FIZIOTERAPIJA OSOBA SA POLIRADIKULONEURITISOM
UVOD
Neuromišićne bolesti nisu česte ali su po kliničkoj slici mnogo teške, svaka od njih na svoj način. Veliki broj neuromišićnih bolesti su nasljedne ali postoje i one koje su izazvane nekim toksinima, vakcinacijom, ozljedom ili drugim faktorima. Neke od njih su akutne polineuropatije odnosno poliradikuloneuritis, hronične progresivne polineuropatije, akutne pleksopatije, itd. Gullain-Barre sindrom je akutna polineuropatija koja se javlja kao kvadriplegija, odnosno zahvata i donje i gornje ekstremitete.
Upalne lezije PNS uključuju dvije grupe bolesti:
- akutne polineuropatije, koje se nazivaju poliradikuloneuritis,
- hronične progresivne polineuropatije
Poliradikuloneuritis je bolest kod koje dolazi do oštećenja korijenova živaca koji izlaze iz spinalne medule (osjetnih, motornih ili jedno i drugo) ili samih živaca koji nastaju spajanjem nekoliko različitih korijenova.

Slika 1. Gullain-Barre Syndrom
Gullain-Barreov sindrom u užem smislu riječi je termin koji se koristi za grupu imunoposredovanih neuropatija sa akutnim početkom, brzom progresijom slabosti i oštećenjem senzibiliteta.

Slika 2. Uzlazni tok poliradiculoneuritisa
EPIDEMIOLOGIJA
GBS se može javiti u bilo kada, incidenca raste sa godinama. Najčešće se javlja u starijoj životnoj dobi, najčešće između 50 i 74 godine. Muškarci su više pogođeni od žena, mada ni žene nisu isključene kao ni djeca. Prosječna godišnja incidenca se kreće oko 3/100000 stanovnika opšte populacije (1.5/100000 djece do 15godina, 6/100 000 osoba u dobi 70-79 godina). Procenat kod mortaliteta se krećeod 2-12%, dok stopa mortaliteta raste sa godinama. U starijoj životnoj dobi od 60 godina pa nadalje, rizik od smrti je šest puta veći u poređenju sa osobama srednje životne dobi, a 157 puta oboljelom djecom do 15 godinaStopa smrtnosti kod muškaraca je 1.3 puta veća u odnosu na žene.

Slika 3. Demijelinizacija
PATOFIZIOLOGIJA
Bolest se može pojaviti iznenadno, kod većine pacijenata prije pojave GBS-a prethodi neka
· Infektivna bolest,
· Vakcinacija protiv gripa,
· Vakcinacija protiv bjesnila.
· Trauma,
· Trudnoća.
Imuni odgovor usmjeren je prema kapsularnim komponentama koje proizvode antitijela koja zbog antigenske sličnosti sa perifernim nervima ulaze u ukrštenu reakciju sa mijelinom i tako dovode do demijelinizacije.
KLINIČKA SLIKA
Po kliničkoj slici postoje različite forme koje imaju sličnu prezentaciju sa brzom progresijom slabosti koje mogu biti uzlaznog toka odnosno počinju na nogama pa na rukama ili istovremeno na nogama i na rukama. Ovaj sindrom se karakteriše progresivnom slabosti više od jednog ekstremiteta u periodu do četiri sedmice. To je posljedica akutne neuropatije, a ne genetskih, metaboličkih ili toksičkih poremećaja. Mišići trupa, bulbarni i respiratorni mišiči su zahvaćeni u 30% slučajeva i zahtijevaju vještačku ventilaciju. U ovog sindromu slabost se razvija naglo i progredira kroz nekoliko dana do nekoliko sedmica. Zahvaćenost može biti od umjerene slabosti do kompletne tetraplegije sa problemom disanja sa ukočenošću, peckanjem i bolovima u leđima koji mogu prethoditi ili biti udruženi sa slabošću. Najteži deficit ovog sindroma se javlja u četvrtoj sedmici nakon prvih simptoma. Kod GBS oporavak počinje od druge do četvrte sedmice nakon prestanka progresije. Većina pacijenata osjeća parestezije, utrnulosti te promjene senzibiliteta. Promjene senzibiliteta su ascendirajuće prirode i više su izraženi distalno odnosno većinom više na nogama. Zahvaćenost kranijalnih nerava javlja se u 45-75% pacijenata sa GBS. Kod kranijalnih nerava najčešće su zahvaćeni VI i VII nerv, zatim slijedi XII, V, IX i X. Bol je također jedan od simptoma kod pacijenata sa GBS. U početnoj fazi oko 50% pacijenata opisuje bol jakim i neugodnim. Mehanizam bola je nerazjašnjen i postoji mogućnost da je bol posljedica više faktora kao što su: direktna posljedica oštećenja nervnih struktura odnosno inflamacija nervnih korijenova, ili paraliza i prolongirane imobilizacije.
