ABLACIJA RETINE – ŠTA TO ZNAČI?
ETIOLOGIJA
Rizikofaktori:
- starenje – češće se javlja u osoba preko 50 godina života
- ranija ablacija retine jednog oka
- pozitivna porodična anamneza za ablaciju retine
- ekstremna kratkovidnost (miopija)
- prethodni oftalmološki hirurški zahvat (operacija katarakte)
- prethodna ozbiljna trauma oka
- prethodno očno oboljenje, uključujući retinoschizu, uveitis ili istanjenje periferne retine (lattice degeneracija)
PATOGENEZA
- Regmatogena ablacija retine nastaje kao posljedica perifernih vitreoretinalnih adhezija, koje uzrokuju cijepanje retine kroz koje vitreozna tečnost prolazi u subretinalni prostor.
- Serozna ablacija retine nastaje usljed nakupljanja tečnosti u subretinalni prostor koji je odvaja od dubljih slojeva oka ispod nje. Obično nastaje u upalnim stanjima kod kojih se tečnost propušta iz vaskulature.
- Trakciona ablacija retine nastaje kao posljedica stvaranja membrana na retini koje povuku retinu i na njoj naprave defekt. Najčešće nastaje kao komplikacija diabetes mellitusa, ali može biti uzrokovana i bilo kojim hroničnim stanjem poput uveitisa (stražnji vitreus postaje fibrotičan).
KLASIFIKACIJA
Najraširenija je podjela ablacije retine na:
1) regmatogenu ablaciju retine
2) neregmatogenu ablaciju retine
a. trakcionu ablaciju retine
b. eksudativnu (seroznu) ablaciju retine
3) kombinovanu (regmato-trakciona) ablaciju retine.
REGMATOGENA ABLACIJA RETINE
Najčešći tip, regmatogena ablacija retine je uzrokovana jednim ili više rascjepa u senzornoj retini pune debljine, varijbilni stepeni vitreusne trakcije i prolaska likveficiranog vitreusa kroz rascjepe u subretinalni prostor. Rascjep retine (rhegma) može biti rascjep koji je tipično u obliku slova U (potkovica) i uzrokovan uzrokovan vitreo-retinalnom trakcijom; okrugla rupa, koja može nastati kao posljedica vitreo-retinalne trakcije ali tipično nastaje u područjima retinalne degeneracije (degeneracija lattice) i dosta rjeđe rezultuje ablacijom retine u poređenju sa rascjepom retine; ili dijaliza retine kod koje se većina periferne retine odvoji od pars plana na ori serrati, obično kao posljedica tupe okularne traume.
Osim u slučaju dijalize retine, regmatogenoj ablaciji retine prethode stražnja ablacija vitreusa, koja obično nastaje spontano u sklopu procesa starenja, ali je češće zastupljen kod miopije, operacije katarakte i traume oka. Degeneracija lattice, koja je obično asocirana sa miopijom, povećava izglede pojave rascjepa i rupa u retini, te progresijom do ablacije retine.
Binokularna indirektna oftalmoskopija sa skleralnom depresijom ili biomikroskopski pregled sa procjepnom lampom otkrivaju elevaciju prozirne odvojene senzorne retine i rascjepi retine. Lokacija rascjepa retine ovisi o tipu; rascjepi u obliku potkovice su najčešći u superotemporalnom kvadrantu, rupe u temporalnim kvadrantima, a dijaliza retine u inferotemporalnom kvadrantu. Kada je prisutno više rascjepa retine, obično su smješteni pod uglom od 90° jedan u odnosu na drugi.
TRAKCIONA ABLACIJA RETINE
Trakciona ablacija retine je najčešće posljedica dijabetičke retinopatije. Također može biti asocirana sa proliferativnom vitreoretinopatijom koja se komplikuje regmatogenu ablaciju retine, retinalnu neovaskularizaciju koja prati okluziju vene retine, retinopatiju prematurusa ili okularnu traumu. U komparaciji sa regmatogenom ablacijom retine, trakciona ablacija retine ima više konkavnu površinu i češće je lokalizirana (obično se ne proteže do ore serrate). Trakcijske sile aktivno povlače senzornu retinu od ispodležećeg pigmentnog epitla retine ka bazi vitreusa. Trakcija nastaje zbog formacije vitrealnih, epiretinalnih ili subretinalnih membana koje su izgrađene od fibroblasta i glijalnih ćelija, te pigmentnih ćelija epitela retine. Inicijalno, ablacija može biti lokalizirana uz vaskularne mostove, ali progresija može zahatiti srednji i periferni dio retine i makulu. Fokalna trakcija ćelijskih membrana može dovesti do nastanka rascjepa retine i razvoja kombinovane regmatogeno-trakcijske ablacije retine.
