MITOVI O ŽENSKOM ZDRAVLJU
Premda živimo u periodu izuzetno brzog naučnog i tehnološkog napretka, u nekim područjima smo još uvijek tragično zaostali. Jedno od tih područja je žensko reproduktivno zdravlje, koje je u većini društava, pa tako nažalost i u našem, još uvijek tabu tema. Tradicionalne i religijske dogme su još uvijek duboko inkorporirane u um modernog čovjeka, što je dovelo do toga da edukacija djevojčica, djevojaka i žena o njihovom tijelu bude nepostojeća, ili, u najboljem slučaju, minimalna i neprecizna. Ovaj članak objavljujemo u nadi da će doprinijeti razbijanju mitova o ženskom tijelu, koji su već odavno trebali biti stvar prošlosti.
1. Koristiti anatomske termine za ženske reproduktivne organe je nekulturno.
Pojmovi koje medicinari koriste pri opisivanju dijelova ženskog reproduktivnog sistema su: vulva, labije, klitoris, himen, vagina, uterus/materica, jajovodi i jajnici. Opšteprihvaćeno mišljenje je da su ti termini u svakodnevnom govoru nekulturni te se, pogotovo pred djecom, izbjegava korištenje istih. U pitanju su termini porijeklom iz latinskog i grčkog jezika, koji imaju sasvim bezazleno značenje.
Naprimjer, osnovno značenje pojma “vagina” potiče iz latinskog jezika, u kojem se koristio za korice od mača. Pojam “klitoris” potiče iz starogrčkog jezika (kleitoris), te je jedan od mogućih prevoda “brdašce” ili “trljanje”, što zapravo predstavlja starinsku igru riječi. Ova dva primjera nam ukazuju na sasvim bezazleno porijeklo navedenih pojmova, te, budući da su u današnjem vremenu dio odobrene anatomske terminologije (isto kao i riječi za bilo koje druge organe), oni ni u kojem slučaju nisu nepristojni, te njihovo izbjegavanje u svakodnevnoj komunikaciji može imati izuzetno detrimentalne posljedice na opšte obrazovanje mladih ljudi.
2. Vaginu je potrebno redovno ispirati.
Trenutno u prodaji možemo naći veliki izbor vaginalnih irigatora, koji imaju za cilj intravaginalno apliciranje različitih sredstava u svrhu “ispiranja i čišćenja vagine”. Ovaj princip se širom svijeta promoviše kao dio obavezne ženske higijene. Razlozi zbog kojih marketinške agencije promoviraju vaginalno ispiranje uključuju neugodne mirise, održavanje higijene prije i poslije spolnog odnosa, prije i tokom menstrualnog krvarenja, kao i uklanjanje i olakšavanje simptoma vaginalnih infekcija (svrbež, peckanje, neugodan miris, promjena boje iscjetka).
Vagina posjeduje vlastitu mikrofloru, koja osigurava kiseo pH, na taj način stvarajući sredinu nepovoljnu za rast i razmnožavanje patogena. Nadalje, sam vaginalni iscjedak je fiziološka pojava koja, pored osiguravanja lubrikacije tokom spolnog odnosa, ima za cilj mehaničko ispiranje i čišćenje vagine. Međutim, sredstva koja se koriste za ispiranje vagine efektno ubijaju fiziološku vaginalnu mikrofloru, te djeluju mehanički, jednostavnim guranjem eventualno prisutnih patogena iz donjeg u gornji dio ženskog reproduktivnog sistema (dakle, prema materici), čime pogoduju razvoju ascendentne infekcije.
Istraživanja su ustanovila vezu između učestalog ispiranja vagine i pojave inflamatornog (upalnog) ožiljavanja, budući da ispiranje dokazano pogoduje nastanku inflamatorne bolesti pelvisa, endometritisa, salpingitisa i peritonitisa.
Održavanje kvalitetne higijene genitalnog područja je sasvim jednostavno, te uključuje jednostavno pranje VANJSKOG DIJELA GENITALNOG TRAKTA toplom vodom i standardnim sredstvima za održavanje lične higijene.
Za one podložnije iritacijama i gljivičnim infekcijama, u prodaji su sredstva za intimno pranje s prilagođenom pH vrijednosti, međutim, i ona se trebaju koristiti umjereno. U slučaju pojave simptoma infekcije i iritacije vagine, urgiramo naše buduće pacijente da potraže profesionalnu ljekarsku pomoć, a kolegama savjetujemo da uvijek obave adekvatan pregled pacijentice, kojim će identifikovati uzročnika, te da propišu prikladnu medikamentoznu terapiju.
