DOJENJE – PRVI KONTAKT I HRANA
Priroda je učinila majčino mlijeko idealnom hranom za novorođenče, pa se u danima nakon poroda sastav mlijeka mijenja i svojom količinom i sastavom se prilagođava potrebama bebe. Tako razlikujemo:
KOLOSTRUM
Kolostrum ili prvo mlijeko proizvodi se u dojci još od 6.sedmice trudnoće. Osnovna funkcija ove žućkaste i ljepljive tekućine bogate proteinima je zaštitna, jer bebi obezbjeđuje anitijela koja je štite od infekcije. Ovo prvo mlijeko bogato je i mineralima kao što su magnezij, bakar i cink, a djeluje i kao laksativ i olakšava ispuštanje mekonija- prve stolice. Količina kolostruma je mala, ali taman tolika da zadovolji sve potrebe djeteta te dobi.
PRIJELAZNO MLIJEKO
U ovom stadiju opada sadržaj bjelančevina u mlijeku, a raste koncentracija masti, laktoze, hidrosolubilnih vitamina i ukupni sadržaj energije, mlijeko je „kremastije“ i više bijelo nego žućkasto.
ZRELO MLIJEKO
Zrelo mlijeko se javlja krajem prvog mjeseca dojenja. Energetska vrijednost kravljeg i zrelog majčinog mlijeka je jednaka. Majčino mlijeko se po sastavu razlikuje na početku i na kraju podoja. Na početku podoja mlijeko sadržava više vode i manje masti, zbog toga je važno da dijete isprazni dojku do kraja (ne premiješati dijete prebrzo na drugu dojku), kako bi dobilo i mlijeko koje je veće energetske gustoće, masnije mlijeko, koje iz dojke izlazi pri kraju podoja, a koje će ga zbog većeg količine masti dovesti do sitosti.
Na koji način dojenje potiče razvoj bebinog imunološkog sistema?
Prema brojnim istraživanjima dojenje je povezano s boljim zdravstvenim ishodima kako u dojenačkoj, tako i u odrasloj dobi. Djeca koja dobivaju majčino mlijeko imaju manji rizik da kasnije u životu obole od oboljenja donjeg dijela disajnog sistema, želučano-crijevnih infekcija, dječijeg dijabetesa, infekcije uha, karcinoma, problema sa zubima, alergija. Manji je rizik od pojave sindroma iznenadne smrti djeteta, te je manja mogućnost da će djeca u kasnijoj dobi biti prekomjerno teška, patiti od astme ili drugih hroničnih nezaraznih bolesti.
Imunološki mehanizmi zbog kojih dojenje djeluje tako blagotvorno na imunitet bebe do sad su bili malo poznati, ali prema novoj studiji objavljenoj u časopisu Allergy pod naslovom "Breastfeeding promotes early neonatal regulatory T cell expansion and immune tolerance of non‐inherited maternal antigens", naučnici su otkrili da se specifična vrsta imunoloških stanica – regulatorne T stanice povećavaju u prve tri sedmice života dojenih beba, te ih ima dva puta više u odnosu na djecu koja nisu dojena. Te stanice kontrolišu i djetetov imuni odgovor na majčine stanice prenešene mlijekom i pomažu u smanjenju upala. Prema istraživanju specifične bakterije, rodovi Veillonella i Gemella, koje podržavaju funkciju regulatornih T stanica, obilnije su u crijevima beba koje doje.
S druge strane, ne štiti samo mama dojenjem svoju bebu, dojenje dokazano smanjuje i šansu majke dojilje od obolijevanja od karcinoma jajnika,dojke i dijabetesa tip II.
Dojenje i kognitivni razvoj djeteta
Dojenje pospješuje kognitivni razvoj djeteta putem nekoliko mehanizama:
· prvo, optimalan omjer sastojaka majčinog mlijeka stimulira razvoj mozga,
· drugo, povezanost majke i djeteta tokom čina dojenja također djeluje stimulativno na razvoj nervnog sistema.
