eZdravstvo
Model eZdravstva obuhvata 3 domene:
1. Zdravlje u rukama pacijenata: podrazumijeva sve što pacijentima omogućava veću samostalnost, dakle pametni satovi, društvene mreže, monitoring dnevnog unosa i potrošnje kalorija, redovnosti sna, mentrualnog ciklusa…
2. Stručna komunikacija ljekar-ljekar i ljekar-pacijent: zakazivanje termina putem Email-a ili posebnih platformi, razmjena rezultata i uputnica između različitih specijalista, e-recepti
3. Baza podataka: digitalni zdravstveni kartoni, podaci sa aparata za praćenje odgovarajućih parametara, analiza genoma u svrhu individualiziranog tretmana, e-osiguranje
Digitalni zdravstveni kartoni sa historijom bolesti, laboratorijskim rezultatima, radiološkim nalazima, uputnicama, receptima, specijalističkim nalazima i otpusnim pismima znače da se svi neophodni podaci za evaluaciju jednog pacijenta nalaze na jednom mjestu i da su pristupačni, što je od krucijalne važnosti za sve pacijente, a posebno za one koji ne mogu da govore ili su u nesvjesnom stanju a primljeni su bez pratnje ili pratnja ne raspolaže medicniski relevenatnim podacima za pacijenta. Na ovaj način se omogućava ušteda vremena, donose se preciznije odluke, a tretman se može započeti ranije. Povratni formulari o tretmanu i uticaju tretmana na stanje pacijenta, koje pacijenti mogu ispuniti putem svog pametnog telefona ili u čekaonici ordinacije također su dio digitalnog zdravstvenog kartona i osiguravaju da se niti jedan aspekt zdravstvene skrbi ne izostavi.
Programi za praćenje parametara kod oboljelih od astme i hronične opstruktivne bolesti pluća, mentalnog statusa ili pacijenata na kućnoj dijalizi koji dostavljaju te podatke nadležnim ljekarima, omogućavaju kontinuirano monitoriranje pacijenata u stvarnom vremenu, uočavanje promjena ili znakova egzacerbacije u najranijoj fazi, te promptno reagovanje. Upute pacijentima vezano za medikamentoznu terapiju, program vježbanja i higijensko-dijetetski režim se mogu dostavljati putem specijaliziranih aplikacija na pristupačan način, umjesto da se daju na papiru koji pacijent može izgubiti.
Upotreba tehnologije virtualne stvarnosti (VR-virtual reality) se sve više upotrebljava kao zamjena za analgetike u terapiji hroničnog i postoperatvinog bola, te je pored toga našla primjenu u tretmanu anksioznosti i posttraumatskog stres poremećaja.
Sistemi kontrolisani glasovnim naredbama daju pacijentima kontrolu nad okruženjem u kojem se oporavljaju tako da prema svojim potrebama mogu podesiti temperaturu ili količinu svjetlosti u bolničkoj sobi.
Profesionalni razvoj
eZdravstvo otvara nove mogućnosti za profesionalni razvoj i napredak u smislu lakšeg pronalaženja i pristupanja naučnoj literaturi, jednostavnijeg prikupljanja i analize podataka, kao i organizacije i odabira adekvatnih učesnika za multicentrična internacionalna istraživanja. Osim toga, eZdravstvo čini pristupačnim učenje na daljinu sa mogućnošću prenošenja operativnih zahvata uživo te predstavljanje novih metoda putem video konferencija, kao i asistiranje lokalnim timovima ljekara opće prakse od strane specijalista bez obzira na to koliko su udaljena mjesta u kojima rade.
Budućnost eZdravstva i artificijelna inteligencija
Projekti na kojima se trenutno radi su kontaktna sočiva koja omogućavaju mjerenje nivoa glukoze i drugih parametara, elektroničke tetovaže namijenjene za identifikaciju, praćenje vitalnih parametara i plaćanje usluga. Također raste i zastupljenost artificijelne inteligencije u zdravstvu, koja se može koristiti u svrhu upoređivanja na hiljade slika patohistoloških nalaza različitih karcinoma kako bi program postavio preciznu dijagnozu i preporučio najbolju kombinaciju citostatske, imunološke i radioterapije. Studija koju je sprovela klinika Mayo 2019.godine je dokazala da primjena artificjelne inteligencije uz elektrokardiogram može u ranoj fazi veoma precizno otkriti asimptomatsku disfukciju lijevog ventrikula koja u konačnici vodi u srčanu insuficijenciju. Rano prepoznavanje ovog stanja je značajno za rani tretman i zaustavljanje progresije bolesti.
Još jedan primjer je studija u Moorfields oftalmološkoj klinici u Londonu, gdje je tim naučnika dokazao da softver kreiran na osnovu 15000 skenova optičke koherentne tomografije je osposobljen da identificira različite anatomske strukture i precizno diferencira preko 50 različitih oftalmoloških oboljenja.
