HONDROMALACIJA PATELE – ‘TRKAČKO KOLJENO’
Ako ste jedni od onih koji vole trkačke sportove, par ovih teza mogu biti od koristi. Ali prije nego više kažemo o ‘koljenu trkača’, odmah ćemo pobiti stigmu da ovu dijagnozu nalazimo dominantno kod sportista, te ga nerijetko pronalazimo i kod mladih osoba u razvoju, te osoba svih životnih doba dominantno ženskog pola.
UVOD U ANATOMIJU
Težina razumijevanja građe koljenog zgloba je direktno proporcionalna patologiji koju nalazimo u istom. Svakom studentu medicine je vrlo poznato šta znači savladati građu i funkciju zgloba koljena. Kako u medicini ništa nije slučajno, ova kompleksna anatomija je i temelj nastanka kompleksne patologije koljena, a u ovom slučaju kao jednu od patologija obradit ćemo hodnromalaciju patele. Krećemo od građe: koljeno čine dva zgloba, jedan između femura i tibije, drugi između femura i patele. Zglobne plohe na kostima pokrivene su zglobnom hrskavicom koja služi prijenosu težine te omogućuje glatko klizanje zglobnih ploha pri izvođenju kretnji. Unutar koljena, nalaze se i 2 meniskusa (medijalni i lateralni). Oni su polumjesečaste vezivno-hrskavične strukture, koje služe povećanju kongruentnosti zgloba te prijenosu opterećenja na potkoljenicu. Stabilnosti koljena doprinose ligamenti, patelarna sveza i mišić quadriceps femoris koji svojom tetivom prelazi preko patele.

Slika 1. Anatomija koljena
I tu dolazimo do targeta ove patologije-patele. Patela (iver, čašica) kao najveća sezemoidna kost ljudskog tijela je mobilno hvatište tetive m.quadriceps femorisa, s glavnom ulogom očuvanja ekstenzorne mehanike koljena. Hondromalacija kao patološka pojavnost hijaline hrskavice, rezultiraće omekšanjem što naposlijetku dovodi do remećenja ekstenzornog mehanizma zgloba. Patela služi kao oslonac za m. quadriceps femoris povećavajući efikasnost mišića. Ali kada je njena hrskavičava osnova narušena, narušena je i primarna mehanika koljena.

Slika 2. Razlika fiziloškog i patološkog položaja patele
BIOMEHANIKA
Pokreti u koljenom zglobu odvijaju se kroz dvije ravnine. Fleksija i ekstenzija odvijaju se kroz sagitalnu ravninu, dok se pokreti unutrašnje i vanjske rotacije odvijaju kroz horizontalnu ravninu. Opseg pokreta fleksije je od 120°-150° ovisno o mišićnoj masi potkoljenice. Ovo je izrazito važno u sportskim povredama koljena, jer one obično proizilaze upravo iz slabosti mišića natkoljenice. U takvim slučajevima se i preporučuje blago do umjereno jačanje istih mišića kako bi se ojačalo i koljeno koje će nositi taj teret.