3. Prisustvo himena je siguran znak djevičanstva.
Himen je komad mukoznog tkiva koji se nalazi na vanjskom ulazu vagine, te je djelomično prekriven malim usnama. Podložan je individualnim anatomskim varijacijama, koje su u potpunosti fiziološka pojava. Može biti u cjelosti prisutan i sadržavati otvor predviđen za oticanje menstrualnih fluida, a može biti samo djelomično prisutan ili pak u potpunosti odsutan. Nadalje, pucanje himena ne nastaje isključivo kao posljedica penetrativnog spolnog odnosa, već može biti uzrokovano i sportskim i drugim fizičkim aktivnostima.
Kroz historiju čovječanstva, prisustvo, odnosno odsustvo himena se koristilo za određivanje da li je ženska osoba imala penetrativni spolni odnos, što je dovelo do još uvijek prisutnih miskoncepcija i tabua vezanih za ovu anatomsku strukturu.
Nažalost, uznemirujuće primjere ove prakse nalazimo i u modernoj historiji. U pitanju je degradirajuće iskustvo kroz koje su prošle Yezidi žene nakon oslobađanja od seksualnog ropstva u terorističkoj organizaciji ISIS. Naime, po oslobađanju, ove žene su bile podvrgavane prisilnim ginekološkim pregledima, kojima se, prema prisustvu ili odsustvu himena, utvrđivalo da li su bile silovane. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) je 2017. godine službeno prepoznala testiranje nevinosti kao direktan napad na integritet i dostojanstvo djevojčica, djevojaka i žena, strogo naglasivši da ova praksa direktno krši ljudska prava, te da nema apsolutno nikakvu kliničku osnovu.
4. Bolan spolni odnos je sasvim normalan.
Jedna od zaostavština patrijarhata koja još uvijek živi u modernom društvu jeste stav da je normalna pojava da ženska osoba redovno osjeća bol prilikom spolnog odnosa. Bol koji konstantno onemogućava opušten i užitkom ispunjen spolni odnos je u medicini prepoznat kao patološka pojava, označena pojmom dispareunija. Uzroci variraju od fizičkih do mentalnih, te uključuju nedostatnu lubrikaciju, ozljedu, iritaciju, upalu, vaginizam, kongenitalne abnormalnosti, anksioznost, depresiju, stres ili pak historiju seksualnog zlostavljanja.
Spolni akt treba biti u potpunosti konsenzualan i ispunjen užitkom za sve učesnike. Međutim, tabui vezani za spolni akt među širom populacijom nastavljaju držati ovu temu zarobljenu pod velom misterije, te kod žena izazivaju nelagodu i stid, time ih sprječavajući da o problemu otvoreno porazgovaraju s partnerom/icom i ljekarima. Neukazivanje na ovaj problem je ozbiljan propust edukacijskog sistema, medija i samog društva.
Kao budući ljekari na samom kraju puta prema ljekarskoj licenci, naglašavamo da je seksualna aktivnost prirodan dio života, o kojem ne odlučuje okolina pojedinca, već sam pojedinac. Premda apsolutno svaka osoba ima pravo i odgovornost da sama odlučuje o tome da li će i kada biti seksualno aktivna, također u 21. vijeku ima obavezu prije svega prema vlastitom zdravlju i integritetu o kojima će se brinuti obavljajući redovne ginekološke preglede i osiguravajući da se seksualna aktivnost dešava isključivo uz pristanak onih strana koje u njoj učestvuju.
Dispareunija zahtijeva obavljanje detaljnog ginekološkog pregleda i, u slučaju da je isti bez vidljivog patološkog nalaza, psihijatrijsko/psihološko konsultovanje.
5. Žene koje menstruiraju su nečiste.
Menstrualni fluidi u sastavu nemaju isključivo krv, već sadrže i sekrecijske produkte vagine i cerviksa, kao i dijelove endometrijskog tkiva. U pitanju je prirodan produkt ženskog organizma, koji ni u kom slučaju nije nečist ili toksičan. Uprkos tome, žene širom svijeta doživljavaju razne oblike nasilja u periodu menstrualnog krvarenja.
