RECIDIVIRAJUĆI AFTOZNI STOMATITIS –STOMATITIS APHTOSA
Recidivirajući aftozni stomatitis je zapaljenje usne šupljine koje se karakteriše pojavom afti (bolnih ulceracija koje su okruglog ili ovalnog oblika i okružene eritematoznim pojasom u obliku crvenog prstena). Lezije su izrazito bolne i bol se pojačava prilikom govora, ishrane, kao i pri svakom pokretu muskulature. Uzročnik je nepoznat, a mogućim uzročnicima se smatraju alergija, stres, trauma, hormonalni poremećaji, nutritivni disbalansi i sl. Afte recidiviraju u različitim vremenskim intervalima.
Ko uzrokuje aftozni stomatitis?
Prema mehanizmu nastanka, afte su autoimuna bolest karakterisana stvaranjem autoreaktivnih ćelija, usmjerenih na ćelije epitela u usnoj šupljini, odnosno autoimuna reakcija dovodi do uništenja epitela i nastanka ulceracija. Tačan uzročnik afti je nepoznat, odnosno sama etiologija aftoznog stomatitisa je nepoznata, ali mogućim uzročnicima bolesti se smatraju: stres, trauma (prilikom stomatoloških intervencija i sprovedene terapije sluznica usne šupljine može da reaguje preosjetljivo tj. pojavljivanjem afti), prehrana siromašna vitaminima i mineralima, alergija na određene namirnice (naročito čokolada, kafa, kikiriki, žitne pahuljice, bademi, voće ili povrće). Jedan od glavnih uzroka koji utiče na pojavu afti u ustima kod djece je slab imunitet. Neadekvatno četkanje zuba većinom je problem djece koja se tek uče kako baratati četkicom, a afte na desnima mogu se pojaviti i kao posljedica nošenja proteze, aparatića ili bravica. Uzročnici mogu biti i bakterije i virusi te lijekovi. U nekim slučajevima može biti riječ o psihofizičkoj iscrpljenosti i nedostatku željeza.
Koji su simptomi i znakovi aftoznog stomatitisa?
Najčešće se pojavljuju na pokretnim dijelovima sluznice usne šupljine, na jeziku, bukalnoj sluznici ili sluznici usana, a nikad na tvrdom nepcu i na gingivi. Pojavljuju se u otprilike 20% populacije, a učestalnije se pojavljuje kod djece, djevojaka i mlađih žena nego u starijih osoba. Kod nekih žena se pokazalo da se afte češće pojavljuju u drugoj polovici menstrualnog ciklusa, te se rekurentno mogu pojaviti u trudnoći. Na afte kod djece treba posumnjati ako dijete odbija hranu ili ako se žali na neugodnu bol i peckanje u ustima.

Mogu se pojaviti u tri klinička oblika kao male afte, velike afte i afte nalik herpesu tzv. herpetiformne afte.
1. Male ili afte minor pojavljuju se na sluznici obraza ili usana, manje su od 1 cm i traju u prosjeku 7-14 dana. Dan ili dva prije izbijanja afti na sluznici se može pojaviti osjećaj peckanja. Područje na kojem izbija afta je najprije crvenkasto i bolno, a ubrzo se pojavi okrugla ranica oštrih granica. Nema pojave mjehurića.
2. Veće ili afte major (veće od 1 cm) traju i do 6 sedmica, sporije zarastaju jer se radi o dubljoj rani koja stvara ožiljak.
3. Afte nalik herpesu ili herpetiformne afte su ranice koje se najčešće pojavljuju na podjezičnoj sluznici, sluznici obraza i jezika, zahvataju veću površinu sluznice i bolne su. Premda su u kliničkoj slici herpetiformne afte vrlo nalik infekciji virusom herpes simplex, zbog čega su i dobile takav naziv, danas se zna da virus herpes simplex ne uzrokuje afte.
Afte mogu peći i boljeti u dodiru s hranom posebno ljutom, kiselom ili uopšte prezačinjenom. Tokom nekoliko dana mogu nabubriti, a potom i puknuti, što dovodi do pojave rana. U roku od nekoliko dana mogu se proširiti na vanjski dio usana i kožu oko njih. Nerijetko dolazi i do oticanja limfnih čvorova i kod djece se može javiti otežano gutanje. Temperatura se uglavnom javlja nekoliko dana nakon pojave afti, kao i opšta malaksalost. Na mjestu nastajanja afti pojavljuje se crvenilo i edem. U centru eritematozne promjene nastaje nekroza i tako se formira ulkus.

