Metformin
Metformin se već naziva aspirinom 21. stoljeća jer je otkriveno da lijek pruža neočekivane zdravstvene prednosti, ne samo kod dijabetesa već i kod zaustavljanja starenja, bolesti policističnih jajnika, srčanih bolesti, karcinoma i demencije.
Šta su Metformin tablete i za šta se koriste?
Metformin pripada biohemijskoj grupi bigvanida koji potječu iz biljke francuski jorgovan (lat.Galega officinalis) koja se još od Srednjeg vijeka koristila u narodnoj medicini i to za liječenje simptoma poliurije (povećanog izlučivanja urina) i za potenciranje znojenja kod oboljelih od kuge. Dvadesetih godina prošlog stoljeća Werner i Bell su dali prvi naučni opis. Sterne 1950. godine otkriva antihiperglikemijski učinak metformina ovisan o dozi, a 1957. godine ga koristi u liječenju dijabetesa. On je i autor imena „Glucophage” („žderač glukoze”).
Jedini od većeg broja bigvanida koji se koriste u terapiji šećerne bolesti je metformin. Predloženo je da se ovaj lijek zbog specifičnog mehanizma djelovanja prije svega nazove „euglikemik“ nego „hipoglikemik“.
Mehanizam dejstva bigvanida obuhvata:
1. direktnu stimulaciju glikolize u tkivima, što se manifestuje odvlačenjem glukoze iz krvi
2. smanjenje glukoneogeneze u jetri
3. usporavanje resorpcije glukoze iz gastrointestinalnog trakta
4. snižavanje nivoa glukagona u plazmi
Metformin ima biološko poluvrijeme od 1,5 - 3 sata, ne vezuje se za proteine plazme, ne metabolizuje se, već se izlučuje preko bubrega u nepromijenjenom obliku.
Metformin i šećerna bolest
Između obroka jetra proizvodi šećer iz svojih rezervi (ugljikohidrata ili nekih drugih). U šećernoj bolesti (lat. Diabetes mellitus) jetra to radi previše i zato imamo nivo šećera natašte previsok. Inzulin je hormon koji luči žlijezda gušterača, što tijelu omogućava korištenje šećera iz krvi. Naše tijelo koristi šećer za proizvodnju energije. Ako imate šećernu bolest, Vaša gušterača ne proizvodi dovoljno inzulina ili Vaše tijelo ne može pravilno koristiti proizvedeni inzulin. To dovodi do porasta nivoa šećera u krvi.
Metformin upravo djeluje na to - smanjuje proizvodnju šećera (ovo je glavnina djelovanja, a ima i svoje druge učinke!) Zbog toga terapija metforminom predstavlja „zlatni standard“ i prvu liniju liječenja dijabetesa tip 2, koji svoj učinak ostvaruje smanjenjem inzulinske rezistencije.
Primjenjuje se u liječenju šećerne bolesti tipa 2, kada kontrolirana prehrana i tjelovježba nisu bili dovoljni za održavanje normalnog nivoa šećera u krvi. Posebno se koristi kod bolesnika s prekomjernom tjelesnom težinom, kada samo dijeta i tjelesna aktivnost ne mogu dovesti do odgovarajuće kontrole šećera u krvi. Odrasli obično počinju terapiju s 500 mg ili 850 mg metformina dva ili tri puta dnevno. Metformin se preporučuje uzeti tokom ili nakon jela, jer se tako spriječava nastanak nuspojava lijeka vezanih uz probavu.
Metformin i gojaznost
Najčešća posljedica gojaznosti je metabolički sindrom koji obuhvata diabetes mellitus tip 2, insulinsku rezistenciju, dislipoproteinemiju i hipertenziju.
Primjena metformina ima neutralan učinak na tjelesnu masu ili može dovesti do njenog smanjenja najčešće za 2-3 kg tokom prvih 6 mjeseci terapije. Nadalje, metformin ima protektivan učinak na mikrovaskularne i posebno makrovaskularne komplikacije, te na nastanak brojnih karcinoma. Efekat metformina se ispoljava prvenstveno povećanjem insulin posredovanog korištenja glikoze u tkivima, stimulacijom anaerobne glikolize, inhibicijom glikoneogeneze.
Metformin i PCOS
Sindrom policističnih jajnika (PCOS- Polycystic ovary syndrome) jedan je od najčešćih endokrino-metaboličkih funkcionalnih poremećaja žena reproduktivne dobi. Istraživanja sve više pokazuju i uključuju metformin kao jedan od glavnih lijekova za postizanje ovulacije u liječenju neplodnosti pacijentica s PCOS-om, a u slučaju trudnoće pacijentice mogu u dogovoru s perinatologom ostati na tome lijeku čak i tokom trudnoće. Rezultati metaanalize Motherrisk Program pokazuju da upotreba metformina u trudnoći ne povećava incidenciju malformacija te da je vrlo vjerovatno siguran tokom prvog trimestra (Zisser, 2007).