Slika 3. Range of motion (ROM)
ETIOLOGIJA HONDROMALACIJE (chrondros – hrskavica; malakia – omekšavanje)
Tačna etiologija je poprilično nepoznata, ali faktori rizika su brojni. Glavni uzroci nestabilnosti i krivog smjera patele mogu biti abnormalnost Q kuta (povećanje dovodi do lateralnog povlačenja patele), mišićna tenzija m. rectus femorisa i m. tensor fasciae. Smatra se da učestali padovi na prednju stranu koljena, udruženi s lošom sportskom tehnikom mogu dovesti do iste. Ovakvu pozadinu nalazimo u trkačkim sportovima, biciklizmu, gimnastici, borilačkim sportovima, skijanju i sl. U obzir se moraju uzeti i prehrambeni problemi koji mogu dovesti do propadanja zglobne hrskavice, te problemi stopala (npr. ravna stopala). Mnogo faktora – kongenitalni, posturalni ili traumatski, sami ili u kombinaciji, pridonose stvaranju bolnog mjesta oštećenja hrskavice. Kod djece i adolescenata zbog ubrzanog rasta nastaje relativna insuficijencija muskulature, posebno ekstenzora koljena. Kod odraslih osoba naglasak je postavljen na osteoartritis koji sam po sebi uključuje degradaciju, propadanje hrskavice.
SIMPTOMATOLOGIJA
Simptom broj jedan je hronična bol u koljenu koja varira u intenzitetu ovisno o uzastopnim povredama. Bol je popratna karakterističnim ‘pucketanjem/škripanjem’ ispod patele posebno tokom ekstenzije s punim osloncem na nogu (penjanje stepenicama). Akutna hondromalcija se obično ogleda pojavom tečnosti, dok hronična atrofijom hrskavice. Pacijenti se žale na uporne bolove posebno nakon sjedenja sa savijenim koljenima duži period, kojih se često oslobađa nakon pokretanja. Bol se znatno inkrizirara pri većim fizičkim naporima, posebno oni koji zahtijevaju višu aktivnost koljena.
EPIDEMIOLOGIJA
Iako sam naziv sindroma isključivo asocira na sportsku povredu, nerijetko se susreće kod neaktivnih osoba, što je i očekivano. Čak dvije trećine pacijenata čine osobe ženskog pola (u dobi izmedju 20 do 45 godina, ali i neaktivne tinejdžerke), te visoko aktivni muškarci dobi dvadesetih godina. Prvi znak je bol, te palpatorno mekša medijalna strana patele, krepitacije tokom fleksije između 45° i 90°, povremeno oslobađanje mehanizma m. quadriceps femorisa, s rijetkom pojavom izljeva tečnosti u zglobu. Ostali fizički znakovi su pozitivan test straha i bol pri komprimiranju gornjeg dijela patele prema kondilima femura tijekom kontrakcije m. quadriceps femorisa.
Trkačko koljeno kod žena vrlo često se javlja iz razloga što zbog prirodne širine zdjelice i većeg ugla natkoljenice koljena imaju tendenciju da idu prema unutra, pri čemu možemo dosta češće vidjeti da žene imaju tzv. X noge nego muškarci. Ako je ugao širi nego obično, tetiva kvadricepsa ne prelazi preko prednje strane koljena. To može uzrokovati bol na stražnjoj strani čašice koja je poznata pod nazivom bol prednjeg koljena.
Ako u obzir uzmemo da su žene podložne određenim osteoartritisnim oboljenjima porastom starosne dobi shodno menopauznim hormonalnim promjenama, jasno nam je zašto kod njih hondromalacija poprimi hroničan oblik.

Slika 4. Bedrena kost se povlači unutra te dolazi i do interne rotacije potkoljenice, spuštenog stopala I nastaju tzv. X noge -> Kako bi se se vratila ispravna biomehanika, treba jačati unutrašnji mišić kvadricepsa (vastus medialis) i istezati vanjski mišić (vastus lateralis), zadnju ložu i list.
DIJAGNOSTIKA
Hondromalacija se ocjenjuje na osnovu artroskopskih nalaza, dubine stanjivanja hrskavica i promjena subhondralne kosti. Srednje teške do teške faze mogu se vidjeti na magnetnoj rezonanci. Gradacija se zasniva na 4 faze:
Faza 1: omekšavanje i oticanje zglobne hrskavice zbog slomljenih vertikalnih kolagenih vlakana. Hrskavica je spužvasta na artroskopiji.
Faza 2:
stvaranje mjehurića u zglobnoj hrskavici zbog odvajanja površinskog od dubokog hrskavičnog sloja. Bez proširenja na subhondralnu kost.
Faza 3: ulceracija fisura, fragmentacija hrskavice koja se proteže do subhondralne kosti, ali zahvaća manje od 50% površine zgloba patele.
Faza 4:
trošenje izložene subhondralne kosti izložene više od 50% površine patele sa
sklerozom i erozijama. Formiranje osteofita