Dijagnoza i liječenje aftoznog stomatitisa
Što se tiče dijagnoze aftoznog stomatitisa zasniva se na izgledu, subjektivnim i objektivnim podacima tokom uzimanja anamneze, tj. subjektivnim - koje nam pacijent sam daje o svom trenutnom zdravstvenom stanju, i objektivnim - koje ljekar sam zapazi tokom pregleda. Ne postoje konačne histološke osobine niti laboratorijske pretrage.
Afte se uglavnom liječe simptomatski, lokalnom primjenom antiseptika, anestetika i antiupalnih lijekova, a u slučaju postojanja sistemske bolesti, npr. anemija ili bolesti želuca i sistemskom terapijom. Nekoliko dana prije izbijanja afti, može se osjetiti svrbež ili peckanje.
Od lijekova se najčešće koriste kortikosteroidne kapi ili masti, a u slučaju velikih afti mogu se koristiti i injekcije kortikosteroida. Kortikosteroidi suprimiraju upalu i ubrzavaju zarastanje, te samim time smanjuju bol i skraćuju trajanje afti. Za suzbijanje sekundarne infekcije primjenjuju se antiseptici kao što su npr. hlorheksidin, heksetidin, dok se za ubrzavanje zarastanja mogu koristiti preparati na bazi vitamina B6 i lizozima.
U slučaju izrazito bolnih afti preporučuje se upotreba lokalnog anestetika u gelu. S obzirom da manjak vitamina B12, folne kiseline i željeza može uzrokovati nastanak afti, u tim slučajevima njihova nadoknada poboljšava stanje bolesnika. Ispiranje usta može biti od velike koristi, uz preporuku ispiranja dva do tri puta dnevno. Antiseptičke otopine sa ukusom mentola imaju dvostruki učinak - antiseptik smanjuje količinu štetnih bakterija i razvoj infekcije, a mentol ugodno hladi i djeluje blago analgetski.
Preporučuje se izbjegavati paste za zube koje sadrže natrij lauril sulfat jer mogu iritirati sluznicu, potaknuti stvaranje i usporiti zarastanje afti, te koristiti meke četkice za zube kako bi se izbjegle dodatne povrede sluznice usne šupljine.
Korekcija prehrane također može biti od velike koristi. Preporučuje se jesti što više zelenog povrća i žitarica kao prirodnih izvora vitamina i minerala. Bitno je znati da afte traju od 7-14 dana i da niti jedna terapija ne može skratiti vrijeme trajanja afti, nego samo može ublažiti simptome.

Nekoliko praktičnih savjeta kod pojave afti
1. Izbjegavajte tvrdu hranu kao što je korica hljeba, čips itd. Bilo koji oštri dio takve hrane u ustima može dodatno nadražiti samu aftu i pogoršati simptom boli.
2. Budite pažljivi kod četkanja zubi. Na taj način izbjegavate dodatne povrede sluznice usne šupljine.
3. Izbjegavajte sve kisele i jake napitke (alkohol, mineralna voda), te kisele i jake začine, jako vruću hranu i napitke.
Reference:
1. Jankovic Lj., Čakić Š., Leković V., Dimitrijević B., Hadži-Mihailović M., Pucar A., Oralna Medicina, Praktikum, Beograd.
2. Tepavčević Z., Oralna patologija, Beograd, 2009.
4. https://www.vasezdravlje.com/bolesti-i-stanja/afte-neugodne-i-bolne-ulceracije
5. http://www.stomatolog-patricia.hr/afte/
6. https://zdravlje.avaz.ba/zdravlje/472282/afte-najcesce-nastaju-zbog-oslabljenog-imuniteta
Web izvori slika:
https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fkorisnisavjetiirecepti.online%2Fznaju-biti-veoma-neugodne-evo-zasto-nastaju-i-kako-da-prirodno-uklonite-afte-u-ustima%2F&psig=AOvVaw2Fry6qmWYJwVtuhXUFGRFH&ust=1635175053092000&source=images&cd=vfe&ved=0CAgQjRxqFwoTCID_h42s4_MCFQAAAAAdAAAAABAb