Jedna od hipoteza navodi da majke koje duže doje i kasnije posvećuju više vremena djetetu, što doprinosi njegovom kognitivnom i intelektualnom razvoju. Dojena djeca, prema istraživanjima, ostvaruju bolje rezultate na testovima inteligencije, a kasnije u životu rjeđe obolijevaju od psihičkih poremećaja, te pokazuju bolju povezanost sa roditeljima.
Interakcija majka-dijete, emocionalni razvoj
Dijete nakon rođenja je potpuno ovisno o majci, odnosno osobi koja ga njeguje, tako da je povezivanje djeteta i roditelja nakon rođenja proces koji osigurava preživljavanje i kasniji adekvatni razvoj djeteta, ali na scenu stupa i odlučnost roditelja da se „žrtvuju“ za svakodnevnu brigu o svom djetetu. Nakon kontakta kože o kožu i sisanja u majčinom tijelu se povećavaju količine oksitocina, koji dovodi do blage euforije i pojačanja osjećaja ljubavi i privrženosti prema djetetu, što za posljedicu ima redukciju odbacivanja djeteta.
Dojenje i ekonomski efekat
Dojenje nije samo ključno i prvi korak u razvoju djeteta, nego i u razvoju zemlje. Podržati dojenje, znači podržati dobrobit građana. U zemljama sa niskim, srednjim i visokim standardom, dojenje doprinosi kako pojedincu i porodici, tako i društvu u cjelini jer se na ovaj način smanjuje smrtnost djece, poboljšava zdravlje i majke i djeteta, te uzimajući u obzir sve prednosti dojenja na razvoj individue, povećava se i produktivnost. Dojenje je najprirodniji, jeftin način ishrane, uvijek spreman da zadovolji sve potrebe djeteta, a nije mu potrebna prethodna priprema, pribor i dodatni troškovi nabavke, kao što je slučaj s vještačkom hranom. Zbog svega navedenog posebnu prednost ove „super hrane“ uočavamo u porodicama slabijeg imovinskog stanja, te u slučaju djece u pokretu, poput izbjeglica ili migranata.
Do kada dojiti ?
Svjetska zdravstvena organizacija i UNICEF preporučuju isključivo dojenje prvih šest mjeseci. Šta se podrazumijeva pod isključivim dojenjem? To je ishrana bebe samo majčinim mlijekom u prvih šest mjeseci bebinog života, jer majčino mlijeko je jedina hrana koja može da zadovolji sve nutritivne potrebe djeteta u tom periodu, čak i u vrlo teškim klimatskim uvjetima. Nadalje, preporučuje se nastavak dojenja uz dodavanje drugih oblika hrane do dvije godine djetetovog života i više, sve dok majka i njena beba to žele.
Reference:
- Breast-feeding vs. formula-feeding: What’s best? (2020, April 7). Mayo Clinic. https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/infant-and-toddler-health/in-depth/breast-feeding/art-20047898?reDate=28012021
- Djeca hranjena majčinom mlijekom imaju jači imunološki sistem. (2020). UNICEF Bosna i Hercegovina. https://www.unicef.org/bih/pri%C4%8De/djeca-hranjena-maj%C4%8Dinom-mlijekom-imaju-ja%C4%8Di-imunolo%C5%A1ki-sistem
- Duško Mardešić i suradnici (2016) Pedijatrija-osmo,prerađeno i dopunjeno izdanje.Školska knjiga d.d. Zagreb
- Pampers. (2021, January 5). Five Breastfeeding Positions and Tips. Pampers-IN-EN. https://www.in.pampers.com/newborn-baby/feeding/article/five-breastfeeding-positions-and-tips
- Veliki obiteljski medicinski savjetnik (2013) Mozaik knjiga
- Wood, H. L. (2021). Breastfeeding promotes early neonatal regulatory T cell expansion and immune tolerance of non-inherited maternal antigens. PubMed. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33432577/









