Kiropraktika, nauka ili pseudonauka?
Kiropraktika je grana alternativne medicine koja se bavi dijagnostikom, tretmanom i prevencijom mehaničkih poremećaja koštanomišićnog sistema, sa posebnim akcentom na kičmeni stub. Kao i sve ostale grane alternativne medicine kiropraktika je zasnovana na vrlo upitnim teorijama i pseudonauci. Osnovni alat kiropraktičara su manipulativne tehnike odnosno tehnike niske amplitude, a velike brzine. Osim kiropraktičara navedene tehnike upotrebljavaju povremeno i fizioterapeuti, osteopate, ljekari, a nažalost i ljudi bez formalnog medicinskog obrazovanja.
Historija kiropraktike
Prva dokumentovana upotreba manipulativnih tehnika u terapijske svrhe datiraju još od Hipokratovog vremena. Hipokrat je pacijente sa bolovima u leđima pozicionirao u ležeći položaj na stomaku, a njegovi asistenti su blago potezali pacijenta za noge i vrat, dok bi on palpirao bolno područje. Također postoje određeni izvori da je sjedio i hodao po bolnim mjestima na leđima.
Prije nego što je kiropraktika formalno priznata kao struka, postojali su „kostolomci“ koji su tretirali razne zdravstvene probleme što su ljekari uvijek oštro kritizirali.
Ocem kiropraktike se smatra Daniel David Palmer. Manipulativnim tehnikama je krenuo da se bavi 1895. godine. Tvrdio je kako su njegove tehnike izliječile gluhoću kod jednog pacijenta, dok je kod drugog pacijenta uspio da izliječi „srčane tegobe“ tako što mu je vratio pršljen na „mjesto“. Pregledom pacijenta sa „srčanim problemom“ utvrdio je kako je taj pacijent imao pršljen koji je bio djelimično iščašen i taj pršljen je pritiskao nerv koji inervira srce, što je posljedično dovelo do srčanih problema. Nakon vraćanja pršljena na svoje mjesto pacijent je odmah osjetio poboljšanje. Daniel David Palmer je bio harizmatičan i pun samopouzdanja te su njegove metode i izjave privlačile brojne studente. Palmer je bio poznat po svojoj tvrdnji da 95% svih bolesti su uzrokovani djelimičnim pomjeranjem pršljena (subluksacija). Ta izjava je možda šokantna nama, međutim Palmeru je to bilo logično jer je posmatrao kičmeni stub kao ključ zdravlja cijelog tijela. Drugim riječima, prve generacije kiropraktičara su tretirali sve bolesti od astme, ospica, srčanih stanja, gluhoće, neplodnost do seksualnih disfunkcija, kamenca u bubregu i hemeroida.
Daniel David Palmer je također začetnik teorije „urođene inteligencije“ koja tvrdi da svaki čovjek ima energiju koja nosi vitalnu fiziološku i metafizičku značajnost za zdravlje, mimo toga bio je u potpunosti protiv standardne medicinske prakse, vakcina, lijekova, pa čak je smatrao i teoriju klica jednom velikom zavjerom. Jedno vrijeme je čak i ležao u zatvoru jer je liječio ljude bez licence i podučavao studente svojim nedokazanim metodama. Međutim, njegov boravak u zatvoru je doveo do kontraefekta i kiropraktika je posljedično stekla veću popularnost.
U jednom momentu Palmer je priznao kako su njegove tehnike dar sa drugog svijeta i da je te tehnike naučio od pokojnog dr. Jim Atkinsona. Daniel David Palmer je u toku svog života stvorio vlasititi kult ličnosti i nažalost njegova filozofija je prevalentna i dan danas među kiropraktičarima.
Većina kiropraktičara danas je distancirano od filozofije Daniela David Palmera, nažalost postoje kiropraktičari koji dan danas poistovjećuju svoje stavove sa Palmerovim i oni na taj način predstavljaju potencijalnu opasnost za pacijente.

Slika 1. Daniel David Palmer
Manipulativne tehnike
Manipulativne tehnike se dijele na spinalne manipulacije i manipulacije perifernih zglobova. Spinalne manipulaicije se odnose na manipulacije slabinske, grudne i vratne kičme. Pojedini autori tvrde da je moguća i manipulacija sakroilijakalnog zgloba što je vrlo upitno s obzirom na izuzetno malu pokretljivost tog zgloba. Periferne manipulacije se odnose na manipulaciju ramena, lakta i ručnog zgloba na gornjim ekstremitetima, te manipulacije na kuku, koljenu i skočnom zglobu na donjim ekstremitetima.
