RENTGENANATOMIJA PLUĆA, SRCA I KRVNIH SUDOVA
RENDGENANATOMIJA PLUĆA, SRCA I KRVNIH SUDOVA U PA I LL PROJEKCIJI
Kada gledamo RTG snimak pluća, trebamo ga posmatrati kao običnu fotografiju, ono što je nama lijevo na snimku nam je desno i obratno. Sam snimak mora da sadrži obilježja za desnu stranu- R(right) i lijevu stranu- L(left).
Na snimku možemo razlikovati skeletnu građu toraksa (klavikule, rebra ,dio kičmenog stuba). Skeletna građa daje sjenu većeg intenziteta zbog kalcija (Ca) koji sadrži i očituje se bijelom bojom. Pored skeletnog dijela imamo i meka tkiva (koža, potkožno tkivo i mišići) koja daju zajedničku sjenu, a koja se najbolje vidi van konture rebara. Sjena mekih tkiva je bitna jer se unutar nje mogu naći različita rasvijetljenja kao što su prisustvo metala ili kalcifikovanih limfnih čvorova. Bitno je naglasiti da se prisustvo zraka u plućnom parenhimu, fiziološki ili patološki (npr. u slučaju potkožnog emfizema ili pneumotoraksa), vidi kao crna boja na RTG snimku. Koštani elementi grudnog koša:
1. Skapule - trouglaste sjene, lokalizovane van svjetlina plućnog parenhima. Položajem ruku na bokovima pri snimanju stavljamo ih u odgovarajući položaj.
2. Klavikule - trakaste sjene koje se šire medijalno na mjestu sternoklavikularnog zgloba, koji moraju biti simetrični u odnosu na medijalnu liniju (ispravnost snimka).
3. Torakalni dio kičmenog stuba - ovaj dio sjene kičmenog stuba se stapa sa sjenom sternuma i mekotkivnih elemenata kao sto su jednjak, srce, veliki krvni sudovi.
4. Može se vidjeti prvih 4-5 torakalnih kralježaka sa pripadajućim transverzalnim procesusima. 5. Sternum - najčešće se ne vidi na PA projekciji.
5. Rebra - pružaju se lateralno od kičmenog stuba i blago kaudalno, ventralno pa medijalno. Ona se broje na način da pronađemo prvo rebro i na osnovu njega brojimo ostala. Treba obratiti pažnju prilikom određivanja broja rebra(pogledaj sliku).
Koristeći sjene klavikula i rebara može se napraviti podjela na radiološka plućna polja:
1. VRH PLUĆA - zona iznad DONJE ivice klavikule,
2. GORNJE PLUĆNO POLJE - između DONJE ivice klavikule i DONJE ivice prednjeg kraja drugog rebra
3. SREDNJE PLUĆNO POLJE - između DONJE ivice prednjeg kraja drugog rebra i DONJE ivice prednjeg kraja četvrtog rebra
3. DONJE PLUĆNO POLJE - ispod DONJE ivice prednjeg kraja četvrtog rebra.
Ova polja su značajna u lokalizaciji patoloških promijena prilikom interpretacije.
Najčešće promjene na koštanim elementima koje se mogu vidjeti RTG snimkom jesu: prelomi, osteolitički defekti, osteolitičke metastaze i kongenitalne anomalije.
Mekotkivni elementi grudnog koša :
1. Dijafragma - predstavljena sjenom lučnog oblika koja potiče od kupole dijafragme tj desna i lijeva hemidijafragma. Desna je postavljena nešto više od lijeve (od 5-7. rebra ). Ispod lijeve se može naći rasvijetljenje koje potiče od zraka iz fundusa želuca (želučani vazdušni mjehur). Dijafragma sa rebrima i srcem zatvara dva ugla :
1. Kardiofrenični (dijafragmalni luk i srčana sjena )
2. Kostofrenični (rebra i dijafragmalni luk).
Oba ova ugla su normalno oštra i transparentna.
2. Pleura - linearna sjena, debljine manje od 1 mm vidi se samo ukoliko oko nje ima zraka ili u određenim patoloskim stanjima.
3. Medijastinum - uglavnom predstavlja sjena srca i velikih krvnih sudova. Na desnoj strani ta sjena počinje iznad kupole hemidijafragme desno kaudalno i zatim stvara konveksitetom prema lateralno i predstavlja projekciju desne pretkomore. Zatim se nastavlja u drugi luk koji predstavlja ascendentnu aortu (odrasle osobe) ili je ta granica iznad ravna i vertikalna te predstavlja projekciju gornje šuplje vene (djeca). Na lijevoj strani također imamo dva luka (gornji i donji), donji luk pripada lijevoj komori, a gornji predstavlja prelazak luka aorte u descedentnu aortu - AORTNO DUGME. Konkavna zona između gornjeg i donjeg luka se zove SRČANI ZALJEV (a.pulmonalis i aurikula lijeve komore).
4. Traheja i bronhi – traheja je predstavljena kao trakasto rasvijetljenje koje se pruža do 5. ili 6. torakalnog kralješka i obično je postavljena centralno, osim u slučaju kada je pomjerena udesno zbog aorte koja prelazi preko lijevog principalnog bronha.
5. Plućni parenhim - predstavljen desnim i lijevim plućnim krilom koja su crne boje na RTG snimku, a crnu boju uslovljava prisustvo zraka. Ovo je najizraženije u apikalnim dijelovima zbog manjeg kalibra vaskularnih i bronhalnih struktura. Prema niže transparencija se smanjuje. Bitno je napomenuti da su transparencije isprekidane mrežom trakastih sjena koje imaju karakterističan izgled i tok. Pružaju se od hilusa pluća i granaju se prema periferiji i to se označava kao VASKULARNA ŠARA. Vaskularna šara predstavlja grane a. pulomnalis. Hilusi su predstavljeni sjenama od toga 95% a.pulmonalis i 5% plućne vene.
U lateralnoj projekciji vidi se naprijed sternum, iza retrosternalni prostor gdje je transparencija plućnog tkiva. Na prednjoj medijastinalnoj sjeni razlikujemo tri luka i to :
1. Donji luk - desni ventrikul
2. Srednji luk - a. pulmonalis
3. Gornji luk - aorta ascendens
Na zadnjoj strani medijastinalne sjene donji luk predstavlja lijevi ventrikul, a gornji lijevom atriju. Iza medijastinalne sjene nalazi se retrokardijalni prostor kao rasvijetljenje, a još iza torakalni kralješci.
REFERENCE:
- Praktikum kliničke radiologije za studente medicine; Petar Bošnjaković, Dragan Stojanov, Zoran Radovanović, Slađana Petrović; treće izmijenjeno i dopunjeno izdanje; DATASTATUS, 2016; Beograd
- Clinical Radiology, The Essentials, Richard H. Daffner; Williams and Wilkins 1993; Baltimora, USA