DIJAGNOZA
Kod uspostavljanje dijagnoze ovog sindroma potrebno je pacijenta uputiti kod adekvatnog neurologa kako bi se ona uspostavila i liječenje počelo na vrijeme. Nakon što neurolog izuzme adekvatnu anamnezu koja uključuje podatke o prethodnom infektivnom oboljenju i vakcinisanju, slijedi detaljan neurološki pregled na osnovu navedenih simptoma i znakova.
Da bi se dijagnoza potvrdila neophodna je elektromioneurografska metoda ispitivanja i lumbalna punkcija. Moramo znati da dijagnoza je najviše zasnovana na EMNG u odnosu na lumbalnu punkciju. EMNG analiza pokazuje usporenje brzine motornog i senzornog provođenja, manje ili više izraženu denervaciju, demijelinizaciju i aksonalno oštećenje, a lumbalna punkcija pokazuje povišene vrijednosti proteina sa normalnim ili umjereno povišenim brojem ćelija (albuminocitološka disocijacija).
Za procjenu onesposobljenja izvanog sa Gullain-Barre sindromom radi se ocjenjivanje (tabela 1). Skor je od 0-6 (preuzeto Sinanović O., Neurologija)

DIJAGNOSTIČKE METODE ZA PREPOZNAVANJE BOLESTI
Za prepoznavanje ove bolesti koriste se sljedeće dijagnostičke metode:
1. Anamneza.
2. Pregled neurologa
- EMNG
3. Provođenje vegetativnih testova, procijena reakcije srčane aktivnosti na fizičku aktivnost i funkcija gutanja
4. Laboratorijska analiza
5. Lumbalna punkcija
6. Savjetovanje imunologa
Dijagnostičke pretrage
Dijagnostičke pretrage su:
1. Elektromioneurografija (EMNG)
2. Lumbalna punkcija
TERAPIJA
1. Medikamentozna terapija
2. Fizikalna terapija
3. Primjena ortoza
Fizikalna terapija
Fizikalna terapija počinje nakon 2-5 dana od početka bolesti u lakšim slučajevima, dok u težim nakon 2 mjeseca. Fizikalna terapija bi trebala početi u ranoj fazi zajedno sa kortikosteroidima. U oporavnom i rezidualnom razdoblju proširuje se spektar fizioterapeutskih postupaka. A to su: termoterapija, elektroterapija, hidroterapija, kinezioterapija i indicirano je banjsko liječenje kod ove bolesti.
REHABILITACIJA
Rehabilitacija pacijenata sa neurološkim bolestima je process kojim se nastoje minimizirati posljedice oštećenja CNS i PNS, a provodi se uz aktivno učešće onesposobljene osobe i multidisciplinarnog tima strčnjaka, sa krajnjim ciljem uspostavljanja maksimalnih funkcionalnih sposobnosti u aktivnostima svakodnevnog života, te ličnog i socijalnog identiteta osobe sa neurološkim oboljenjem.
Onesposobljenje je smanjenje ili gubitak sposobnosti uzrokovano oštećenjem. Onesposobljenje može biti povremeno ili trajno, prolazno, neprolazno, progresivno ili regresivno. Ono može nastati kao direktna posljedica oštećenja ili kao odgovor pojedinca na psihičko, fizičko, senzorno ili drugo oštećenje.
Rehabilitacija za pacijente s poliradikulneuritisom je posebno važna s obzirom da se kod većine pacijenta očekuje potpuni oporavak nakon sindroma. Nakon teškog perioda akutnog stadija sindroma slijedi period rehabilitacije. Rehabilitacija je usmjerena na poboljšanje pacijentovog života.