Manipulativne tehnike se još zovu i tehnike velike brzine – niske amplitude, što podrazumijeva da navedene tehnike moraju biti izvođene u malom obimu pokreta, a velikom brzinom.
U principu, svaki zglob ima svoju elastičnu barijeru koja vrlo diskretno ograničava maksimalni obim pokreta. Kada se manipulativnim tehnikama probije dolazi do dva mehanička efekta, prvi je kolabiranje mjehurića unutar sinovijalne tekućine u zglobu, a drugi je kratkoročno povećanje obima pokreta u zglobu.
Vrlo često se u toku manipulativne tehnike čuje zvuk kvrckanja ili pucketanja. Taj zvučni fenomen je posljedica kolabiranja mjehurića i posljedičnog rastapanja gasova u sinovijalnoj tečnosti.

Slika 2. Manipulacija lumbalne kičme
Fiziološki efekti manipulativnih tehnika
Postavljamo onda pitanje šta se zapravo dešava u organizmu što dovede do naglog poboljšanja. Odgovor na ovo pitanje nije nimalo jednostavno za odgovoriti jer postoji više teorija o tome. Međutim, sve relevantne studije ukazuju da su efekti neurofiziološke prirode, a ne toliko mehaničke prirode. Nakon teorije subluksacije, u narativu kiropraktike su se javila još 4 narativa, a to su oslobađanje tkz. Meniskoida u sinovijalnoj tečnosti, restauracija zakopčanih pokretnih segmenata, redukcija periartikularnih adhezija i normalizacija hipertoničnih mišića. Sva 4 narativa su opovrgnuta i nemaju relevatne dokaze utemeljene na dokazima. Jedini narativ koji se ističe je narativ o normalizaciji hipertoničnih mišića koji je samo djelimično istinit. Relevatniji mehanizmi djelovanja su:
1. Modulacija alfa i gama motoneurona
EMG studije su dokazale da se smanjuje aktivnost alfa i gama motoneurona. Alfa motoneuron šalje signale iz mozga mišiću u vidu električnog impulsa, dok je gama motneuron odgovoran za konstantnu normalnu napetost mišića koja je prisutna i u mirovanju. Ukratko, manipulacije zglobova mogu da opuste mišiće što bi moglo objasniti ovu teoriju.
2. Koaktivacija neuroendokrinog sistema
Postoje studije koje su dokazale da spinalne manipulacije imaju potentan utjecaj na hipotalamusnoj-hipofiznoj-nadbubrežnoj osovini. Hipotalamusna-hipofizna-nadbubrežna osovina je odgovorna za lučenje adrenalnih glukokortikoida kao što su kortizol. Nekoliko studija je došlo do zaključka da nakon manipulacije pacijenti imaju povećan nivo kortizola u serumu. Ova teorija se temelji na tvrdnji da manipulacije ekscitiraju preganglionske simpatičke ćelije koje šalju svoj signal u hipotalamus i periakveduktalni gray. Kao završni proizvod luče se katelholamini i glukokortikoidi. Međutim, mnogi istraživači su saglasni da ova teorija zahtijeva dublje istraživanje ove teme i da još uvijek nije jasan klnički značaj ovog fenomena.
3. Segmentalna inhibicija bola
Ova teorija je bazirana na Melzack i Wallovoj Gate gate control teoriji. Smatra se da manipulativne tehnike stimulišu debela mijelizirana senzorna vlakna (A-beta vlakna), što dovodi do zatvaranja vrata na kičmenoj moždini za impulse koji dolaze iz tankih nemijeliziranih vlakana (A-delta i C vlakna). Blokiranjem impulsa iz A-delta i C-vlakana smanjuje mogućnost njihovog napredovanja do viših centara u mozgu što posljedično dovodi do smanjivanja bolova.
4. Descedentna inhibicija bola
Ova teorija tvrdi da spinalne manipulacije mogu da aktiviraju hypoalgezijski sistem, a to podrazumjeva periakveduktalni gray, rostralna ventromedialna medulla te serotoninergične i noradrenergične inhibitorne puteve.
