Oštećenja bazalnih ganglija
1. prugasto tijelo (corpus striatum),2. bedem (claustrum), i3. bademasto tijelo (corpus amygdaloideum)
Crna supstanca (substantia nigra)
Ova supstanca predstavlja jedan od najvažnijih dijelova bazalnih ganglija. Pripada mezencefalonu i subtalamusu. Lokalizirana je na granici moždanog kraka(crus cerebri) i tegementum mesencephalii. Sastoji se od dva dijela: pars compacta i pars reticularis. Mnoge ćelije koje ulaze u njen sastav su pigmentirane. One sadrže razne neurotransmitere od kojih je najvažniji DOPAMIN. Upravo kompaktni dio ove supstance povezan je dopaminergičkim vlaknima sa nukleus kaudatusom i putamenom. Oštećenja ovih vlakan dovode do pojave Parkinsonove bolesti(PB) o čemu ćemo govoriti detaljnije u nastavku članka!
Neurotransmiteri u sistemu bazalnih ganglija
U sistemu bazalnih ganglija luče se brojni neurotransmiteri. Najvažniji u moru neurotransmitera su: dopamin, GABA(prema engl. Gamma-aminobutyric acid) i acetilholin. GABA je glavni inhibirajući neurotransmiter, dok su preostala dva najčešće ekscitacijska.
Bolesti bazalnih ganglija očituju se kao poremećaji pokreta, i to u dva osnovna oblika: kao siromaštvo pokreta (akinetsko-rigidni sindrom) i kao obilje nehotičnih pokreta (horeoatetoza i diskinezije). Temelj funkcije bazalnih ganglija čini ravnoteža dopaminergičkog i holinergičkog prijenosničkog sistema. Narušavanje ravnoteže jednog od ta dva sistema dovodi do pojave bolesti.
PARKINSONIZAM
Parkinsonizam predstavlja sindrom koji se odlikuje tremorom, bradikinezijom, rigorom, poremećajem posturalnih refleksa te znacima koji su posljedica degeneracije ili disfunkcije nigrostrijatnog sistema.
Do ovog sindroma mogu dovesti brojni etiološki faktori:
· Trovanje ugljen monoksidom
· Trovanje manganom
· Povrede glave
· Creutzfeldt-Jacobova bolest
Javlja se u više formi:
· Paralysis agitans ili idiopatski parkinsonizam (Parksinsonova bolest)
· Postencefalni parkinsonizam
· Parkinsonizam uzrokovan aterosklerozom
· Genetski uslovljeno autosomno-dominantno oboljenje
· Porodično autosomno-recesivno oboljenje
· Juvenilni(mladalački) parkinsonizam
· Prionska bolest
PARKINSONOVA BOLEST / PARALYSIS AGITANS
Parkinsonova bolest predstavlja neurodegenerativni poremećaj koji nastaje zbog opsežnog oštećenja kompaktnog dijela supstancije nigre koji u kaudatnu jezgru i putamen odašilje nervna vlakna koja izlučuju dopamin. Upravo je gubitak dopamina patofiziološka podloga ovog stanja. Deficit dopamina dovodi do prevage holinergičke aktivnosti i razvoja patološkog stanja.
Epidemiologija
Incidenca se povećava sa povećanjem godina života i muškarci imaju 1,5 puta veće šanse da obole u odnosu na žene. Epidemiološka ispitivanja pokazuju da su pušenje cigareta, kafa, uzimanje antiinflamatornih lijekova i visoke razine mokraćne kiseline udružene s manjim rizikom za nastanak bolesti, dok je incidencija bolesti viša među ljudima izloženim olovu ili manganu, ljudima s nedostatkom vitamina D kao i među zaposlenima u zdravstvenim i prosvjetnim djelatnostima.
Patogeneza
Nastanak PB je čini se povezan s kombinacijom poremećaja razgradnje proteina i njihove unutarstanične agregacije, oksidativnog stresa, oštećenja mitohondrija, upale i apoptoze. Novija istraživanja kao i ispitivanja sprovedena na blizancima upućuju na važnost genskih faktora, osobito u bolesti koja se pojavljuje prije 50. godine života. Oko 10 - 15 % slučajeva bolesti mogu se pripisati poznatim genskim poremećajima.