Kako bi se postigla najkvalitetnija rehabilitacija za svakog pacijenta ključno je ujediniti razne zdravstvene i nezdravstvene profesije kao što su: doktori specijalisti, fizioterapeuti, radni terapeuti, medicinske sestre, protetičari, psiholozi, socijalni radnici.
Sve ovo ukazuje da bez timskog rada zapravo nema kvalitetne rehabilitacije. Multidisciplinaran i holistički pristup u rehabilitaciji primjenjuje se kod svake rehabilitacije neurološkog bolesnika pa i kod pacijenata sa poliradikuloneuropatijom.
Pacijentu je potrebno pružiti adekvatnu podršku i pomoć u prihvatanju nedostataka. Poliradikuloneuritis ne utiče samo na neurone, većinom na mišiće u blizini kosti, zbog čega pacijenti moraju ponovo naučiti hodati, držati predmete u rukama, oblačiti se, kupati, jesti...
Cilj rehabilitacije
Sve vrste rehabilitacije imaju zajednički cilj da uspostave lični i socijalni identitet osobe.
Za početnu evaluaciju se uzima 7 kriterija:
1. Fizikalni status,
2. Mobilnost,
3. Briga o samom sebi,
4. Komunikacija,
5. Psihološko funkcionisanje,
6. Profesija i status i
7. Porodične prilike.
Rezultati rehabilitacije se postižu korak po korak. Prave se: kratkoročni ciljevi, strategija rehabilitacije i dugoročni ciljevi.
Gubitak refleksa- (arefleksija/hiporefleksija) je čest i upućuje na zahvaćenost senzornih nervih vlakana.
Gubitak autonomnih funkcija - čest je u težim slučajevima. Autonomni nervni sistem čine nervi i nervna središta u mozgu koji upravljaju mnogim životno važnim funkcijama kao što su: disanje, rad srca itd. Gubitak autonomnih funkcija se manifestuje u obliku fluktuacija u krvnom pritisku, ortostatske hipotenzije i srčanih aritmija.
Bol - je čest simptom ove bolesti kojem se ne posvećuje dovoljno pažnje. Prisutan je kod više od 80% oboljelih od GBS. Pojavljuje se u obliku duboke boli u oslabljenim mišićima. Razlikujemo dvije vrste boli: nociceptivnu i neuropatsku. Nociceptivna bol javlja se u početnoj fazi bolesti i upozorava na oštećenje tkiva. Neuropatska bol nastaje tokom faze oporavka i uzrokovana je oštećenjem nervnih vlakana. Važno je razlikovati ih jer se njihov tretman razlikuje.
Rehabilitacija je ključ svakog oporavka kod neuroloških bolesti. Oporavak nakon preležane poliradikuloneuropatije zavisi prvenstveno od samog pacijenta do posvećenosti fizioterapeuta. Svaki oporavak je težak koliko za pacijenta toliko i za njegovu okolinu. Uključenost podrške od pacijenta odnosno (personalnog asistenta) je od velike važnosti i vodi ka uspjehu i oporavku, da bi se pacijent uključio u samostalan život bez pomoći i ovisnosti od drugih.
Na našim prostorima postoje i mnoga udruženja za podršku osobama sa bilo kojom vrstom invaliditeta. Mnoga udruženja su tu kako bi pomogla da osoba prvenstveno prihvati svoje stanje i da se osjeća jednako i korisno kako u društvu tako i u zajednici.
Rehabilitacija se planira za svaku od tri različite faze bolesti:
a) Fazu pokretljivosti u invalidskim kolicima,
b) Prijelaznu fazu ili fazu otežanog hoda te i
c) Faza samostalnog hoda.