5. Placebo efekat
Vjerovatno najpoznatiji efekat od svih navedenih je upravo placebo efekat odonosno „ljekovita laž“ kako je poneki kliničari zovu. Interesantna je činjenica je da pacijenti koji imaju najviša očekivanja od ovog tretmana imaju i najviše benefita i najpozitivniji ishod.
Pravila kliničkog predviđanja za manipulatvine tehnike
Pravila kliničkog predviđanja su zapravo skup smjernica koje nam ukazuju koji pacijenti bi mogli imati potencijalno najveću korist od manipulativnog zahvata.

Tabela 1. smjernice za manipulativne zahvate
Nažalost, nikada nisu urađene studije koje bi objektivno potvrdile valjanost navedenih kliničkih smjernica. To u principu znači da ove smjernice u izolaciji nisu dovoljne kako bi predvidjeli da li će pacijent imati korist od zahvata ili ne i da bi kliničar trebao upotrijebiti više kliničkog razmišljanja od samih smjernica. Stvari koje kliničar mora imati na umu su crvene zastavice (trauma, malignost, osteoporoza, oštećenje vaskularnih struktura, atlanto-aksijalna nestabilnost itd.), te uvjerenja i želje pacijenta. Jasno je da manipulacija lumbalne kičme kod pacijenta sa osteoporozom vrlo lako može dovesti do frakture, ali također nam treba biti jasno da pacijent neće imati dobar ishod ukoliko se plaši procedure ili ne može da se opusti u toku hvata.
Dijagnostika u kiropraktici
Jedan od glavnih problema osim samih medicinskih komplikacija je i sam narativ koji se vrti oko kiropraktike. Svi razumni stručnjaci su odbacili Palmerov narativ o subluksacijama, međutim postoji i dan danas kiropraktičari koji tvrde da samo manipulacijom kičme možete izliječiti sve probleme koje imate. Mimo teorije o subluksacijama, stručnjaci etiketiraju svoje pacijente sa drugim dijagnozama i disfunkcijama kao npr. Disbalans zdjelice, diskrepanca u dužini donjih ekstremiteta, gornje ili donje poskliznuće sakroilijakalnog zgloba, dispozicija kuka, rebara i brojnih drugih kostiju, text neck sindrom kao i brojne druge.
Ukoliko nismo imali neku traumu kao pad, udarac i slično onda je nemoguće da neka struktura u našem organizmu spontano ispadne iz svog ležišta. Npr. Svaki pršljen oko sebe ima mnogobrojne strukture kao što su intervertebralni diskovi, longitudinalni, žuti, supraspinalni, interspinalni ligamenti, čvrste zglobne čahurice, te veliki broj malih i velikih mišića koji ih aktivno stabiliziraju. Isto možemo reći skoro pa za svaku strukturu u našem organizmu, jer ljudski organizam je jedna robustna i adaptivna struktura, a ne kula od stakla gdje svako malo nešto ispadne iz svog ležišta.
Drugi problem je također nedostatak koncenzusa među kiropraktičarima. Jedan interesantan primjer je eksperiment ljekara Stivena Barreta u kojem je zdrava dvadesetdevetogodišnja žena bez ikakvih tegoba posjetila 4 različita kiropraktičara. Prvi joj je dijagnosticirao „subluksaciju atlasa“ i prognozirao joj totalnu paralizu za 15 godina ukoliko se to ne tretira odmah. Drugi joj je dijagnosticirao „višestruku subuksaciju pršljenova“ i „diskrepanca u visini kukova“. Treći joj je samo rekao da ima blago ukočen vrat. Četvrti joj je rekao da su joj svi pršljenovi „poremećeni“ i da zbog toga ima probleme u stomaku. Svi kiropraktičari su preporučili spinalne manipulacije svake dvije sedmice redovno. 3 od 4 kiropraktičara su bez upozorenja krenuli odmah. 4 različita zaključka od 4 različita stručnjaka za jednu mladu ženu bez tegoba.
Pogrešne dijagnoze i pogrešni tretmani odgađaju adekvatnu dijagnostiku i liječenje koja može nekada da bude od vitalnog značajna za život pacijenta. Pacijent može imati hroničan bol u leđima i ići mjesecima na tretmane kod kiropraktičara i biti tretiran pod pogrešnom dijagnozom, dok u realnosti ima neku nedijagnosticiranu ozbiljnu patologiju tipa ankilozantni spondilitis (ili bilo koja druga upalna reumatska bolest) ili neoplazmu na kičmenom stubu koji bi se ranije otkrili i počeli adekvatno tretirati ukoliko su otkriveni na vrijeme.