Alfa sinuklein je protein uključen u vezikularni transport u sinapsama neurona i regulaciju otpuštanja dopamina, te se smatra da igra važnu ulogu u nastanku PB. Tačan mehanizam kojim ovaj protein utječe na oštećenje dopaminergičkih neurona, glavnog patološkog obilježja PB, još uvijek je nepoznat. Nakupine sinaptičkog proteina α–sinukleina u citoplazmi neurona predstavljaju inkluzije u obliku eozinofilnih, okruglastih tjelašaca označenih kao Lewyeva tjelašca. Imunohistohemijska ispitivanja temeljena na bojenju alfa-sinukleina otkrila su da su patološke promjene u mozgu raširenije nego što se prije mislilo. Ove promjene započinju u olfaktivnom jezgru i produženoj moždini (stadij 1 po Braaku), zatim zahvataju pons i mezencefalon (stadij 2 po Braaku), supstanciju nigru (stadij 3 po Braaku), mezokorteks i talamus (stadij 4 po Braaku) i u konačnici cijeli neokorteks (stadij 5 po Braaku).
Motorički simptomi PB počinju se manifestirati kada su patološke promjene u stadiju 3 po Braaku.
Patofiziologija
Patofiziološka podloga PB je degeneracija kompaktnog dijela supstancije nigre, čime dolazi do hipofunkcije nigrostrijatnih dopaminegičkih neurona i smanjenja aktivnosti dopamina u strijatumu. Slabljenje dopaminergičke inhibicije uzrokuje prevlast i hiperfunkciju acetilholina sa posljedičnim razvojem PB.
Klinička slika
Klinički se Parkinsonova bolest očituje kao tremor, rigidnost i akinezija. Akinezija se iskazuje kao nemogućnost započinjanja i izvođenja uobičajenih pokreta u svakodnevnom životu (ustajanje, pisanje, hodanje). Bolesnikovo lice izgleda poput maske, bez spontanih osjećajnih reakcija. Rigidnost je hipertonija mišića, to jeste jednak otpor za vrijeme pasivne kretnje; on jače zahvata antigravitacijsku skupinu mišića. Vlastiti refleksi nisu pojačani. Tremor, to jeste podrhtavanje, je u PB pravilan, ritmičan, frekvencije 5-7 Hz, a pojavljuje se u mirovanju.
Kod oko 10% do 15% bolesnika sa PB nastaje demencija. Mogućnost takvog razvoja bolesti povećava se sa starenjem. Karakteristični nalaz pri ovom razvoju bolesti predstavljaju halucinacije. Čest nalaz su i afektivni poremećaji.
Dijagnoza
Dijagnoza PB postavlja se klinički. Klinička se dijagnoza PB zasniva na postojanju glavnih motoričkih simptoma parkinsonizma – bradikineza u kombinaciji s rigidnosti i/ili akinetičkim tremorom. Dodatni kriteriji koji podržavaju dijagnozu (potporni kriteriji) uključuju: dobar odgovor na levodopu, prisutnost diskinezija uzrokovanih levodopom i/ili oslabljen miris. Neuroradiološke metode poput magnetne rezonancije (eng. Magnetic resonance imaging MRI) i kompjutorizirane tomografije (eng. computed tomography - CT) nemaju osobitu ulogu u dijagnosticiranju PB, ali mogu koristiti pri razlikovanju PB od drugih oblika parkinsonizma. U upotrebi je i specijalna metoda nuklearne medicine koja omogućuje utvrđivanje stepena transporta dopamina u mozgu (DaTscan). Ona predstavlja specijalni tip SPECT-a i se može koristiti u svrhu dijagnosticiranja Parkinsonove bolesti, te diferencijacije idiopatskog od ostalih oblika parkinsonizma..