Jedan od primjera je hindu praksa Chaupadi, koja zahtijeva da žene tokom perioda menstrualnog krvarenja, smatrane nečistima i “nedodirljivima”, budu protjerane iz zajednice, izolirajući se u odvojenim štalama, dok neke moraju pješke putovati kroz guste šume prema malenim izdvojenim kolibicama. Ova praksa dovodi do smrti usljed izuzetno visokih temperatura, asfiksije izazvane vatrom koju pale kako bi se zagrijale tokom zime, ugriza kobri i silovanja.
Održavanje adekvatne higijene tokom menstrualnog krvarenja je obavezno i uključuje standardne mjere pranja i redovnu zamjenu preferiranih sanitetskih produkata, te je izuzetno bitno za održavanje cjelokupnog zdravlja organizma. Stigma koju nosi menstrualni ciklus, međutim, je dovela do toga da milioni žena nemaju pristup sanitetskim produktima, budući da tradicionalna vjerovanja onemogućuju kvalitetnu edukaciju stanovništva na ovu temu.
Menstrual Hygiene Management (MHM) je program stvoren u cilju edukacije i poboljšanja dostupnosti sanitetskih potrepština ženama iz ugroženih zajednica širom svijeta.
Menstrual Hygiene Day (28. mart) je globalna platforma koja spaja neprofitne organizacije, vladine organizacije individue, private sektore i medije kako bi promovisala važost adekvatnog menadžmenta menstrualne higijene (MHM).
U cilju im je da prekinu tišinu, promijene negativna društvena poimanja i žensko zdravlje konačno plasiraju među prioritete na globalnim, nacionalnim i lokalnim nivoima.
I Z V O R I
1. “Etymology of Abdominal Visceral Terms.” Etymology of Pelvic Terms, www.dartmouth.edu/~humananatomy/resources/etymology/Pelvis.htm.
2. Gross, R. (2020, March 04). The Clitoris, Uncovered: An Intimate History. Retrieved November 14, 2020, from https://www.scientificamerican.com/article/the-clitoris-uncovered-an-intimate-history/
3. KK;, H. (n.d.). Bacteriology of the vagina. Retrieved November 14, 2020, from https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/6399406/
4. RS;, R. (n.d.). Does douching promote ascending infection? Retrieved November 14, 2020, from https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1460612/
5. Pagano, T. (2020, September 09). What Is Vaginal Douching? Pros & Cons of Douching. Retrieved November 14, 2020, from https://www.webmd.com/women/guide/vaginal-douching-helpful-or-harmful
6. The female reproductive system. (n.d.). Retrieved November 14, 2020, from https://www.britannica.com/science/human-reproductive-system/The-female-reproductive-system
7. The 'abusive virginity tests' being forced on escaped Isis sex slaves. (2016, January 30). Retrieved November 14, 2020, from https://www.independent.co.uk/news/world/middle-east/isis-yazidi-sex-slaves-subjected-traumatic-virginity-tests-after-escaping-a6843446.html
8. Interagency statement calls for the elimination of "virginity-testing". (2018, November 21). Retrieved November 14, 2020, from https://www.who.int/reproductivehealth/virginity-testing-elimination/en/
9. Publishing, H. (n.d.). Painful Sexual Intercourse (Dyspareunia). Retrieved November 14, 2020, from https://www.health.harvard.edu/a_to_z/painful-sexual-intercourse-dyspareunia-a-to-z
10. Painful intercourse (dyspareunia). (2020, February 07). Retrieved November 14, 2020, from https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/painful-intercourse/symptoms-causes/syc-20375967
11. Casia, E., & Says, K. (2019, December 20). ABOUT. Retrieved November 14, 2020, from http://sites.utexas.edu/thechattygal/the-chemistry-of-period-blood/
12. The Risky Lives of Women Sent Into Exile-For Menstruating. (2017, March 10). Retrieved November 14, 2020, from https://www.nationalgeographic.com/photography/proof/2017/03/menstruation-rituals-nepal/
13. Menstrual Hygiene Management Enables Women and Girls to Reach Their Full Potential. (n.d.). Retrieved November 14, 2020, from https://www.worldbank.org/en/news/feature/2018/05/25/menstrual-hygiene-management
14. About Menstrual Hygiene (MH) Day. (n.d.). Retrieved November 14, 2020, from https://menstrualhygieneday.org/about/about-mhday/