Opasnosti, rizici i neželjeni efekti manipulativnih tehnika
Postoji mnogo nesuglasica u ovom polju i mnogo različitih mišljenja u vezi bezbjednosti ovih tehnika. U jednu ruku postoje stručnjaci koji tvrde da su ove tehnike izuzetno opasne i mogu dovesti do ozbiljnih komplikacija, dok drugi stručnjaci tvrde da se apsolutno ništa loše ne može desiti ukoliko to izvodi stručno lice sa pravom tehnikom. Postavlja se pitanje gdje se između ove dvije strane nalazi istina?
Nešto manje od pola pacijenata koji idu na tretmane spinalne manipulacije imaju blage do umjerene neželjene efekte koji su navedeni u tabeli ispod.

Oko 74% ovih navedenih efekata se povuku u roku od jednog dana i stručnjak obično koristi izgovor da je to normalna reakcija nakon tretmana, iako ima malo smisla da pacijent ide na tretman protiv bolova samo kako bi izašao sa dodatnim tegobama.
Neželjeni efekti se ipak ne mogu porediti sa rijetkim ozbiljnim komplikacijama koje mogu da ugroze život pacijenta. Nažalost, ne postoje dovoljno dobri podaci koji bi ukazali na incidencu ozbiljnih komplikacija nakon manipulativnih zahvata.
Prema Đurđici Babić Naglić i saradnicima ozbiljne komplikacije se dešavaju jednom u milion i po slučajeva, međutim jedno istraživanje iz 2002 od Stevinsona C. i kolega ukazuju na podatak da se ozbiljne komplikacije dešavaju jednom u 100000 slučajeva i da će se komplikacije ukazati unutar prvih 7 dana nakon tretmana. Stevenson i kolege su objavili podatak da se ozbiljne komplikacije mogu desiti čak i jednom u 20000 slučajeva, a taj podatak je rezonovao tako što većina pacijenata koji idu na redovne tretmane kod kiropraktičara ide više puta, a ne samo jednom. Razlog tome je što se u školama kiropraktike i dalje uči da se tretmani moraju ponavljati svake dvije sedmice minimalno, što nije istinito i neutemeljeno na bilo kakvim naučnim dokazima.

Trenutna literatura ukazuje da je oko 27 osoba preminulo neposredno poslije tretmana što zvuči kao malo, međutim u brojnim radovima se također ukazuje kako postoje i odgođeni neželjeni efekti koji se mogu ispoljiti nekoliko dana do nekoliko sedmica nakon tretmana.


Slika 3. Mehanizam povrede a. Vertebralis u toku manipulacije vratne kičme (obratit pažnju na prelaz toka a. vertebralis sa axisa na atlas)
Zaključak
Iako se nakon manipulativnih tehnika mnogi pacijenti osjećaju uistinu bolje, bitno je imati na umu da su efekti manipulacija kratkoročni. Pacijenti koji su imali pozitivan ishod nakon manipulacije ponekad dižu te tehnike u nebesa i tvrde kako im je samo to pomoglo ili kako su išli na injekcije, fizikalne terapije, ali tek su osjetili poboljšanje nakon tretmana kod kiropraktičara. Isti ti pacijenti nisu upoznati da prosječna akutna bol u leđima prođe sama od sebe u roku od 6 sedmica sama od sebe bez ikakve intervencije. Neka muskuloskeletna stanja zahtijevaju samo vrijeme. Također, ne treba potcjenjivati ni efekat placeba koji je moćniji nego što mislimo. Spinalne manipulacije mogu da budu koristan alat kod tretiranja bolova muskuloskeletnog sistema, međutim manipulacije se ne razlikuju od drugih tipova intervencija kao što su masaže, istezanje, elektroterapijski modaliteti itd. Tretiranje bolnih stanja bi se trebalo sastojati iz edukacije pacijenata, modifikacija fizičkih aktivnosti, stres menadžment i po potrebi adekvatna farmakološka terapija i modifikacija životnih navika (san, prehrana itd.).