Tretman
Dopamin ne prolazi krvno-moždanu barijeru i ako se dostavi u sistemsku cirkulaciju nema terapijskog efekta u tretmanu PB.U tretmanu PB primjenjuje se levodopa, neposredni metabolički prekursor dopamina, koji prolazi krvno-moždanu barijeru i ulazi u mozak. Tu se dekarboksilira u dopamin. Najbolje rezultate daje tokom prvih nekoliko godina. Levodopa ublažuje sve motoričke simptome PB, ali je posebno djelotvoran u olakšanju bradikinezije i posljedične onesposobljenosti. Pored levodope, korisne učinke u tretmanu PB imaju i izravni agonisti dopaminskih receptora; bromkriptin i pergolid. Jako su efikasni i inhibitori monoaminooksidaze (MAOI) poput selegelina. Amantadin je antivirusni lijek kojem je slučajno otkriven blag antiparkinsonični učinak čiji mehanizam još nije poznat. Novije polje u liječenju PB je primjena duboke moždane stimulacije koje je posljednjih godina postalo aktuelno.Pored navedenog tretmana koji se odnosi na motoričke poremećaje jako je bitan i tretman nemotoričkih aspekata. Oslabljene kognitivne funkcije mogu povoljno reagirati na rivastigmin, memantadin ili donezepil. Afektivni poremećaji mogu povoljno odgovoriti na antidepresive i anksiolitike.
HANTINGTONOVA BOLEST
Hantingtonova bolest je rijetko, progresivno oboljenje karakterizirano poremećajima pokreta, kognitivnom disfunkcijom i psihičkim promjenama. Radi šarolike kliničke slike u kojoj ponekad dominiraju horeatske kretnje, a drugi put psihičke promjene preferira se naziv Hantingtonova bolest, a ne horea (što je ranije bilo uobičajeno). Nastaje kao rezultat oštećenja neurona strijatuma (nucleus caudatus i putamen) usljed mutacije HTT gena na kratkom kraku 4. hromosoma koji kodira protein hantingtin. Zbog te mutacije, sve oboljele osobe imaju abnormalan broj CAG trinukleotidnih ponovaka u HTT genu. Broj ponovaka može varirati, a postoji i jasna korelacija genotipa i fenotipa tako da što je veći broj trinukleotidnih ponovaka, ekspresija bolesti počinje ranije.
U zavisnosti od toga da li je jedan roditelj nosilac abnormalnog gena ili oba roditelja, te da li nosilac ima jedan ili oba abnormalna alela, rizik od prenosa bolesti na potomke je različit. Najčešće je jedan roditelj nosilac samo jednog ekspandiranog (abnormalnog) HTT gena, a drugi roditelj zdrav. U tom slučaju će 50 % potomaka razviti bolest u kasnijem životu, a preostala polovina će biti zdrava (algoritam 1). U rijetkim situacijama u kojima oba roditelja imaju abnormalni HTT gen, rizik se povećava na 75%, a kada bilo koji roditelj ima dvije ekspandirane kopije, rizik je 100% (sva djeca će biti pogođena).
Još uvijek nije poznato na koji način abnormalan protein hantingtin uzrokuje bolest, međutim zna se da su poremećaji povezani sa neravnotežom ekscitatornih i inhibitornih neurotransmitera. U bazalnim ganglijama osoba sa Hantingtonovom bolešću smanjena je koncentracija glavnog inhibitornog neurotransmitera, GABA-e i acetilholina bitnog za aktivaciju mišića na nivou neuromuskularne spojnice. Smanjenjem inhibicijskog uticaja GABA-ergičkih neurona dolazi do hiperfunkcije dopaminergičkih neurona te spontane erupcije izobličenih pokreta. Na taj način se objašnjava suprotna klinička slika od one u Parkinsonovoj bolesti koja se odlikuje siromaštvom pokreta i rigidnošću mišića.
Klinička slika
Bolest se manifestira obično u četvrtom ili petom desetljeću života. Tok bolesti je postepen. Najčešće bolest počinje sa motornim ispadima u vidu nekontrolisanih, nesvrsishodnih, neritmičnih i brzih pokreta, poput trzaja (horea). Pokreti najprije zahvataju pojedine skeletne mišiće, najčešće su to mišići lica pa nastaje grimasiranje, a potom i cijelo tijelo. Uz to, pacijenti nerijetko imaju i dizartriju, disfagiju te usporeno i otežano pokretanje očnih bulbusa. Poremećaji su izraženi i u hodu, te održavanju stava i ravnoteže.