Slika 5. Staging hondromalacije patele
Primarni dijagnostički pristup je radiografija, sa ili bez artrografije. Od neinvazivnih metoda se koristi MRI za detaljniju dijagnozu, te termografija koja podrazumijeva snimanje distribucije topline tijela detekcijom infracrvenih radijacija emitiranih s površine organizma.
FIZIOTERAPIJSKA PROCJENA
Fizioterapijski pregled počinjemo inspekcijom zgloba gdje ustanovimo da li postoji oteklina zgloba (rjeđe) ili je normalnog izgleda. Zatim procjenjujemo stepen mobilnosti zgloba (pasivno i aktivno) posmatrajući stav i osjećaj pacijenta. Pasivni pokreti su bezbolni, međutim konstatna provjera ekstenzije iz flektiranog položaja istretirat će zglob koji naposlijetku postaje bolan s osjećajem ‘preskakanja’. Kod RTG-a, za otkrivanje bilo kakve radiološke promjene potreban je antero-posteriorni pregled patelofemoralnog zgloba. U svim, osim u 4. stupnju nema uvjerljive radiološke promjene. Ispituje se opseg i pokretljivost donjeg ekstermiteta, kao i stav pacijenta jer mogu biti narušeni zbog prisutne hondromalacije.
KLINIČKA EGZAMINACIJA
U praksi ispitivanja pribjegava se sljedećim manuelnim testovima:
1. ‘Clarke-ov znak’ (otkriva prisutnost poremećaja patelofemoralnog zgloba, a pozitivan znak ovog testa je bol u patelofemoralnom zglobu; test kompresije kod kojeg se pruža otpor na ekstenziju, a koristi se kako bi se izvršila maksimalna provokacija na mišićno-tetivnom mehanizmu ekstenzora i pozitivan je kada zahvaćeno koljeno pokaže manju snagu pri pokušaju održavanja otpora).
2. ‘Rabot test’ (zvuk krepitacije s manulenim poprečnim pomjeranjem patele)
3. ‘Zohlen test’ (test inhibicije m.quadriceps femorisa)
4. ‘Shrug test’ (kompresijski patelofemoralni test)
Prilikom testiranja patele tri su glavna faktora koja se potvrđuju, a među njima jesu pozitivan test na omekšanje patele, pozitivan kompresijski patelofemoralni test (‘Shrug test’) i test patelarne krepitacije (‘Rabot test’). Nakon izvođenja testova, dijagnoza se potvrđuje i provedbom magnetske rezonance gdje se uviđa omekšanje patele i propadanje hrskavice.
LIJEČENJE
Podijeljena su mišljenja primarnog liječenja hondromalacije. Može se liječiti medikamentozno, uključujući nesteroidne, protuupalne lijekove, intraartikularne steroide i fibrolatinske agense.
NEOPERATIVNE METODE
Neoperativne mjere uključuju privremenu imobilizaciju koljena, stabilizaciju patele i potporu učvršćivanjem s električnom stimulacijom koja se koristi za smanjenje bolova i povećanje snage mišića.
Primjena progresivnih vježbi otpora m.quadriceps femorisa i izotoničkih vježbi m.vastus medialisa doprinose osposobljavanju koljena. Poznata je zlatna kratica među fiziorepeutima-R.I.C.E. Rest-odmor kao inicijalni korak u fizioterapiji, ice-krioterapija koja smanjuje otekline i prevenira pojavu edema, compression-kompresija koja se radi ako je došlo do veće otekline, elevation-elevacija najmanje 15 cm iznad nivoa srca kako bi se prevenirala pojava edema.
Prilikom vježbanja u centru pozornosti jest ojačanje, fleksibilnost, balans, propriocepcija te kombinacija vježbi koje se očekuju u kasnijoj fazi rehabilitacije jer predstavljaju kompleksnost i potpun oporavak područja patele. Kao korisno fizičko opterećenje pokazalo se plivanje, kao odličan vid fizičke akcije s ciljem jačanja ne samo m.quadriceps femorisa nego i ostalih mišića (što je nedostatak split treninga).
Neoperativne metode uključuju i progresivnu primjenu Velcro udlaga za koljeno.
Ovakav vid imobilizacije se ne može ubrojati u konzervativno liječenje s obzirom da ista daje pozitivne ishode. U slučaju imobilizacije, nekada ista može dovesti do dodatnog istanjenja patele što produžava vrijeme oporavka.
MANUELNA TERAPIJA
- Proprioceptivne neuromuskularne facilitacije (PNF), manuelne fizioterapije
- Miofascijalne kompresivne tehnike (MCT) i
- Kinesio taping
Manuelna se terapija koristi uz fizikalne procedure kao što su snaženje mišića, elektrostimulacija, taping, vježbe aerobika te protokoli kućnog vježbanja.
Moguće je i educirati pacijenta kako bi sam provodio tehnike i jačao mišiće, poboljšao njihovu funkciju i performansu te opseg pokreta. Skup tehnika koje se koriste u edukaciji pacijenata naziva se Self myofascial release therapy (npr. vježbe pomoću foam rollera), a mogu se izvoditi na razne načine.
Kako vježba izgleda?
Jedna od tehnika jest korištenje valjka od pjene, a izvodi se tako što se pacijenta
prvo uči pravilnom položaju izdržaja (plank), a valjak od pjene postavi se na proksimalni dio m. quadriceps femorisa npr. desne noge, a lijeva se noga prebaci preko desne. Pacijentu se kaže da pokuša što više svoje težine prebaciti na valjak te ga rolati od proksimalnom prema distalnom cijelom dužinom mišića, do patele. Kada je valjak došao do patele, pacijent bi trebao brzim pokretom vratiti valjak na početak u jednome pokretu. Poželjno je ponavljati ovu radnju oko jedne minute (otprilike 3-4 puta preći preko mišića), odmoriti se 30 sekundi i onda ponovo provoditi tehniku. Svrha manuelne terapije jest da se suzbije bolnost u zahvaćenoj regiji, ali negativna je strana što ne utječe dugoročno, već se bol javlja ponovno nakon nekog vremena.