Kiropraktičari, iako sami sebe pojedini zovu doktorima (D.C. = doctor of chiropractic), nisu ljekari (M.D. = medical doctor). Obrazovanje ove dvije struke se ne može porediti jer ljekari mimo šestogodišnjeg studija imaju i specijalizacije u trajanju od 3 do 6 godina, pa čak i nakon toga moraju da se non stop kontinuirano educiraju ako žele da bude uzoran ljekar, dok škola kiropraktike u Sjevernoj Americi traje oko 3 godine (ovisno od univerziteta do univerziteta). Kiropraktičari nisu profesionalci koji mogu da nude usluge primarne zdravstvene skrbi kao što su pregledi, prevencija ili dijagnostika. Međutim, veliki broj kiropraktičara u svijetu se fokusiraju na edukaciju pacijenata, modifikaciju fizičkih aktivnosti i samozbrinjavanje muskuloskeletnih bolova. Jedan pozitivan primjer je kiropraktičar Aaron Kubal D.C. iz SAD-a koji je svoju karijeru posvetio u borbi protiv pseudonauke i lažnih narativa u svojoj profesiji.
Poruka autora:
Kolegica Đenisa Tatarević i ja smo licencirani fizioterapeuti koji su završili edukaciju za manipulativne tehnike cijelog tijela. Međutim, iako smo neposredno poslije edukacije dosta koristili ove tehnike u skorije vrijeme ih sve manje i manje koristimo jer kao što smo naveli u zaključku postoje mnogo bezbjednije i bolje intervencije za bolne sindrome koštanomišićnog sistema. Veliki broj pacijenata koji idu na ove tretmane nisu svjesni mogućih komplikacija. Svake godine, nažalost, bude fatalnih komplikacija pa čak i u našim prostorima istakao se slučaj u Srbiji gdje je pacijent od 50 godina preminuo nakon manipulacije vratne kičme. Svrha ovog članka nije da pljujemo po kiropraktičarima ili bilo kome ko se bavi ovim tehnikama jer kao što vidite i mi sami ih ponekad koristimo u praksi. Svrha članka je informisati čitaoca o ovoj temi jer je kiropraktika jedna velika nepoznanica u našoj populaciji.
Literatura
1. Edzard E, Simon S. Trick or treatment ISBN: 9780593061299. 2008.
2. Hidalgo B, Hall T, Bossert J, Dugeny A, Cagnie B, Pitance L. The efficacy of manual
therapy and exercise for treating non-specific neck pain: A systematic review. J Back Musculoskelet Rehabil. 2017 Nov 6;30(6):1149-1169. doi: 10.3233/BMR-169615. PMID: 28826164; PMCID: PMC5814665.
3. Gyer G, Michael J, Inklebarger J, Tedla JS. Spinal manipulation therapy: Is it all about the brain? A current review of the neurophysiological effects of manipulation. J Integr Med. 2019 Sep;17(5):328-337. doi: 10.1016/j.joim.2019.05.004. Epub 2019 May 9. PMID: 31105036.
4. Flynn T, Fritz J, Whitman J, et al. A clinical prediction rule for classifying patients with low back pain who demonstrate short-term improvement with spinal manipulation. Spine. 2002;27(24):2835-2843.
5. Fritz, Julie M. PT, PhD, ATC, Cleland, Joshua A. PT, PhD, OCS, FAAOMPT, and Childs, John D. PT, PhD, MBA, OCS, FAAOMPT, “Subgrouping Patients With Low Back Pain: Evolution of a Classification Approach to Physical Therapy,” Journal of Orthop Sports Physical Therapy 37, no. 6 (June 2007): 290-302.
6. Ernst E. Deaths after chiropractic: a review of published cases. Int J Clin Pract. 2010 Jul;64(8):1162-5. doi: 10.1111/j.1742-1241.2010.02352.x. PMID: 20642715
7. Ernst E. Chiropractic: a critical evaluation. J Pain Symptom Manage. 2008 May;35(5):544-62. doi: 10.1016/j.jpainsymman.2007.07.004. Epub 2008 Feb 14. PMID: 18280103
8. Stevinson C, Ernst E. Risks associated with spinal manipulation. Am J Med. May 2002;112:566-71.
9. https://www.aafp.org/pubs/afp/issues/2002/1015/p1531.html
10. https://mondo.rs/Info/Crna-hronika/a1661273/Kiroprakticar-ubio-coveka-novi-detalji.html