SEROZNA ABLACIJA RETINE
Eksudativna (serozna) ablacija retine, koja može biti i hemoragijska, nastaje odsustvom rascjepa retine ili vitreoretinalne trakcije. Primarno je uzrokovana bolestima koje zahvataju pigmentni epitel retine i horoideju. Degenerativne, inflamatorne i zarazne bolesti, uključujući brojne slučajeve horoidalne neovaskularizacije, mogu biti asocirani sa eksudativnom ablacijom retine. Ovaj tip ablacije retine može biti povezan i sa sistemskim vaskularnim ili upalnim bolestima ili intraokularnim tumorima.
PATOLOGIJA
- Regmatogena ablacija retine se inicijalno očituje područjem vitreusa koji je spojen sa retinom, ali ako se vitreus odvoji od rascjepa retine, onda adherencija neće biti vidljiva pri mikroskopskoj analizi rascjepa
- Ovisno o uzroku serozne ablacije retine, subretinalna tečnost će sadržavati upalne ćelije i citokine u seroznoj tečnosti
- Trakciona ablacija retine ima područja vitreusne i retinalne fibroblastične proliferacije sa određenom adherencijom na intraretinalne krvne sudove i različite količine krvi unutar i u neposrednoj okolini ovih područja
KLINIČKA SLIKA
Simptomi:
Regmatogena ablacija retine
- blijeskovi (fotopsija), mušice
- zamagljen vid
- sive sjene u vidnom polju (počinju u perifernom dijelu i progrediraju ka centru)
Neregmatogena ablacija retine (serozna ili trakciona)
- progresivni gubitak vida, mušice, bol
Znakovi:
Regmatogena ablacija retine
- relativni aferentni pupilarni defekt (Marcus Gunn zjenica)
- snižen intraokularni pritsak (obično oko 5 mmHg)
- blagi iritis
- oštećen centralni i periferni vid
- pigment u prednjem vitreusu ('tabacco dust')
- odvojena retina sa ili bez vidljivih rasjcepa u retini
Neregmatogena ablacija retine (serozna ili trakciona)
- trakciona ablacija je uzrokovana vitreoretinalnim fibroproliferativnim membranama koje nastaju na površini retine; sa kontrakcijom, površina retine zauzima konkavni oblik (ovakvi tipovi ablacije retine ponekad progrediraju do ore serrate)
- mjesto najveće elevacie retine nastaje na mjestu vitreoretinalne trakcije
- ukoliko nastane rascjep na mjestu trakcione ablacije retine, ona poprima karakteristike
kombinovane regmatogeno-trakcijske ablacije retine
- odvojena retina je vrlo mobilna i pokazuje fenomen 'premještanja tečnosti' pri kojem subretinalna tečnost odvaja područja retine ispod koje se akumulira
- ako je uzrok ablacije retine tumor horioideje, prilikom pregleda fundusa oka ili B-prikaza ultrazvuka, on može biti vidljiv
- 'pjege leoparda' se sastoje od razbacanih područja subretinalnog pigmenta, koji se zgrudvao i postao vidljiv nakon rješavnja ablacije retine.
KOMPLIKACIJE
Regmatogena ablacija retine
- snižen intraokularni pritisak: često, intraokularni pritisak može rijetko biti i povišen
- nastanak katarakte
- proliferativna vitreoretinopatija: kontrakcija i savijanje retine zbog formacije membrane na površini retine
- periferna neovaskularizacija, trajni gubitak vida, inflamacija vitreusa, neovaskularizacija irisa
Neregmatogena serozna ablacija retine
- trajni gubitak vida: zbog disrupcije pigmentnog epitela retine
Neregmatogena trakciona ablacija retine
- rascjep retine: zbog uznapredovale vitreoretinalne trakcije
- gubitak vida: ukoliko trakcija zahvati i makulu.
