelovježba, kontrola tjelesne težine, zdrava ishrana, primjena terapijskih postupaka, faze opuštanja te uzimanje lijekova.
Istraživanje sprovedeno od strane američkih naučnika s Baylor College of Medicine pokazuje da je otrov škorpiona izrazito djelotvoran u liječenju reumatoidnog artritisa. Ovaj spoj se pokazao izrazito učinkovitim u neutraliziranju FSL stanica koji proizvodi oštećuju i privlače stanice imunološkog sistema (te stanice uzrokuju upalne procese i bolove tipične za ovu bolest).
Više o reumatoidnom artritisu možete pogledati na videu:
https://www.youtube.com/watch?v=EB5zxdAQGzU
Reference:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/rheumatoid-arthritis/symptoms-causes/syc-20353648
https://www.plivazdravlje.hr/bolest-clanak/bolest/54/Reumatoidni-artritis.html
https://hr.wikipedia.org/wiki/Remisija
http://www.msd-prirucnici.placebo.hr/msd-prirucnik/bolesti-misica-kostiju-i-vezivnog-tkiva/bolesti-zglobova/reumatoidni-artritis
https://www.plivazdravlje.hr/vijesti/clanak/30980/Novost-u-lijecenju-reumatoidnog-artritisa.html