Kako bolest napreduje, pojavljuju se i psihičke smetnje. Glavni psihički poremećaj kod pacijenata sa Hantingtonovom bolesti je depresija koja posljedično uzrokuje niz drugih poremećaja, poput socijalnog povlačenja, razdražljivosti, tuge, apatije, umora, nesanice i konačno suicidalnosti.
Uz horeju i depresiju, Hantingtonovu bolest karakterizira i kognitivna disfunkcija koja se očituje nemogućnošću upamćivanja novih informacija, usporenim misaonim procesima i poremećajima pažnje. Vremenom, stepen kognitivne disfunkcije napreduje i oboljeli razvije demenciju. Za Hantingtonovu bolest je karakterističan supkortikalni tip demencije koji nastaje kao posljedica oštećenja acetilholinskih neurona talamusa i bazalnih ganglija.
Dijagnostika
Dijagnoza Hantingtonove bolesti počiva na detaljnoj anamnezi, fizikalnom pregledu, neuropsihijatrijskoj evaluaciji, slikovnim metodama i genetskom testiranju.
Neuropsihijatrijska obrada bi trebala biti detaljna sa ispitivanjem motorike i senzibiliteta te postojanja eventualnih psihičkih smetnji.
Od slikovnih metoda preferira se MRI gdje se jasno mogu vidjeti promjene moždanog parenhima naročito u kasnijim fazama bolesti.
Osim genetskog testiranja koje se može sprovesti kod osoba sa visoko suspektnom simptomatologijom Hantingtonove bolesti, jako je bitno napomenuti da danas postoje i metode preimplantacijskog genetičkog testiranja (PGD –preimplantation genetic diagnosis, engl.) – kod in vitro proizvedenog embriona te metode prenatalnog genetičkog testiranja kod embriona i fetusa in utero.
Tretman
Najvažniji lijekovi za ublažavanje poremećaja pokreta u Hantingtonovoj bolesti jesu lijekovi koji smanjuju dopaminergičku transmisiju (tetrabenazin, rezerpin, fenotijazini). Uz pomenute lijekove, nedavno je FDA odobrila novi lijek za ublažavanje horeje, deutetrabenazin koji unosi dopamin u presinaptičke vezikule. Lijek je kontraindiciran kod bolesnika koji primaju rezerpin ili tetrebanezin i u onih sa izraženom depresijom i/ili suicidalnošću.
Za liječenje psihičkih poteškoća koriste se:
- antipsihotici (haloperidol, flufenazin, olanzapin)
- SSRI (selektivni inhibitori ponovne pohrane serotonina) za ublažavanje depresije i agitacije
Ostali aspekti skrbi za pacijenta sa Hantingtonovom bolešću su psihoterapija, logopedska, fizikalna i okupaciona terapija.
Literatura
· Bertram G. Katzung. (2020). Temeljna i klinička farmakologija. 14. izd. Zagreb: Medicinska naklada.
· Gamulin S. Marušić, M. Kovač Z. i suradnici. (2018). Patofiziologija. 8. obnovljeno i izmijenjeno izd. Zagreb: Medicinska naklada.
· Kumar V., Abbas K. Abdul. i Fausto N. Mitchell N. Richard. (2010). Robinsove osnove patologije. 8. izd. Beograd: Data status.
· Ilić A. i suradnici. (2010). Anatomija centralnog nervnog sistema. 6. izd. Beograd: Savremena administracija.
· John E. Hall i Arthur C. Guyton. (2017). Medicinska fiziologija. 13. izd. Zagreb: Medicinska naklada
· A.E. Lang i A.M. Lozano. (1998). Parkinson's desease. New England Journal of Medicine. (Online) 7, pp. 22-23.Dostupno na https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJM199810153391607. [02. 05. 2021.]
· https://www.apdaparkinson.org/
· https://hdsa.org/what-is-hd/overview-of-huntingtons-disease/
· Kantardžić Dž. i Dilić M. (2001). Klinička farmakologija. 1.izd. Sarajevo: Svjetlost