DIJAGNOSTIKA
Treba posumnjati na ablaciju retine kod svih pacijenata, naročito onih rizičnih, ako su prisutni:
- nagla pojava ili promjene svjetlaca, mušica
- fotopsija
- sive sjene u vidnom polju
- svaki nagli, neobjašnivi gubitak vida
- vitreusna hemoragija koja odvaja retinu.
Indirektna oftalmoskopija je osnovni nalaz za otkrivanje ablacije retine, jer može diferencirati gotovo sve podvrste ablacije retine. Direktna fundoskopija ne može diferencirati sve tipove ablacije retine, kao što su periferne.
Regmatogena ablacija retine
- pažljiva historija bolesti – Da li je pacijent kratkovidan? Da li postoji historija traume ili nedavnog operativnog zahvata na oku, ili lasera? Odrediti vidnu oštrinu i vidno polje metodom konfrontacije.
- pregled biomikroskopom sa procjepnom lampom – pregled prednjeg vitreusa (da li postoji disperzija pigmenta)
- pregled očnog dna sa dilatiranim zjenicama (indirektna oftalmoskopija) – da li postoje rascjepi retine na periferiji?
- Pregled stražnjeg vitreusa – da li postoji ablacija vitreusa?
Neregmatogena serozna ablacija retine
- pregled biomikroskopom sa procjepnom lampom – pregledati perifernu retinu (da li postoji rascjep retine?)
- serozna ablacija retine nema naborani izgled i jasnu pigmentnu demarkacionu liniju
Dalje pretrage:
Regmatogena
1. ultrazvuk – ako nije moguće adekvatno vizualizirati pri pregledu očnog dna (npr.kod guste katarakte ili hemoragije)
2. B-prikaz ultrazvuka – iregularna konvekna membrana
3. A-prikaz ultrazvuka – pojedinačni visoko reflektivni šiljak
Eksudativna
1. potpuna oftalmološka i sistemska obrada, mjerenje krvnog pritiska, analiza urina
2. B-prikaz ultrazvuka
LIJEČENJE – TRETMAN
Oko 80-90% procedura na retini su uspješne, ali može biti potrebna više od jedne, kao i nekoliko mjeseci da bi se vid povratio. Kod nekih osoba, vid se ne povrati, naročito kod uznapredovalih stadija bolesti.
Ablacija retine neće zarasti sama, zbog toga je važno obezbijediti medicinsku pomoć što ranije.
Ciljevi liječenja:
- regmatogena ablacija retine – prevencija širenja ablacije retine u makularni region, ponovno vraćanje retine na uobičajen položaj
- neregmatogena ablacija retine – očuvanje vida
Nefarmakološke metode
- Za regmatogenu ablaciju retine
- laser
- pneumatska retinopeksija sa krioterapijom
- skleralna kopča i krioterapija
- vitrektomija
- Za neregmatogenu ablaciju retine (seroznu ili trakcionu)
- pars plana vitrektomija sa membranoznom delaminacijom.
Operativni zahvat je jedini način liječenja regmatogene ablacije retine. Postoje različite metode sa ciljem lokalizovanja rascjepa retine i tretiranjem ih kritoterapijom ili laser retinopeksijom kako bi se stvorila adhezija između pigmentnog epitela retine i senzorne retine, onemogućavajuči dalji ulazak tečnosti u subretinalni prostor, i smanjenje vitreoretinalne trakcije.
U pneumatskoj retinopeksiji, zrak se injicira u vitreus da bi se očuvala pozicija retine, dok je horioretinalna adhezija inducirana laserom ili se krioterapijom postiže trajno zatvaranje rascjepa retine. Ima nižu stopu uspjeha u odnosu na druge metode, i koristi se samo kada postoji mali dostupni rascjep retine, minimalno subretinalne tečnosti i nema vitreoretinalne trakcije.