Funkcionalni nivoi za gornje ekstremitete (u rasponu od 1- 6):
1. Bolesnik ne može prenijeti ruke ustima i nema nikakvu mogućnost funkciješake,
2. Bolesnik ne može podići ruke do usta ali može rukom držati olovku ili podići novčić,
3. Bolesnik ne može podići ruke iznad glave, ali može podići čašu vode do usta, ako je potrebno i upotrebom obje ruke,
4. Bolesnik može podići ruku do usta, ali ne može prenijeti čašu vode ustima,
5. Bolesnik podiže ruke iznad glave samo s upotrebom pomoćnihmišića i
6. Bolesnik može raširiti, abducirati ruke u punom obimu s dodirom iznad glave.
Funkcionalni stepeni za donje ekstremitete (raspon 1-9):
1. Bolesnik je nepokretan,
2. Bolesnik mora upotrebljavati invalidska kolica,
3. Bolesnik može stajati u ortozama, ali ne može hodati bezpomoći,
4. Bolesnik hoda u dugim udlagama-ortozama, ali zahtijeva pomoć u održavanju ravnoteže,
5. Bolesnik hoda u dugim udlagama-ortozama,
6. Bolesnik hoda samo uz pomoć ili hoda samostalno u dugimudlagama-ortozama,
7. Bolesnik hoda bez pomoći, ali ne može ustati sa stolice ili penjati se postepenicama,
7. Bolesnik hoda samostalno, bez pomoći i diže se sa stolice ali ne može savladavati stepenice,
8. Bolesnik hoda i savladava stepenice sporo uz pomoć rukohvata (preko 12 sec. za 4 stepenice),
9. Bolesnik hoda i savladava stepenice uz pomoćrukohvata i
10. Bolesnik hoda i penje se po stepenicama bez pomoći, samostalno.
Specifični ciljevi rehabilitacije bolesnika sa poliradikuloneuropatijom su:
1. poboljšati/zadržati ili usporiti gubitak mišićne snage;
2. spriječiti ili smanjiti kontrakture;
3. razvijati/poboljšati ili produžiti pokretljivost;
4. povećati fizičke mogućnosti i neovisnost bolesnika;
5. podučiti bolesnika i porodicu;
6. poboljšati kvalitetu društvenog života.
Fizikalni modaliteti koji se najčešće koriste u neurorehabilitaciji
Najčešće korišteni fizikalni modaliteti su:
- Termoterapija,
- Elektroterapija (TENS, IF, elektrostimulacija),
- Hidroterapija (bk, čćk, bazen),
- Kinezioterapija i
- Banjsko liječenje.
Termoterapija - se zasniva na primjeni toplote radi zagrijavanja tijela, a krioterapija je primjena hladnoće u svrhu liječenja i transfer se odigrava u suprotnom smjeru.
U rehabilitaciji se koriste najčešće parafin kao uvodna procedura za kinezioterapiju. On se nanosi kao zagrijane krpe u kazanu te se aplicira na kožu odnosno zglobove na kojima su kontrakture ili bolovi, preko krpa ide neki nailon pa se umotava peškirom zbog dužeg trajanja toplote.
Elektrostimulacija - je mnogo važna u fizikalnoj terapiji i medicinskoj rehabilitaciji. Elektrostimulacija je fizikalna procedura kojom pomoću električnih podražaja izazivamo mišićnu kontrakciju. Provodi se sa svrhom stimulacije reaktivnosti mišića, mišićnog tonusa, razvoja mišićne snage i hipertrofije mišića nakon ozljeda.
Kinezioterapije - (grč. kinesis-pokret, therapeio-liječenje) je oblast fizikalne terapije koja se bavi primjenom pokreta u terapijske svrhe, a u cilju uspostavljanja optimalnog stanja funkcije lokomotornog aparata prema funkcionalnom i anatomskom oštećenju. Princip kineziterapije su: princip motivacije, princip ranog početka, princip analize vježbe, princip razumijevanja vježbe, princip izbjegavanja bola, princip sistematičnosti, princip kontinuiteta, princip aktivnog učešća bolesnika, princip upornosti, princip izbjegavanja monotonija i princip praćenja i evidencije rezultata. Izbor početnog položaja zavisi od stanja bolesnika i toga što je najbolje za uspostavljanje određenog pokreta.
Cilj kinezioterapije jeste uspostaviti pokrete koji su nestali, ojačati mišiće, povećati snagu, popraviti koordinaciju tijela, održati balans, osposobiti osobu za aktivnosti svakodnevnog života.
Vježbe mogu biti:
1) Aktivne vježbe:
- aktivno potpomognute vježbe,
- aktivne vježbe nepotpomognute i
- aktivne vježbe protiv otpora.