Slika 6. Vježba za m. quadriceps femoris
PUT OPORAVKA: VJEŽBE SNAGE ZA MIŠIĆE NATKOLJENICE!
Snaženje mišića važan je element rehabilitacije i često se usredotočuje na poboljšanju aktivacije i snage mišića quadricepsa. Međutim, jačanje muskulature kuka i trbuha presudno je u rehabilitaciji hondromalacije patele. Također, jačanje glutealnih mišića poboljšava stabilnost zdjelice, te statičku i dinamičku posturalnu kontrolu. Jačanje mišića quadricepsa i dalje ostaje presudan element u neoperativnom tretmanu hondromalacije patele. Bitno je naglasiti da jačanje mišića kao vid terapije može bitno utjecati na opseg koljena, ali neće nužno imati utjecaj na tetive, ligamente i hrskavice koje su oštećene.
METODA KINESIO TAPING-A
Ova metoda je uzela maha u primjeni, kako zbog lahke dostupnosti i rukovanja, te drugih razloga. Radi se o posebno elastičnoj traci koja se lijepi na način da se postavi preko koljenog zgloba tako da kontrolira poziciju patele i potencijalno umanji bolnost prilikom pokretanja pružajući stabilnost pateli. Važno je naglasiti kako ima mnogo informacija različitih istraživanja koje su jedna drugoj kontradiktorne te neke smatraju kako taping ima učinka na olakšanje i smanjenje bolnosti, ali s druge strane postoji i mogućnost da se radi samo o placebo efektu.


Slika 7. Kinesio taping koljena
ELEKTROTERAPIJA
Od elektroterapije najčešće su primjenjivane terapije ultrazvukom, kratkovalnom dijatermijom, transkutanom električnom stimulacijom
(TENS).
TENS je metoda električne stimulacije, a njegov cilj je smanjiti stupanj boli pobuđivanjem senzornih živaca i time stimulirati mehanizma protiv boli. Ne postoji koncept koji najbolje odgovara za sve pacijente jer svakom pacijentu treba pristupiti individualno i svaki pacijent drugačije će odreagovati na terapiju. Kod jednog pacijenta bit će potrebno koristiti jednu frekvenciju dok kod nekog drugog pacijenta trebat će koristiti drugačiju frekvenciju.
Za podraživanje senzornih Aβ vlakana najoptimalnije je koristit frekevenciju od 90-130 Hz. Terapijski ultrazvuk dijeli se na dvije vrste učinka: termalni i netermalni. Smatra se da UZ pomaže u ubrzanju i poboljšanju kvalitete zacjeljivanja tkiva. Tkivo na koje se može utjecati u koljenu su patelarna sveza i ligamenti. Proces obnavljanja tkiva složen je niz kaskadnih, kemijskih posredovanih događaja.

Slika 8. TENS metoda za smanjivanje bolnosti
Kako znati da li se koljeno oporavilo?
Vrijeme oporavka je individualne prirode i ovisi o brojnim faktorima: od težine ozljede, upornosti pri terapiji, spolu, dobi, ishrani i dr. Ako možete koljeno u potpunosti saviti i ispružiti bez da osjetite bol, te ako ne osjećate bol tijekom hodanja, trčanja ili skakanja, značilo bi da oporavak ide u pravom smjeru. Bitan fakt je da svježi znaci oporavka ne znače potpuno se vratiti intenzivnim, prijašnjim treninzima koji su rađeni prije ozljede, Oni ukazuju na postepeno vraćanje tim fizičkim aktivnostima, uz postepeno povećanje intenziteta.
LITERATURA:
- Bentley, G., Dowd, G., & Orth Ch., M. (1984). Current concepts of etiology and treatment of chondromalacia patellae. Clinical Orthopaedics and Related Research, NO. 189, 209– 228.
- Eckenrode, BJ., Kietrys, DM., Parrott, J. (2018). Effectiveness of Manual Therapy for Pain
and Self-reported Function in Individuals With Patellofemoral Pain: Systematic Review
and Meta-analysis. Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy. - Outerbridge, R. E., & Dunlop, J. A. Y. (1975). The problem of chondromalacia patellae. In
Clinical Orthopaedics and Related Research: Vol. No. 110 (pp. 177–196).
https://doi.org/10.1097/00003086-197507000-00024 [10. decembar 2021] - RUBACKY, G. E. (1965). Chondromalacia of the Patella. Gp, 32, 128–129.
- Sherman, S. L., Plackis, A. C., & Nuelle, C. W. (2014). Patellofemoral anatomy and
biomechanics. Clinics in Sports Medicine, 33(3), 389–401.
https://doi.org/10.1016/j.csm - West, R. V., & Colvin, A. C. (2014). The patellofemoral joint in the athlete. The
Patellofemoral Joint in the Athlete, 1–172.