Skleralna kopča održava položaj retine, dok se hoiroretinalne adhezije ne formira. Također olakšava vitreoretinalnu trakciju i pomjera subretinalnu tečnost dalje od rascjepa retine, ali može biti neophodna i eksterna drenaža subretinalne tečnosti. Metoda je uspješna u 92-94% slučajeva.
Komplikacije uključuju refrakterne greške, diplopija, ekstruzija eksplantata, povećan rizik od nastanka proliferativne vitreoretinopatije.
Pars plana vitrektomija olakšava vitreoretinalnu trakciju; unutrašnja drenaža subretinalne tečnosti i injekcija zraka da bi se održao položaj retine. Koristi se ako postoje superiorni, posteriorne ili višestruki rascjepi retine. Uvođenjem 23 i 25 gauge-na igle omogućena je hirurgija bez šavova, sa prednostima smanjenog trajanja operativnog zahvata, manje inflamacije prednjeg segmenta, poboljšan ugođaj pacijenta, te brža mogućnost oporavka vida, ali uz viši rizik od nastanka postoperativne hipotonje ili endophthalmitisa.
Rezultati hirurgije za regmatoznu ablaciju retine primarno ovise od preoperativnog statusa makule. Ukoliko je makula odvojena, oporava centralnog vida je obično nepotpun. Zbog toga se treba operisati hitno, dok je makula još spojena.
Moguće komplikacije hirurgije ablacije retine:
- infekcija
- krvarenje
- glaukom
- katarakta.
Praćenje
- pažljiva edukacija visokorizičnih pcijenata
- godišnji oftalmološki pregled očnog dna
Prognoza
Prognoza zavisi od toga da li je zahvaćena makula ili ne, veličine rascjepa i dužine trajanja ablacije retine. Ukoliko je zahvaćena makula, retina je duže odvojena, veća je učestalost trajnih oštećenja vida. Veliki rascjepi čine otežavajuću okolnost za tretman, pa se češće razvija proliferativna vitreoretinopatija. Dok kod neregmatozne ablacije retine, prognoza ovisi od uzroka same bolesti.
PREVENCIJA
Ukoliko primijetite nove mušice ili bljeskove svjetlosti, ili druge promjene u vidu, odmah se javite nadležnom oftlalmologu. Prilikom oftalmološkog pregleda moguće je otkriti promjene koje niste primijetili ranije. Tretman bi mogao prevenirati moguće naknadne promjene. Važno je ići na oftalmološki pregled jednom godišnje, ili češće ukoliko imate bolesti poput diabetes mellitusa ili ste kratkovidni. Ukoliko imate diabates mellitus ili hiperteziju, neophodno je da je njihovo stanje adekvatno regulisano. To doprinosi održavanju zdravlja krvnih sudova retine. Postoje i zaštitne naočale sa polikarbonatnim staklima, koja možete nositi ukoliko se bavite različitim sportskim aktivnostima koje bi mogle rezultirati povredom oka, ili ukoliko dolazite u dodir sa mašinama, hemikalijama ili aparatima u profesionalnom smislu.
REFERENCE:
1. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/retinal-detachment/symptoms-causes/syc-20351344
2. Denniston AKO, Murray PI. Oxford Handbook of Ophthalmology. Oxford University Press. 4th Edition. Oxford. 2018.
3. Salmon JF. Kanski's Clinical Ophthalmology – A Systemetic Approach. Elsevier. 9th Edition. Oxford. 2020.
4. Riordan-Eva P, Augsburger JJ. Vaughan Agsbury's General Ophthalmology. McGraw-Hill Education. 19th Edition. United States. 2018.
5. Yanoff M, Thumma P, Doych Y, Dirghangi A, Lehman A, Spector R, Shah R. Ophthalmic Diagnosis and Treatment. Jaypee Brothers Medical Publishers Ltd. 3rd Edition. New Delhi. 2014.
6. Jusufović V, Zvorničanin J, Mujkić N. Oftalmologija sa zdravstvenom njegom. In Scan. Tuzla. 2013.
7. https://www.msdmanuals.com/professional/eye-disorders/retinal-disorders/retinal-detachment
8. https://www.webmd.com/eye-health/eye-health-retinal-detachment#2