Dakle, artificijelna inteligencija u eZdravstvu ne znači filmski scenario gdje roboti odlučuju umjesto ljekara, već znači raditi efikasnije i kvalitetnije u jednom sistemu bez gužvi, sa skraćenim bolničkim boravkom, uštedom vremena, rasterećenjem od administrativnih poslova, bez nesporazuma zbog rukopisa, te sa olakšanim pistupom svim neophodnim podacima. Postoje predrasude u vezi pretpostavki da bi eZdravstvo moglo dovesti do dehumanizacije i pretjerane automatizacije zdravstvenih usluga, međutim, to nije tačno, jer eZdravstvo rasterećuje ljekare i omogućava da vrijeme koje bi inače potrošili na administrativne poslove, mogu posvetiti pacijentima na jedan humani način, bez žurbe i pritiska.
eZdravstvo i COVID-19
Svjedoci smo promjena koje su nastale u zadnje vrijeme pod uticajem COVID-19 pandemije, te pritiska na zdravstveni sistem koji zdravstveni kadar dovodi do granice izdržljivosti. Implementacija eZdravstva bi smanjila prekomjernu izloženost virusu i opterećenje zdravstvenih radnika. Elektonsko naručivanje za vakcinaciju i upućivanje na odgovarajuće punktove je još jedan način na koji eZdravstvo olakšava borbu sa pandemijom. Činjenica da je do sada u svijetu zbog COVID-19 pandemije život izgubio gotovo jednak broj zdravstvenih radnika kao i tokom Prvog svjetskog rata, je zaista tužna. U svim velikim zdravstvenim krizama, kakva je i pandemija COVID-19, digitalizacija u zdravstvu uz reduciranu izloženost infektivnim agensima, može pomoći u spašavanju života onih koji su svoj život posvetili spašavanju drugih i na taj način smanjiti broj oboljelih i umrlih ljekara i medicinskog osoblja.
Izazovi eZdravstva
Naravno da eZdravstvo za sobom povlači veliki broj izazova, što se prvenstveno odnosi na pitanje privatnosti i sigurnosti, obzirom da ovakav tip podataka zahtijeva informacione sisteme i baze podataka visokog sigurnosnog nivoa kojima može pristupii samo autorizirano osoblje. Osim toga, sa pravne tačke gledišta javlja se i pitanje regulisanja posjedovanja digitalnih medicinskih podataka koji bi mogli pripadati odgovarajućem ministarstvu zdravlja, zdravstvenoj ustanovi, proizvođaču aparata, aplikaciji ili pacijentu.
Važno je znati razlučiti koji tip tehnologije i komunikacije je najbolje upotrijebiti u različitim kliničkim situacijama, te kako finansirati uspostavljanje eZdravstva kako bi postalo konvencionalni dio zdravstvenog sistema. Evropska unija je usvojila Rezoluciju o planu akcije eZdravstva 2012-2020.godine kroz koji je podržala implementaciju eZdravstva sa 100 miliona eura. Australija, Novi Zeland, SAD, Japan, te zemlje Skandinavije izdvajaju velike količine sredstava za razvoj eZdravstva, te važe za lidere u ovoj oblasti. Ograničenje programa za asistenciju u postavljanju dijagnoze i određivanje tretmana se ogleda u tome što artificijelna inteligencija još uvijek ne može dati odgovor na pitanje “zašto”, koji je u medicini često važniji nego odgovor na “šta i kako”, posebno kada se radi o kompleksnim slučajevima koji zahtijevaju holistički pristup i kreativnost.
Bez obzira na sve izazove, benefiti eZdravstva su beskrajni uz integraciju u svakodnevnu praksu i adekvatnu ravnotežu između automatizacije i personalizacije zdravstvenih usluga. Izazovi koji prate eZdravstvo, ne trebaju da blokiraju njegovu implementaciju, već naprotiv – trebaju da budu dio rješenja. Na eZdravstvo se ne smije gledati kao na daleku budućnost, već kao na nešto što treba što prije započeti kako bi mogli rješavati prvenstveno lokalne, a onda i globalne probleme – jer globalno nikada nije bilo bliže lokalnom kao što je to u 21.vijeku.
Reference
- https://www.theverge.com/2018/8/13/17670156/deepmind-ai-eye-disease-doctor-moorfields
- https://www.digitalauthority.me/resources/state-of-digital-transformation-healthcare/
- https://healthmanagement.org/c/it/issuearticle/the-21st-century-digital-hospital
- https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/policies/ehealth
- https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/TA-7-2014-0010_EN.html?redirect
- http://content.time.com/time/health/article/0,8599,1891209,00.html
- https://www.bmj.com/content/350/bmj.h359
- https://www.healthdirect.gov.au/health-app
- https://www.nfcw.com/2015/12/01/340243/developers-unveil-electronic-tattoos-payments-healthcare/
- https://www.wearable-technologies.com/2015/04/wearables-in-healthcare/
- https://www.racgp.org.au/afp/2014/december/patient-use-of-the-internet-for-health-information/
- http://www.genomemag.com/what-is-personalized-medicine/#.Vlz2h3YrJD8
- https://smashingideas.com/work/digital-nurses-assistant/
- https://www.who.int/health-topics/digital-health#tab=tab_1
- https://www.healthcareglobal.com/hospitals/smart-hospitals-digital-future-global-health