2) Vježbe zasamoistezanje:
- statičko pozicijske vježbe istezanja,
- aktivno samoistezanje,
3) Pasivno istezanje - vježbe uz pomoć druge osobe,
4) Vježbe disanja
5) Medicinska gimnastika s loptom
6) Hidroterapija
Aktivne vježbe su one vježbe koje bolesnik izvoditi samostalno kada je očuvana snaga mišića. Aktivno nepotpomognute vježbe provode se onda kada osoba koja vježba može snagom svojih mišića savladati težinu određenog segmenta, dijela tijela.Aktivne vježbe s otporom su vrsta kinezioterapije koja se primjenjuje kada je mišić u stanju, osim sile teže, savladati i određeni otpor.

Slika 10. Pad stopala
Vježbe za samoistezanje:
1. Aktivno samoistezanje
2. Statičko pozicijsko istezanje
1. Aktivno samoistezanje
To su vježbe koje se provode aktivno, samostalno, istezanjem određenih mišića i tetiva.
a) važan je položaj bolesnika kod vježbanja
b) stabilizacija tijela - treba ciljano pomicati samo one zglobove koji su nužni za izvođenje vježbi istezanja
d) intenzitet vježbanja
- dovoljno je umjereno odnosno submaksimalno istezanje, ali se treba osjetiti određeni nivo rastezanja da bi se postigao cilj.
e) postupci za povećanje fleksibilnosti
2. Statičko pozicijsko istezanje
1. vježbe istezanja nakon topple kupke
2. provođenje istezanja nakon tjelovježbe
3. istezanje zglobova koristeći i snagu vlastitih mišića
ŽIVOT NAKON GUILLAIN-BARRE
GBS sindrom je sindrom koji se u posljednje vrijeme sve češće pojavljuje. S obzirom da je GBS potencijalno vrlo opasan i smrtonosan sindrom jer može dovesti do respiratornih problema i srčanog zatajenja potrebno bi bilo educirati širu javnost o samom sindromu, odnosno koji su mu simptomi i nakon čega se najčešće javlja. Edukacija stanovništva, medicinskog osoblja, bila bi od velike koristi pa ljudi ne bi zanemarili prve simptome bolesti kao što su slabost, trnci i bol u rukama i nogama.
Te simptome ne bi svrstavali u umor ili stres. Rana dijagnostika sindroma mnogo je važna kako bi se što prije krenulo liječenje odgovarajućom terapijom kako bolest ne bi uznapredovala.
GBS je posebno težak sindrom iz razloga što oporavak dugotrajan i niko osim samog pacijenta ne može razumjeti kako se on osjeća. Vježbe bi trebalo raditi najmanje tri dana sedmično.
U većini slučajeva život nakon GBS je isti kao i kod zdravog pacijenta. Kreće se samostalno, živi samostalno, školuje se, radi, ništa ga ne razlikuje od drugih. Kod pacijenata kod kojih zaostaju neke minorne sekvele također se ne razlikuju od drugih ali, njihov život je više organizovaniji od drugih
LITERATURA:
1. http://www.neurolozi-rs.org/wp-content/uploads/2012/08/Clanak_Neuropatije.pdf
2. Jurišić A., Sinanović O., (1989), Sindrom polineuropatije s kontinuiranom aktivnošću motornih jedinica i akcijskom miotonijom (novosti u neuromuskularnim bolestima i elektromioneurografiji, školska knjiga, Zagreb, 159 –167;
3. https://zir.nsk.hr/islandora/object/mef:1240/preview
4. https://repozitorij.unin.hr/islandora/object/unin%3A1615/datastream/PDF/view
5. https://repozitorij.mef.unizg.hr/islandora/object/mef%3A629/datastream/PDF/view
6. Sinanović O. (2012), Neurologija, Guillain-Barreov sindrom, Tuzla, 47-458;
7. Sinanović O. Smajlović Dž. i saradnici, (2005), Osnove neuropsihologije i neurologije ponašanja, Tuzla;
8. http://www.uptodate.com/contents/treatment-and-prognosis-of-guillain-barre-syndrome-inadults