Metformin kao eliksir mladosti
Alzheimerova i Parkinsonova bolest, karcinomi, srčana oboljenja, moždani udar i još mnoge ozbiljne bolesti dijele jedan zajednički faktor rizika: starenje. Američki FDA je nedavno odobrio istraživanje koje bi, ako se rezultati pokažu zaista takvima kako se očekuje, moglo postati jedna od ključnih tačaka historije medicine. Skupina naučnika s Albert Einstein College of Medicine, nedavno je najavila da skupljaju sredstva za prvo kliničko istraživanje djelovanja metformina na odgađanje ili sprječavanje mnogih bolesti povezanih sa starenjem. Testiranje će se obaviti na 3.000 volontera u dobi od 70 do 80 godina koji boluju od raka, srčanih oboljenja, kognitivnih oštećenja ili imaju povećani rizik za ove bolesti. Rezultati ispitivanja se očekuju za 5-7 godina. Razlog zašto se već ranije nije pristupilo ispitivanju učinka metformina kod nedijabetičara, leži u njegovoj niskoj cijeni i neprofitabilnosti za farmaceutsku industriju – glavnog pokretača i financijera istraživanja djelovanja novih i postojećih lijekova. Predviđa se da će ovo istraživanje, nazvano TAME (Targeting Aging with Metformin) koštati oko 50 miliona dolara.
Metformin i COVID-19
Kod blažih slučajeva zaraze COVID-19 infekcijom koji se liječe u kućnim uvjetima, može se nastaviti terapija metforminom. Kod hospitaliziranih bolesnika terapiju metforminom treba primjeniti uz oprez, a istu treba prekinuti u bolesnika s teškom kliničkom slikom uz pogoršanje bubrežne i jetrene funkcije. Istraživanja su pokazala da bolesnici koji su liječeni metforminom imaju manju smrtnost od tuberkuloze, respiratornih bolesti donjih disajnih puteva i hronične opstruktivne bolesti pluća. Iako su istraživanja pokazala da metformin umanjuje imuni odgovor na vakcinaciju virusom gripe, nije utvrđen klinički značaj navedenog niti ima još podataka vezanih uz utjecaj terapije metforminom na COVID-19 infekciju.
Kontraindikacije za upotrebu metformina
⦁ Preosetljivost na metformin ili bilo koji od sastojaka lijeka
⦁ Dijabetička ketoacidoza
⦁ Bubrežna insuficijencija ili disfunkcija (klirens kreatinina < 60 mL/min)
⦁ Akutna stanja koja mogu dovesti do poremećaja funkcije bubrega, kao što su: dehidracija, teška infekcija, šok, intravaskularna primjena jodnih kontrastnih sredstava
Neželjeni efekti metformina
U početku liječenja metforminom relativno se često pojavljuju gastrointestinalne nuspojave koje uključuju gubitak apetita, mučninu, nadutost, proljev, metalni okus u ustima. U većine bolesnika one su prolazne i samo u oko 5% slučajeva zahtijevaju prekid terapije. Može se pojaviti blaga do teška makrocitna anemija uzrokovana malapsorpcijom vitamina B12.
⦁ Laktatna acidoza
Ova opasna nuspojava iznimno je rijetka i može se izbjeći strogim poštivanjem kontraindikacija. Simptomi laktatne acidoze uključuju: povraćanje, bol u stomaku, mišićne grčeve, opći osjećaj slabosti uz izrazit umor, poteškoće pri disanju, sniženu tjelesnu temperaturu i smanjene otkucaje srca. Laktatna acidoza je hitan medicinski slučaj i mora se liječiti u bolnici.
Kod nas je registrovano više ovakvih lijekova. Jedna filmom obložena tableta sadrži 500 mg, 850 mg ili 1000 mg metforminhlorida.
REFERENCE:
Varagić V. i Miloševic M. Farmakologija. 24.izd. Beograd. (2018). str.496-497.
Drucker DJ. Coronavirus infections and type 2 diabetes-shared pathways with therapeutic implications. Endocr Rev 2020;41(3):bnaa011. DOI: 10.1210/endrev/bnaa011.
https://recipe-cpsa.com/metformin-as-u-rukavu-za-terapiju-sindroma-policisticnih-jajnika/ [15.04.2021.]
http://www.hljk.hr/Portals/0/Medix%20-%20Suplement%2008-34-smjernice-DM2.pdf [15.04.2021.]
https://repozitorij.mef.unizg.hr/islandora/object/mef%3A2262/datastream/PDF/view [16.04.2021.]
https://www.krenizdravo.hr/korisno/upute/metformin-tablete-uputa-o-lijeku [15.04.2021.]
http://bosnalijek.ba/fordex-film-tablete-60-film-tableta-500-mg [17.04.2021.]
https://www.krenizdravo.hr/zdravlje/metformin-lijek-za-dijabetes-usporava-starenje-i-lijeci-teske-bolesti [17.04.2021.]
https://pobedidijabetes.org/7122-siofor-1000-instructions-for-the-use-of-tablets-for-d.html [15.04.2021.]









